فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

کاهش چشمگیر آلودگی هوای تهران در صورت استفاده از موتورهای برقی

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران می‌گوید استفاده از موتورهای برقی می‌تواند موجب کاهش چشمگیر آلودگی هوای تهران شود.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

موتورسیکلت‌ها نقش قابل‌توجهی در رفت‌وآمدهای شهری تهران دارند و در ساعات اوج ترافیک، سهم تردد این وسایل نقلیه به 13 درصد می‌رسد. به علاوه، 20 درصد آلودگی هوای تهران از این وسیله‌ها به وجود می‌آید و اگر به‌طور خاص یک موتورسیکلت اسقاطی و خارج از رده باشد، هم سوخت بیشتری مصرف می‌کند و هم آلودگی بیشتری به وجود می‌آورد؛ به طوری که میزان آلایندگی یک دستگاه موتورسیکلت کاربراتوری فرسوده، به اندازه ۱۳ دستگاه خودروی بنزینی یورو ۵ است!

به عقیده مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، می‌توان با به کارگیری موتورسیکلت‌های برقی در تهران، میزان صرفه جویی اقتصادی را به ۴۶ میلیون تومان در سال رساند.

بیشتر بخوانید: تجهیز ناوگان شرکت پست به موتورهای برقی ؛ تلاش وزارت ارتباطات برای کاهش آلودگی!

کاهش چشمگیر آلودگی هوای تهران در صورت استفاده از موتورهای برقی

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرده است که هر موتورسیکلت کاربراتوری در سال حدود ۲۶۷ کیلوگرم گاز آلاینده در هوا منتشر می‌کند. بااین‌وجود، طرح برقی‌سازی موتورسیکلت‌ها در پایتخت در دستور کار قرار گرفته و به‌زودی شاهد کاهش آلایندگی ناشی از تردد موتورسیکلت‌ها خواهیم بود.

سود حاصل از کاهش آلایندگی به سبب کاربرد هر دستگاه موتورسیکلت برقی از منظر سلامتی، سالیانه به حدود ۳۰ میلیون تومان می‌رسد.

آلودگی هوای تهران

به‌علاوه، با کنارگذاشتن موتورهای کاربراتوری و جایگزینی موتورسیکلت‌های برقی، در هر سال ۶۰۰ لیتر در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد که معادل پولی آن با توجه به نرخ فعلی، حدود ۱۶ میلیون تومان می‌شود. بدین ترتیب، صرفه‌جویی اقتصادی با کاربرد موتورسیکلت برقی سالانه حدود ۴۶ میلیون تومان است. در ضمن از آنجا که عمر مفید هر موتورسیکلت به‌طور متوسط ۱۲ سال برآورده شده است، بنابراین جمع منافع اقتصادی در ازای جایگزینی هر دستگاه موتورسیکلت کاربراتوری با موتورسیکلت برقی به ۵۵۲ میلیون تومان می‌رسد.

به بیان بهتر، هر موتورسیکلت برقی در طول عمر مفید خود حدود ۵۵۲ میلیون تومان منفعت اقتصادی به همراه دارد که ۱۹۲ میلیون تومان آن از منظر صرفه‌جویی در مصرف سوخت و ۳۶۰ میلیون تومان آن از منظر سلامتی و کاهش آلودگی هوا در نظر گرفته می‌شود. به همین خاطر برقی‌سازی موتورسیکلت‌ها مخصوصاً در شهری مثل تهران، از اهمیت بالایی برخوردار است. بد نیست بدانید که با تعویض موتورهای کاربراتوری، می‌توان میزان ذرات معلق را در روزهای آلوده تا ۱۵ الی ۲۰ درصد کاهش داد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره‌ی استفاده از موتورهای برقی در تهران چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر