فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

ناسا تا سال 2019 از فضاپیمای سایوز استفاده خواهد کرد


ناسا تا سال 2019 از فضاپیمای سایوز استفاده خواهد کرد
ناسا برای فرستادن فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی و یا کره ماه، انتخاب دیگری جز فضاپیمای سایوز روسکاسموس (آژانس فضایی روسیه) نخواهد داشت، حداقل این روند تا سال 2019 ادامه خواهد داشت.

روز سه شنبه، ناسا در این رابطه درخواستی از یک شرکت خصوصی دریافت کرده بود. به هر حال ناسا، انعقاد قرارداد با شرکت های خصوصی که رقابت چندانی با ناسا ندارند را هم در دستور کار خود دارد. شرکت مورد بحث، روابطی را با دولت روسیه دارد که به نحوی می تواند نقش واسطه را بین فضانوردان آمریکا و فضاپیمای سایوز روسیه برقرار کند. به خصوص اینکه، شرکت بوئینگ اواخر سال 2016 نزدیک به امضای تفاهم نامه ای با شرکت هوا فضایی روسی به نام انرجیا بود.

به نوشته وب سایت رسمی ناسا: “در حال حاضر، تنها فضاپیمای روسیه فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین المللی می برد.”

به نقل از اداره خدمات عمومی آمریکا، این خدمات شامل رساندن یک فضانورد در پاییز سال جاری (به ایستگاه فضایی بین المللی) و فضانوردی دیگر در بهار سال 2018خواهد بود.

به نقل از وب سایت ناسا، کپسول فضایی سایوز دارای موشکی است که امکان فرستادن فضانوردان ژاپنی، کانادایی، روسی و آمریکایی را از زمین به فضا تنها در 9 دقیقه دارد. همچنین این فضانوردان در عرض شش ساعت به ایستگاه بین المللی فضایی خواهند رسید.

کپسول فضایی استارت لاینز شرکت بوئینگ، پروازهای سرنشین دار خود را تا دسامبر سال 2018 به تعویق انداخته است و شرکت ایلان ماسک، اسپیس ایکس هم به دلیل بروز سانحه ای برای یکی از موشک های خود در ماه سپتامبر نخستین ماموریت خود به ایستگاه فضایی بین المللی را به تعویق انداخت.

به این ترتیب، سازمان فضایی ایالات متحده آمریکا، ناسا به وابستگی خود به روسیه (منبع خشم نمایندگان کنگره آمریکا!) ادامه می دهد. به هر حال به نظر نمی رسد که مناقشات سیاسی جایی بین روابط غیر سیاسی (حداقل در فضا) داشته باشد.

دولت واشینگتن تلاش های زیادی از جمله بودجه های سنگینی برای تغییر این رویه (اتکا به روسیه) انجام داده است. بر اساس داده های ناسا، هزینه حمل هر فضانورد به وسیله فضاپیمای سایوز از سال 2006 تاکنون، از 25 میلیون دلار به 81 میلیون دلار رسیده است.

.

منبع: spacedaily

 

 

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر