OMPFinex
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

لیست قیمت محصولات ایران خودرو امروز 12 اردیبهشت 1401

عوامل مختلفی می توانند در بازار صنعتی و تجاری ایران وضع کننده قیمت روز محصولات ایران خودرو باشند. با شروع سال جدید شمسی شاهد افزایش و حتی کاهش قیمتی در برخی از خودروهای ایران خودرو همچون سنوات گذشته بوده‌ایم. اخیرا قانونی به تصویب رسید که می‌تواند باعث صعود قیمت خودروها شود این مصوبه تحت عنوان حذف مصوبه واردات خودروتوسط نمایندگان مجلس به تصویب رسید. این قانون که نتوانست رضایت مردم را جلب کند باعث افزایش نرخ قیمت چند درصدی در بازار خودروی آزاد و کالاهای لوکس شد. در این نوشتار با تکراتو همراه باشید تا به بررسی لیست قیمت محصولات ایران خودرو امروز 12 اردیبهشت 1401 بپردازیم.

قیمت ایران خودرو امروز 12 اردیبهشت با اختلاف جزئی نسبت به روزهای گذشته از سال جدید برآورد شد. قیمت روز محصولات ایران خودرو اگر با سیاست‌های درست مسئولین در حیطه فروش همراه شود می‌تواند نیاز اکثریت جامه هشتاد میلیونی ما را بر آورده کند. اگر به نوسانات نرخ ارز و دلار و افزایش یا کاهش عرضه خودرو توسط شرکت‌های دولتی و همچنین تصمیمات ناگهانی مسئولین در حیطه بازار خودرو نگاه اجمالی داشته باشیم متوجه اثر گذاری این عوامل در بازار خودرو خواهیم شد.

در سال گذشته مجلس علاوه بر تصویب قانون حذف واردات خودرو قانون دیگری را نیز با عنوان لغو واردات خودرو تا پایان امسال وضع کرد. اجرای این قانون باعث تغییر نرخ قیمت روزانه خودرو در بازار آزاد می‌شود. اگر به قیمت روزهای پیشین خودرو در ایران نگاه کنیم متوجه می‌شویم که لیست قیمت محصولات ایران خودرو امروز 12 اردیبهشت 1401 دچار افزایش شده است البته باید خاطر نشان کرد که افزایش نرخ دلار، حذف ارز ترجیحی و همچنین قانون اخذ مالیات بر نقل و انتقال خودرو، باعث صعودی شدن نرخ خودرو نیز می‌شوند و به نظر می‌رسد که این افزایش همچنان در کشور ادامه داشته باشد.

بازار خودرو در هر کشوری دچار مانع‌ها و نوسانات مختلفی می‌شود ایران هم از این موضوع بی بهره نیست، اگر نوسانات ادامه داشته باشند، می‌توانند بر قیمت خودرو چه قیمت کارخانه و چه قیمت بازار آزاد اثر بگذارد و توان خرید خودرو را در جامعه کاهش دهد. در ادامه این نوشتار، لیست قیمت محصولات ایران خودرو امروز 12 اردیبهشت 1401 را با در نظر داشتن میانگین قیمت نمایندگی‌های خودرو و بازار آزاد در ایران بررسی می‌کنیم.

لیست قیمت محصولات ایران خودرو امروز 12 اردیبهشت 1401

لیست قیمت محصولات ایران خودرو امروز 12 اردیبهشت 1401

تحلیل روزانه قیمت خودرو

بازار اقتصادی ایران سال‌های بسیاری است که درگیر اتفاقات کوچک و بزرگی شده و روزهای قیمتی آرامی را پشت سر نگذاشته است. سیاست‌های غلطی که توسط مسئولین در صنعت و تجارت ایران به کار گرفته شده شده است، باعث فراز و نشیب و تغییرات قیمت و نرخ آن شده.

بزرگترین مشکل بازار خودرو در ایران را می‌توان به دو عامل اقتصادی ربط داد، اولین عامل مشخص نبودن نرخ ارز و دومین عامل نیز عدم آزاد کردن قانون ورود خودروهای خارجی و وارداتی است که در صورت آزاد سازی این خودروها شاهد کاهش قیمت خودروهای داخلی و تولید ملی و هچنین خودروهای وارداتی خواهیم بود.

یکی از دلایل افزایش قیمت در ایران را می‌توان به قانون حذف مصوبه واردات خودرو نیز ربط داد. مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال گذشته به دولت اجازه داده بود که 96 هزار دستگاه خودرو و ماشین آلات را در سال 1401 وارد کند و سهم خودروهای سواری به 70 هزار خودرو افزایش یافت.

اگر مسئولین و کارشناسان در حیطه بازار خودرو بتوانند سیاست‌های درست و به جا به کار گرفته شود، اختلاف قیمتی بین بازار آزاد و کارخانه حذف می‌شود و بازار خودرو به تعادل و تناسب پایداری می‌رسد. چنانچه دولت به عهد خود وفادار باشد و 750 هزار خودرویی که وعده آن را داده بود به بازار ارائه دهد، شاهد کاهش قیمت خودروهای تولید ملی خواهیم بود و این خبری خوب برای جامعه است.

شرکت‌های خودرو سازی تنها راه آسان پیش روی مشتریان را خرید محصولات به صورت قرعه کشی گذاشته‌اند تا افرادی که توان خرید خودرو در بازار آزاد را ندارند، بتوانند در زمان یک ساله مبلغ اعلام شده را پرداخت کنند.

سال گذشته مدیران شرکت‌های خودرو سازی تصمیم گرفتند که محصولات خود را گران کنند. گفته می‌شود با افزایش هزینه‌های تولید و نرخ ارز، قیمت خودرو در امسال 20 درصد افزایش یابد.

واقعی سازی قیمت مصوب خودرو و نزدیک کردن آن به قیمت بازار می‌تواند موجب افزایش عرضه به بازار شود و کمبود عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودرو سازی را از بین ببرد.

خبر خوب این است که طرح واردات خودرو به شرط صادرات خودرو، قطعه و خدمات نیروی محرکه در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد و این مصوبه باعث کاهش سایر هزینه‌های خرید خودرو می‌شود.

سوالات متداول

توزیع یارانه ایران خودرو به مناسبت عید فطر از چه زمانی آغاز می‌شود؟

ایران خودرو برنامه فروش فوق‌العاده 5 محصول خود را از روز یکشنبه مورخ 11 اردیبهشت ماه به مدت چهار روز به اجرا در می‌آورد.

در طرح یارانه ایران خودرو کدام محصولات عرضه می‌شوند؟

در این طرح محصولاتی چون: پژو پارس سال ELX،  پژو پارس با موتور TU5، پژو 207 اتوماتیک سقف قرمز با موتور TU5P و پژو 207 دستی سقف شیشه ای عرضه می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره لیست قیمت محصولات ایران خودرو امروز 12 اردیبهشت 1401 چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر