فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

وزیر ارتباطات و فناوری: استفاده از فیبرنوری برای انتقال داده‌ها

وزیر ارتباطات و فناوری در اینستاگرام خود اعلام کرده است که قصد دارند شبکه فیبرنوری را به عنوان منبع شبه‌نامحدود انتقال دیتا در سراسر ایران اجرا کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری عیسی زارع پور در اینستاگرام خود اعلام کرده است که قصد دارند تا از فیبرنوری که یک منبع شبکه‌ نامحدود است برای انتقال داده‌ها استفاده کنند تا به این ترتیب سرعت اینترنت و کیفیت شبکه دیتای ثابت خانگی به حداکثر برسد. زارع پور دلیل استفاده از فیبرنوری را محدود بودن فرکانس‌هایی که برای انتقال صوت و داده در ارتباطات سیار استفاده می‌شوند اعلام کرده است.

وزیر ارتباطات و فناوری: استفاده از فیبرنوری برای انتقال داده‌ ها

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فرکانس‌هایی که برای انتقال صوت و داده در ارتباطات سیار استفاده می‌شوند، منابع محدودی هستند، گفت:

اصرار داریم شبکه فیبر نوری را به عنوان منبع شبه‌نامحدود انتقال دیتا در سراسر ایران اجرا کنیم تا کیفیت و سرعت شبکه دیتای ثابت خانگی به حداکثر برسد.

فیبرنوری چیست؟

وزیر ارتباطات و فناوری

فیبرنوری یا تار نوری به انگلیسی Optical Fiber رشته باریک و بلندی از یک ماده شفاف مثل شیشه یا پلاستیک است که می‌تواند نوری را که از یک سرش به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند. فیبر نوری داری پهنای باند بسیار بالاتر از کابل‌های معمولی است، با فیبر نوری می‌توان داده‌های تصویر، صوت و داده‌های دیگر را به راحتی با پهنای باند بالا تا 10 گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد. امروزه مخابرات فیبر نوری، به دلیل پهنای باند وسیعتر در مقایسه با کابل‌های مسی، و تاخیر کمتر در مقایسه با مخابرات ماهواره ای از مهمترین ابزار انتقال اطلاعات محسوب می‌شود.

عیسی زارع پور: فیبر نوری یه منبع شبه‌نامحدود برای انتقال داده‌ها است

عیسی زارع‌پور در اینستاگرام خود نوشت: «فرکانس‌هایی که برای انتقال صوت و داده در ارتباطات سیار استفاده می‌شوند، منابع خدادادی اما محدودی هستند. به همین دلیل نمی‌توانیم توقع داشته باشیم که توسعه ظرفیت انتقال داده از طریق شبکه تلفن همراه تا بی‌نهایت باشد. به همین دلیل اصرار داریم شبکه فیبر نوری را به عنوان منبع شبه‌نامحدود انتقال دیتا در سراسر ایران اجرا کنیم تا کیفیت و سرعت شبکه دیتای ثابت خانگی به حداکثر برسد و رضایت مردم شریف کشورمان را برآورده کند.»

وی ادامه داد:

بخشی از محدوده فرکانسی که تاکنون در اختیار اپراتورهای همراه قرار نگرفته بود، باند فرکانسی2300است. افزودن این لایه باند فرکانسی اقدامی تکمیلی برای بهبود کیفیت و سرعت ارتباطات تلفن همراه است که از فردا به‌تدریج به 1800 سایت شبکه 4G ایرانسل اضافه خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: «این اقدام، ظرفیت شبکه این اپراتور را روزانه تا 1000 ترابایت در مراکز استان‌ها افزایش خواهد داد. امیدوارم که دیگر اپراتورها هم به سرعت استفاده از این محدوده فرکانسی را آغاز کنند. گام‌های فنی لازم برای بهبود کیفیت و سرعت شبکه تلفن همراه یک به یک در حال تکمیل است که گزارش آن را محضر مردم شریف ایران ارائه خواهم کرد.»

بیشتر بخوانید:

.

نظر شما در خصوص استفاده از فیبر نوری برای انتقال داده‌ها چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر