اتهام کلاهبرداری علیه میثم شکری ساز

بازار اتهامات و افشاگری های مجازی دوباره داغ شد و در جدیدترین آن ها، مدیری جوان به نام میثم شکری ساز مورد اتهام کلاهبرداری و جعل مدرک قرار گرفته است. او کیست؟ چه می کند؟

آیا واقعا کلاهبردار است؟ طبق بررسی های صورت گرفته این فرد، یکی از جوان ترین مدیران اقتصادی ایران است. با ما همراه باشد تا با این فرد آشنا شده و این اتهامات و صحت آن ها را بررسی کنیم.

میثم شکری ساز کیست و چه می کند؟

میثم شکری ساز متولد سال 1365 بوده و هم اکنون در سن 34 سالگی مدیر عامل هولدینگ پارس پندار نهاد می باشد. وی تحصلات دانشگاهی خود را با رشته مهندسی گرایش تولید صنعتی آغاز و در ادامه نیز مقطع کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت MBA ادامه داده و از دانشگاه های امیر کبیر تهران و اشتنبایس آلمان از این رشته فارغ التحصیل شد. وی همچنین تحصیلات تکمیلی خود را در رشته کارآفرینی ادامه داده و مدرک دکترای کارآفرینی خود را با گرایش آموزش عالی از داشگاه آزاد اسلامی دریافت کرد. در بررسی بیوگرافی و سوابق فعالیت های این مدیر، سابقه اجرایی وی به سال 1388 باز می گردد. در این سال وی یکی از اولین مراکز آموزش الکترونیک کشور را به نام مرکز توسعه آموزش های مجازی پارس را بنا نهاد. در ادامه نیز وی مجتمع آموزشی پارس پندار نهاد را تاسیس و کلیه فعالیت های آموزشی خود را تحت این برند انجام داد. این مدیر جوان فعالیت های دیگری نیز در حوزه های مختلف انجام داد که از آن جمله می توان به چاپ و نشر در انتشارات نشر دیجیتال پارسیان، اعتبار سنجی و صودور استاندارهای شرکت ها در مرکز ارزیابی و اعتبار سنجی شرکت ها(کاوش) و امور مهاجرتی اشاره کرد. وی سپس با تاسیس برند هولدینگ پارس، تمامی این فعالیت ها را تحت این برند ادامه داد.

بررسی مراکز مربوطه:

با در نظر گرفتن اتهامات جعل مدرک و کلاهبرداری علیه این مدیر جوان، به نظر می رسید اگر مشکلی وجود داشته باشد در مراکز علمی آموزشی تحت مدیریت وی می باشد. مراکز توسعه آموزش مجازی پارس، انتشارات پارسیان و نشر دیجیتال پارسیان را مورد بررسی قرار دادیم و به نظر می رسید تمامی فعالیت های این مراکز دارای مجوازت مربوطه از مراجع مربوطه زیربط بوده و موردی مغایر با قانون در فعالیت های آن ها مشاهده نشد. به بیوگرافی این مدیر جوان باز می گردیم. در اطلاعات شخصی و فعالیت های وی عناوین نویسندگی و پژوهشگری نیز مشاهده می شد. اطلاعاتی که در رزومه وی وارد شده بود صحیح و کامل بود. وی دارای بیش از 20 عنوان مقاله پژوهشی با عناوین مختلف بود. همچنین از سال 1389 تا سال 1397 تعداد 10 کتاب از وی چاپ و به انتشار رسیده است. برخی از آن ها به قلم خود این مدیر و برخی نیز به عنوان مترجم چاپ شده اند. لازم به ذکر است هم اکنون چند عنوان کتاب جدید نیز از این مدیر جوان در حال گذراندن مراحل چاپ و انتشار هستند. در سوابق اجرایی وی موارد متعددی از همکاری با مراکز دولتی مشاهده می شود. از جمله این همکاری ها می توان به این موارد اشاره کرد؛ مجری طرح آموزش ده هزار دفترICT  روستایی در زمینه گردشگری با همکاری وزارت ارتباطات، سازمان میراث فرهنگی و شرکت پست و مدیر مرکز شماره 3 جهاد دانشگاهی اصفهان. میثم شکری ساز به عنوان یکی از جوان ترین مدیران اقتصادی و کارآفرینان کشوری شناخته شده و در سال 1396 نیز به عنوان مدیر برتر فناوری اطلاعات کشور انتخاب شده است.

اتهام کلاهبرداری علیه میثم شکری ساز
اتهام کلاهبرداری علیه میثم شکری ساز

آیا این اتهامات واقعی است؟

به اتهامات علیه این مدیر جوان باز می گردیم. گفته شده است که این مدیر جوان کلاهبردار بوده و جعل مدرک انجام داده است. همان طور که گفته شد، در قدم اول مجوزات و اعتبارنامه های موسسات این فرد را مورد بررسی داده و مشکلی در آن ها مشاهده نشد. تمامی مجوازت معتبر بوده و قابلیت پیگیری داشتند. مورد بعدی این بود که انتظار داشتیم افراد بسیار زیادی از این فرد به اتهام کلاهبرداری شکایت کرده یا اعتراضی صورت دهند. قاعدتا اگر مدارک جعلی توسط این موسسات صادر شده و کلاه بزرگی به سر مردم گذاشته شده بود، انتظار می رفت حداقل تعدادی از این افراد دست به اعتراض یا شکایت بزنند، در حالی که وی هیچ شاکی حقیقی ندارد. مورد بعد این که انتظار داشتیم مراجع قانونی در این باره واکنش نشان داده و موضوع را مورد بررسی دقیق قرار داده و در صورت مشاهده هر گونه تخلف در فعالیت های این مراکز، اقداماتی در جهت جلوگیری از فعالیت آن ها انجام دهند. اما هیچ کدام از این مراجع واکنشی به این موضوع نشان نداده و اقدامی هم صورت نداند. از سوی دیگر هیچ گونه سند و مدرکی نیز در حمایت از این ادعاها منتشر و اثبات نشده است.

با چیدن تکه های این پازل کنار هم، به نظر می رسد این موارد اتهاماتی بی پایه و اساس بوده و صحت ندارند. از سوی دیگر اما، میثم شکری ساز از این افراد شکایت و به دلیل تهمت و فرا فکنی و اتهامات بی پایه و اساس شکایت کرده است. دادگاه نیز در حکمی  رای را به سود این مدیر جوان صادر و طبق دستورات لازم برخی فعالیت مجازی این افراد را متوقف کرده اند. تا به این جای کار، طبق مدارک و اسناد موجود، به نظر می رسد این اتهامات پوچ بوده و اثبات نشده اند. همچنین هیچ گونه مشکلی در فعالیت های میثم شکری ساز و مجموعه های تحت مدیریت وی مشاهده نشده و فعالیت های تمامی آن ها طبق برنامه ریزی های قبلی در حال ادامه است.

.

پایان رپورتاژ آگهیارسال نظر