اکسکوینو

مسابقه هفتگی تکراتو و فیگار در اینستاگرام
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

با استفاده از الگوریتم های بینایی ماشین دیگر نمی توانید احساسات واقعی خود را مخفی کنید

الگوریتم بینایی ماشین. با استفاده از الگوریتم بینایی ماشین دیگر نمی توانید احساسات واقعی خود را مخفی کنید

اکثر مردم به راحتی می توانند احساسات عادی را در چهره ی افراد دیگر تشخیص دهند، اما مجموعه ای از حالالت چهره وجود دارند که تقریبا افراد از آن بی خبر هستند. در اواخر سال ۱۹۶۰ روانشناسان پی بردند که زمانی که انسان های سعی در پنهان کردن احساسات واقعی خود دارند، اغلب این احساسات را در قالب میکرواکسپرشن “microexpressions” نشان می دهند که در یک چشم به هم زدن ظاهر و ناپدید می شوند.

قیمت روز گوشی های بازار ایران

این حالات چهره که زودگذر هستند، روانشناسان و عده ی کثیری از افراد را به خود جذب کرده و این بخش مورد توجه زیادی قرار گرفته است. در سال های اخیر بینایی ماشین خیلی سریع رشد و بهبود یافته به طوری که حتی کارشناسان را در این زمینه شگفت زده کرده است. امروزه ماشین آلات با بهترین الگوریتم های هوش مصنوعی مجهز شده اند و به خوبی احساسات آشکاری مانند لبخند زدن  را تشخیص می دهند، اما در تشخیص microexpressions جزئی افراد مادامی که احساسات واقعی خود را می پوشانند، توانایی خاصی ندارند. به همین دلیل این حوزه در آینده مورد توجه زیادی قرار خواهد گرفت و در حال حاضر به لطف تلاش Xiaobai Li در دانشگاه اولو در فنلاند اولین سیستم بینایی ماشینی ساخته و تست شده است که می تواند این حالات را به بهترین نحو ممکن تشخیص دهد.

 محققان یک الگوریتم بینایی کامپیوتری توسعه داده اند که حالات چهره را بزرگ می کند و این امر را ممکن می سازد که با شناسایی حرکت نقطه به نقطه ی صورت، زمانی که حالتی از چهره تغییر می کند، کوچکترین نشانه ای از ناراحتی و یا تعجب را نشان دهد. محققانی که بر روی این الگوریتم کار کرده اند می گویند، این فرایند باید با دقت کامل انجام  شود. با استفاده از این الوریتم نمی توان سریعا حالات microexpressions را تشخیص داد چرا که این الگوریتم همه ی حرکات حتی چرخش سر را هم با بزرگنمایی نشان می دهد و بنابراین می بایستی با در نظر گرفتن کل فرایند، تغییر ریز به ریز در همه ی اعضا مورد بررسی قرار گیرد. در نهایت این الگوریتم با استفاده از پایگاه داده ی آموزشی این احساسات را به عنوان حالات مثبت، منفی و یا تعجب بر روی صفحه نمایش طبقه بندی می کند.

در حالی که برخی افراد سعی می کنند تا این احساسات خود را مخفی کنند، اما این الگوریتم به نحوی است که نمی توانید آن را گول بزنید. مطالعات بر روی این زمینه هنوز کامل نشده است و در واقع گام های اولیه در این عرصه برداشته شده و جای کار زیادی دارد.

در آینده ای نزدیک دیگر چیزی برای پنهان کردن وجود نخواهد داشت.

.

با عضویت در کانال رسمی تکرا در تلگرام از آخرین اخبار روز تکنولوژی مطلع باشید.

.

منبع: engadget


عصر تکنولوژی، تکرا

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر