همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

جزئیات فیلترینگ اینستاگرام در طرح مجلس برای فضای مجازی

بحث بر سر فیلترینگ اینستاگرام همواره جاری بوده است و حالا در اصلاحیه طرح مجلس برای فضای مجازی جزئیات فیلترینگ اینستاگرام منتشر شده است.

در اصلاحیه نهایی طرح مجلس برای فضای مجازی که پیش از این منتشر شده بود، تغییراتی اعمال شده است که برخی مشکلات پیشین این طرح را پوشش می دهد، اما همچنان چیزی از پرحاشیه بودن آن کاسته نشده است.

یکی از موارد اصلاحی در پیش نویس جدید مربوط به بخش جرایم و تخلفات در تبصره 2 ماده 28 است که نسبت به گذشته اصلاحاتی داشته است. تغییر وارده در این بخش مربوط به بحث الزامات مسدودسازی شبکه های اجتماعی خارجی است و آنطور که در متن قانون امده است، این مسدودسازی به طور آنی اتفاق نخواهد افتاد.

جزئیات فیلترینگ اینستاگرام در طرح مجلس برای فضای مجازی

در متن جدید تاکید شده است که خدمات پایه کاربردی خارجی که شامل پلتفرم های خارجی اثرگذار در کشور مانند اینستاگرام، توییتر، واتساپ و دیگر موارد است باید پس از تصویب این طرح ظرف 4 ماه از حاکمیت ایران مجوز فعالیت قانونی بگیرند و در غیر اینصورت از ادامه فعالیت آن ها ممانعت به عمل خواهد آمد.

نکته جالب اما درباره مسدودسازی اینکه این مسدودسازی یک شبه و ناگهانی رخ نخواهد داد و درواقع تا زمانی که یک جایگزین مناسب برای این پلتفرم ها چه داخلی چه خارجی ارائه نشود، مسدودسازی به تعویق می افتد. یعنی تا زمانی که اینستاگرام یا هر پلتفرم دیگری یک جایگزین داخلی یا خارجی خوب نداشته باشد فیلتر نخواهد شد.

البته در این ماده ذکر شده که در صورتی که یک جایگزین مناسب توسط بخش خصوصی در موعد قانونی ارائه نشود، وزارت ارتباطات مکلف است خود دست به کار شود و ظرف 8 ماه این خدمات جایگزین را راه اندازی کند. در این طرح همچنین در ارتباط با مجازات مقامات ایرانی فعال در توییتر و نیز جرم استفاده از فیلترشکن نیز مواردی ذکر شده است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص جزئیات فیلترینگ اینستاگرام چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

فیگار، فیلم، گیم و آرتارسال نظر