فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

تماس تصویری با خارج از کشور در پلتفرم‌های داخلی ممکن شد

امکان برقراری تماس تصویری با خارج از کشور در پلتفرم‌های داخلی ممکن شد. اما آیا این پلتفرم‌ها کیفیت مناسبی را ارائه می‌دهند؟

به گفته وزیر ارتباطات، امکان برقراری تماس تصویری با خارج از کشور در پلتفرم‌های داخلی وجود دارد. وی ضمن اشاره به این موضوع، کیفیت خدمات ارتباطی در شهرهای بزرگ و روستاها را باهم برابر دانست و عنوان کرد که در روستاها نیز همان کیفیت خدمات تهران را ارائه کرده‌ایم. وی همچنین از احداث 20 میلیون پورت فیبر نوری در کشور تا پایان دولت سیزدهم خبر داد.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

بیشتر بخوانید: ابراهیم رئیسی در اشاره به فیلترینگ: پلتفرم‌های داخلی جایگزین شده‌اند / خارجی‌ها منبع آشوب‌اند!

تماس تصویری با خارج از کشور در پلتفرم‌های داخلی ممکن شد

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک شبکه تلویزیونی، با اشاره به اینکه همان کیفیتی که مردم تهران از شبکه ارتباطی کشور استفاده می‌کنند، مردم روستا نیز امکان استفاده از همان کیفیت را دارند، گفت:

به عنوان وزیر ارتباطات وظیفه ماست که ارتباط با کیفیت را برای همه مردم شهر و روستا فراهم کنیم و از اینرو به کمک همکارانم در وزارت ارتباطات با حداکثر توان و دانش و تخصص آنها که متشکل از نخبگان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌های کشور هستند، سعی می‌کنیم بهترین کیفیت را برای مردم فراهم کنیم.

وی با اشاره به گستره وسیع مأموریت‌های وزارت ارتباطات از حوزه فضایی و اینترنت تا حوزه‌های پست و پست بانک، افزود: «شاخص‌ها نشان می‌دهد با توسعه‌ای که در این مدت در حوزه زیرساخت ارتباطی کشور رخ داده است، از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون حدود ۸۰ درصد سرعت شبکه ارتباطی همراه کشور افزایش پیدا کرده است.»

زارع پور با بیان اینکه مؤسسه بین المللی اسپیدتست بصورت ماهانه اقدام به ارائه گزارش‌های مقایسه‌ای از سرعت اینترنت در کشورهای مختلف می‌کند، تصریح کرد:

بر اساس گزارش‌های اسپید تست از نظر میانه سرعت اینترنت در ابتدای شروع به کار این دولت ۲۱ مگابیت بر ثانیه بود که اکنون به حدود ۳۹ مگابیت بر ثانیه رسیده است.

تماس تصویری با خارج از کشور در پلتفرم‌های داخلی ممکن شد

وزیر ارتباطات، احداث زیرساخت ارتباطی مبتنی بر فیبرنوری در سراسر کشور که هم اکنون در دست احداث است را یکی از پروژه‌های بزرگ و مهم کشور دانست و توضیح داد: «درحالیکه کشورهای پیشرفته دنیا بدنبال توسعه شبکه ارتباطی خود مبتنی بر فیبرنوری هستند، این پروژه را از سال گذشته در ۱۰ استان کشور شروع کردیم و تاکنون حدود ۲،۵ میلیون پوشش ایجاد شده است و تلاش این است که انشالله تا پایان امسال به ۳ میلیون پوشش فیبرنوری برسد.»

وی با بیان اینکه در پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری در کشور احداث می‌شود، افزود:

به عبارتی تا سال ۱۴۰۴، هشتاد درصد خانوار و کسب و کارها خواهند توانست با اتصال به فیبرنوری از شبکه فوق سریع استفاده کنند.

زارع پور همچنین میزان پوشش روستاهای بالای بیست خانوار را تحت شبکه ارتباطی باکیفیت و پایدار را ۸۹ درصد عنوان کرد و گفت: «در بسیاری از کشورها این میزان چیزی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد است اما در ایران نزدیک به ۹۰ درصد روستاهای بالای بیست خانوار کشور امکان اتصال به اینترنت پرسرعت را دارند.»

وزیر ارتباطات با اشاره به عملکرد مناسب پلتفرم‌های داخلی در ایام اخیر توضیح داد:

با حمایت‌های وزارت ارتباطات و همچنین همت پلتفرم‌های داخلی که بر پایه توان و تخصص نخبگان متخصص داخلی فعالیت می‌کنند، استفاده از پلتفرم‌های داخلی توسط مردم رشد چشمگیری داشته است بطوری که پیام رسان بله ۱۴،۵ میلیون، ایتا ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار و روبیکا بیش از ۳۷ میلیون و سروش پلاس بیش از ۱۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارند.

وی با بیان اینکه هم اکنون امکان برقراری تماس صوتی و تصویری از طریق پلتفرم‌های داخلی با هموطنان خارج از کشور وجود دارد، از طریق پلتفرم داخلی “بله” تماس تصویری با یکی از هموطنان در کشور اتریش برقرار کرد و کیفیت صوت و تصویر را به نمایش گذاشت.

وزیر ارتباطات به مأموریت تحقق دولت هوشمند به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های وزارت ارتباطات و دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: «گام نخست این طرح راه اندازی پنجره خدمات دولت هوشمند بود که انجام شد و هم اکنون ۹۲ درصد دستگاه‌های دولتی و دیگر قوا با بیش از ۲ هزار خدمت در این پنجره حضور دارند و مردم می‌توانند با یک بار مراجعه از تمام خدمات دولتی استفاده کنند.»

تماس تصویری با خارج از کشور در پلتفرم‌های داخلی ممکن شد
تماس تصویری با خارج از کشور در پلتفرم‌های داخلی ممکن شد

وی افزود:

در برنامه داریم در سال آینده صددرصد خدمات دولت در این پنجره ارائه شود و ۲۰ درصد خدمات نیز به صورت هوشمند به مردم ارائه شود.

زارع پور هوشمند سازی خدمات دولت را اینگونه توضیح داد که در این سامانه بر اساس اطلاعات موجود دستگاه‌ها بدون درخواست و نیاز به حضور و دریافت مدارک، به مردم خدمات مورد نیازشان ارائه شود.

وزیر ارتباطات درباره تولید و صادرات تجهیزات بومی ارتباطی با اشاره به افزایش ظرفیت ۷۰ درصدی شبکه ارتباطی با تجهیزات کاملاً بومی، تصریح کرد: «برخی از این تجهیزات به کشورهای دیگر هم صادر می‌شود.»

وی با اشاره به استعدادهای فراوان جوانان ایرانی در حوزه ICT، افزود:

در حوزه نرم افزار نیز بسیاری از متخصصان این حوزه به صورت آزادکار با شرکت‌های بزرگ خارجی همکاری می‌کنند.

زارع پور به پیشرفت‌های حوزه فضایی در چند سال گذشته نیز اشاره کرد و خبر داد: «با پرتابی که تا پایان سال خواهیم داشت در مسیر تثبیت پرتاب و تزریق ماهواره در لایه لئو قرار می‌گیریم و برنامه داریم تا پایان دولت سیزدهم به قطب پرتاب ماهواره تا ۵۰۰ کیلومتری در منطقه تبدیل شویم.»

وی به کاربردهای ماهواره‌ها در حوزه کشاورزی، پایش منابع طبیعی و مراتع، استفاده در شرایط بحرانی و حفظ محیط زیست اشاره کرد.

وی افزود:

تلاش ما این است که هر آنچه مردم در این حوزه نیاز دارند در داخل کشور تأمین شود و مردم روزی بین پلتفرهای خارجی و داخلی با توجه به کیفیت، داخلی‌ها را انتخاب کنند.

وزیر ارتباطات همچنین استفاده از دانش، توان و ظرفیت ایرانیان خارج از کشور را یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم اعلام کرد و ایرانیان خارج از کشور را یک سرمایه بزرگ دانست.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره قابلیت تماس تصویری با خارج از کشور در پلتفرم‌های داخلی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |





ارسال نظر