فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

توسعه اپلیکیشنی برای تشخیص سکته مغزی بدون نیاز به پزشک

تشخیص سکته مغزی بدون نیاز به پزشک با یک اپلیکیشن جدید ممکن شده است.

دانشمندان با توسعه یک اپلیکیشن خاص و کاربردی توانستند تشخیص سکته مغزی بدون نیاز به پزشک را ممکن سازند. نام این اپلیکیشن “FAST.AI” است که فعلاً به‌صورت عمومی عرضه نشده اما دانشمندان اثربخشی آن را تاحد بسیار زیادی اثبات کردند. اپلیکیشن FAST.AI برای تشخیص سکته مغزی از هوش مصنوعی و تعدادی سنسور و دوربین استفاده می‌کند.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

بیشتر بخوانید: رمزگشایی نسخه پزشکان با قابلیت جدید گوگل لنز

تشخیص سکته مغزی بدون نیاز به پزشک محقق شد

یک اپلیکیشن جدید ممکن است به‌زودی بدون کمک پزشک قادر به تشخیص علائم سکته مغزی کاربران خود باشد. این اپلیکیشن که FAST.AI نام دارد، هنوز در حال توسعه است و در دسترس عموم قرار نگرفته، اما تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که می‌تواند با موفقیت عدم تقارن صورت و ضعف بازو، دو علامت رایج سکته را تشخیص دهد.

FAST.AI برای تشخیص این موارد از هوش مصنوعی با کمک دوربین و سنسورهای خود استفاده می‌کند. دانشمندان با انجام یک مطالعه در چهار مرکز بزرگ سکته ‌مغزی بلغارستان روی بیش از 270 بیمار که قبلاً توسط پزشکان تشخیص داده شده بود که از سکته مغزی رنج می‌برند، اثربخشی این اپلیکیشن را آزمایش کرده‌اند.

تشخیص سکته مغزی بدون نیاز به پزشک محقق شد

براساس چکیده این مطالعه، این برنامه می‌تواند در 97 درصد مواقع عدم تقارن صورت و در 72 درصد مواقع ضعف بازو را به درستی تشخیص دهد. این برنامه همچنین برای تشخیص گفتار نامفهوم طراحی شده است، اما دقت این ویژگی در مطالعه مورد آزمایش قرار نگرفته است.

قربانیان سکته مغزی اگر در عرض سه ساعت پس از سکته تحت درمان قرار بگیرند، وضعیت بهتری خواهند داشت. طبق گفته CDC، در آن بازه زمانی، آن‌ها می‌توانند داروهایی دریافت کنند که می‌تواند لخته‌ها را از بین ببرد و باعث از دست دادن اکسیژن در قسمت‌هایی از مغز آن‌ها شود که باعث می‌شود احتمال بهبود کامل بیشتر شود.

وجود یک اپلیکیشن مانند FAST.AI به‌طور بالقوه می‌تواند زمان بین سکته مغزی و درمان بیمار را کاهش دهد و حتی جان یک انسان را نجات دهد.

در طول چند سال گذشته پیشرفت‌های زیادی در زمینه کمک به بیماران سکته مغزی انجام شده است. به عنوان مثال، محققان MIT اوایل سال جاری ربات جراحی جدیدی را طراحی کرده بودند که که به پزشکان اجازه می‌دهد از راه دور به درمان بیمار پرداخته و لخته خون را از رگ‌های خونی مغز بردارند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره تشخیص سکته مغزی بدون نیاز به پزشک چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان گذاشته و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر