OMPFinex
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

لیست قیمت محصولات ایران خودرو امروز 8 اردیبهشت 1401

قیمت روز محصولات ایران خودرو طبق عوامل مختلف و متنوعی در بازار ایران تغییر می‌کند. در ماه اول از سال 1401 متوجه افزایش قیمتی برخی از خودروهای گروه خودروسازی ایران خودرو و در برخی دیگر نیز شاهد کاهش و افت قیمتی بوده‌ایم. مجلس شورای اسلامی سال 1400 در رابطه با واردات خودرو در بازار آزاد ایران قانونی تحت عنوان حذف مصوبه واردات خودرو به تصویب رسانید، برخلاف پیش بینی‌ها این قانون نتوانست روند و نرخ قیمت خودرو را کاهش دهد و باعث افزایش بی سابقه خودروهای لوکس خارجی و حتی داخلی شد. در این نوشتار با تکراتو همراه باشید تا به بررسی لیست قیمت محصولات ایران خودرو امروز 8 اردیبهشت 1401 بپردازیم.

قیمت ایران خودرو امروز 8 اردیبهشت همچون روزهای گذشته در بازار آزاد معامله شد و تنها اختلاف جزئی باعث عدم همگونی قیمت خودروها با روزهای گذشته شد. قیمت روز محصولات ایران خودرو می‌تواند با اجرای سیاست‌های درست و  طبق نظرات کارشناسان مجرب و متخصص پایین بیاید تا عامه مردم توان خرید خودروهای درون شهری را داشته باشند. از عوامل موثر بر تغییر نرخ قیمت خودرو در بازار آزاد و دولتی ایران می‌توان به نوسانات نرخ ارز و دلار و افزایش یا کاهش عرضه خودرو توسط شرکت‌های دولتی و همچنین تصمیمات ناگهانی مسئولین در حیطه بازار خودرو اشاره کرد.

در سال گذشته مجلس علاوه بر تصویب قانون حذف واردات خودرو قانون دیگری را نیز با عنوان لغو واردات خودرو تا پایان امسال وضع کرد. اجرای این قانون باعث تغییر نرخ قیمت روزانه خودرو در بازار آزاد می‌شود. اگر به قیمت روزهای پیشین خودرو در ایران نگاه کنیم متوجه می‌شویم که افزایش نرخ دلار، حذف ارز ترجیحی و همچنین قانون اخذ مالیات بر نقل و انتقال خودرو، باعث افزایش قیمت روز محصولات سایپا شده است و به نظر می‌رسد که این افزایش همچنان در کشور ادامه داشته باشد.

هر گاه در بازار کشش قیمتی و نوسان ایجاد شود و این نوسانات ادامه داشته باشد می‌تواند بر قیمت خودرو اثر بگذارد و اثرات این کشش قیمتی به صورت کاهش توان خرید مردم مشاهده می‌شود. در ادامه این نوشتار، لیست قیمت محصولات ایران خودرو امروز 8 اردیبهشت 1401 را با در نظر داشتن میانگین قیمت نمایندگی‌های خودرو و بازار آزاد در ایران بررسی می‌کنیم.

لیست قیمت محصولات ایران خودرو امروز 8 اردیبهشت 1401

لیست قیمت محصولات ایران خودرو امروز 8 اردیبهشت 1401

تحلیل روزانه قیمت خودرو

چند سالی است که ایران شاهد روزهای آرام قیمتی نبوده است. صنعت و تجارت ایران دستخوش سیاست‌های غلط شده است که به کارگیری این سیاست‌ها باعث فراز و نشیب و تغییرات قیمت و نرخ آن شده است. بزرگترین مشکل بازار خودرو را می‌توان به دو عامل ربط داد، اولین عامل مشخص نبودن نرخ ارز و دومین عامل نیز عدم آزاد کردن قانون ورود خودروهای خارجی و وارداتی است که در صورت آزاد سازی این خودروها شاهد کاهش قیمت خودروهای داخلی و تولید ملی و هچنین خودروهای وارداتی خواهیم بود.

با توجه به خبر حذف مصوبه واردات خودرو، شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود. مجلس در اسفند ماه سال گذشته به دولت اجازه داده بود که 96 هزار دستگاه خودرو و ماشین آلات را در سال 1401 وارد کند و سهم خودروهای سواری به 70 هزار خودرو افزایش یافت.

اگر سیاست‌های درست در حیطه بازار خودرو توسط مسئولین گرفته شود، اختلاف قیمتی بین بازار آزاد و کارخانه حذف می‌شود و بازار خودرو به تعادل و تناسب پایداری می‌رسد. چنانچه دولت به عهد خود وفادار باشد و 750 هزار خودرویی که وعده آن را داده بود به بازار ارائه دهد، شاهد کاهش قیمت خودروهای تولید ملی خواهیم بود و این خبری خوب برای جامعه است.

شرکت‌های خودرو سازی تنها راه آسان پیش روی مشتریان را خرید محصولات به صورت قرعه کشی گذاشته‌اند تا افرادی که توان خرید خودرو در بازار آزاد را ندارند بتوانند در زمان یک ساله مبلغ اعلام شده را پرداخت کنند.

سال گذشته مدیران شرکت‌های خودرو سازی تصمیم گرفتند که محصولات خود را گران کنند. گفته می‌شود با افزایش هزینه‌های تولید و نرخ ارز، قیمت خودرو در امسال 20 درصد افزایش یابد.

واقعی سازی قیمت مصوب خودرو و نزدیک کردن آن به قیمت بازار می‌تواند موجب افزایش عرضه به بازار شود و کمبود عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودرو سازی را از بین ببرد.

سوالات متداول

کدام یک از محصولات ایران خودرو در طرح پیش فروش قرار دارند؟

گروه خودروسازی ایران خودرو، 4 محصول خود شامل خودروهای تارا دستی، تارا اتوماتیک، دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک، دنا پلاس توربوشارژ با گیربکس 6 سرعته را در طرح فروش یک ساله خود قرار داده است.

با حذف خودروهای ناقص چه اتفاقی در بازار خودرو خواهد افتاد؟

با حذف خودروهای دارای کسری قطعه از فرآیند تولید، شاهد افزایش کیفیت 25 درصدی محصولات در بازار خودرو خواهیم بود.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره لیست قیمت محصولات ایران خودرو امروز 8 اردیبهشت 1401 چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر