فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

نماینده مجلس در انتقاد از فیلترینگ : پلتفرم‌های داخلی پاسخگوی نیاز جامعه نیست!

سید البرز حسینی نماینده خدابنده، با انتقاد از فیلترینگ، بیشترین آسیب ناشی از قطعی اینترنت را متوجه کل جامعه دانست و گفت در صورت ادامه این فیلترینگ خیلی از مشاغل و درآمدها با چالش جدی روبرو خواهند شد.

با شروع اعتراضات، اینترنت با محدودیت‌ها و فیلترینگ شدید همراه شد که بیشتر کارشناسان و تحلیلگران علوم مختلف با انتقاد از فیلترینگ مخالفت خود را با این عملکرد اعلام داشتند. با گذشت تقریبا سه هفته از آغاز این ماجرا هنوز مشخص نیست که این محدودیت‌ها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و آیا با اجرا شدن طرح صیانت این رویکرد با همین منوال پیش خواهد رفت یا خیر.

بیشتر بخوانید: ضرر قطعی اینترنت برابر با 15 هزار میلیارد تومان ؛ چیزی بیش از یک سال درآمد نفتی ایران!

نماینده مجلس در انتقاد از فیلترینگ می‌گوید

البرز حسینی نماینده خدابنده که یکی از مخالفین فیلترینگ است می‌گوید: «پس از ناآرامی‌هایی که از چند هفته پیش در کشور آغاز شد، با محدودیت اینترنت و برخی پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی خارجی در کشور مواجه شدیم که این اتفاق باعث شد افراد زیادی که کسب و کارشان اینترنتی بود، آسیب ببینند. از این‌رو، قوانین مصرحی در رابطه با فضای مجازی که رها است باید تنظیم شود. مفهوم صحبت من این نیست که این فضا محدود شود، بلکه اعتقاد دارم باید از تمام فضای این بستر در قالب پلتفرم‌های ایرانی و خارجی استفاده لازم را ببریم و انتخاب را در اختیار مردم بگذاریم که می‌خواهند کدام بستر را برای کار خود انتخاب کنند؛ یعنی ایجاد رقابت سالم.»

انتقاد از فیلترینگ

حسینی با اشاره به اینکه پلتفرم‌های خارجی فی النفسه بد نیستند بیان داشت:

«من اعتقاد به این ندارم که پلتفرم‌های خارجی فی‌النفسه بد است و اگر ما نمی‌توانیم از آن خوب استفاده کنیم، مشکل ما است و شاید در این رویکرد است که آن‌ها بشوند فضایی برای بی‌نظمی جامعه و این ما هستیم که باید ساختار خود را اصلاح کنیم، وگرنه کسانی که آن بستر را فراهم کرده حتماً در کشور خودشان هم قیودی را برای آن وضع کردند برای حفظ و نگهداری سطوح مختلف.»

نماینده خدابنده در انتقاد از فیلترینگ و آسیب‌های ناشی از این رویکرد گفت: «اگر فضای کنونی اینترنت و فیلترینگ در کشور ادامه پیدا کند، قطعاً به جامعه آسیب بیشتری وارد خواهد کرد و به تبع آن، خیلی از مشاغل و درآمد‌ها با چالش جدی روبرو خواهند شد و مشکل دیگری که ایجاد خواهد شد این است که نارضایتی فعالان این حوزه هم به نارضایتی‌های موجود کشور، اضافه خواهد شد که این موضوع برای امنیت کشور خطرناک است، از این‌رو، مسئولان امر باید برای این حوزه، سریعاً تصمیم‌گیری کنند، چون ادامه این روند به نفع کشور نیست.»

او با اشاره به اینکه پلتفرم‌های داخلی پاسخگوی نیاز مردم نیست بیان داشت:

«به نظر من، کشور به دانش فنی در این باره رسیده است، اما باید جایگزین مناسبی هم برای پلتفرم‌های خارجی پیدا شود. وقتی جایگزین مناسب ایجاد نشده و نتوانستیم در این خصوص مردم را اقناع و راضی کنیم، چه انتظاری است؟ در این شرایط که این رسالت مهم محقق نشده، نباید روی به محدودکردن پلتفرم‌های خارجی بیاوریم.»

حسینی در ادامه افزود: «هرچه در داخل کشور در ایجاد پلتفرم‌های مناسب و جایگزین که رضایت مردم را در یک فضای آزاد ایجاد کند، تعلل کنیم، پلتفرم‌های خارجی روی به بسترسازی می‌آورند و بهره خودشان را می‌برند. بدین ترتیب است که از ساختار ملی که برای خودمان می‌خواستیم ایجاد کنیم، عقب خواهیم ماند. بستر فضای مجازی و آی‌تی هر روز در حال تغییر شکل است و هرچه از این تکنولوژی‌ها عقب بمانیم در ادامه باید مابه ازاء آن، برای آسیب‌هایش، هزینه پرداخت کنیم.»

البرز حسینی با انتقاد از فیلترینگ و اینکه بستن و محدود کردن شبکه‌های اجتماعی راه حل نیست گفت: «بستن و محدودکردن شبکه‌های اجتماعی، راه‌حل نیست. در عین حال امروز افراد زیادی به این واسطه ضرر مالی کردند و دولت اگر پای کار بیاید و به خاطر این ایام و آسیبی که این کسب و کار‌ها دیدند، آن‌ها را مورد کمک و حمایت قرار دهد، حتماً در آرامش فعالان این حوزه تاثیرگذار خواهد بود. از این‌رو، هم وزارت ارتباطات و هم دستگاه‌های امنیتی باید تصمیم عاجلی در این خصوص بگیرند که منافع همگان لحاظ شود».

بیشترین بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص اظهارات نماینده مجلس در انتقاد از فیلترینگ چیست؟ نظرتتان را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر