کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

افسانه ها و افسون های ماه کامل به بهانه دیدن ابرماه 24 آبان

افسانه ها و افسون های ماه؛ 25 حقیقت و افسانه ای که باید در مورد ماه کامل بدانیم

در اولین ساعات غروب فردا شب (۲۴ آبان)، شاهد یکی از بزرگترین و نزدیک ترین ابرماه های قرن خواهیم بود. این ابرماه 14 درصد بزرگتر و 30 درصد درخشان تر به نظر می رسد. همچنین این ابر ماه نزدیک ترین فاصله ماه به زمین از سال 1948 است. این پدیده شگفت نجومی دوباره تا سال 2033 رخ نخواهد داد.

آرون گروپس

به همین بهانه نگاهی می اندازیم، به 25 حقیقت و افسانه جالب در مورد ماه کامل.

ماه همیشه زمینه افسانه پردازی ها و باورهای مختلفی در فرهنگ های سراسر جهان بوده؛ اما مرحله خاصی از ماه است که همیشه برای انسان جذابیت بیشتری داشته است؛ ماه کامل!

از نظر علمی، ماه کامل، مرحله قمری است و هنگامی رخ می دهد که ماه دقیقا در سمت مخالف خورشید قرار گرفته باشد. ماه کامل که هر 29.5 روز یک بار رخ نشان می دهد و همواره در تاریخ بشریت با افسانه ها، اسطوره ها، افسون ها و داستان های وهم آوری همراه بوده است.

در طول دهه ها و قرن های گذشته، این پدیده توسط بسیاری از کارشناسان، ستاره شناسان و دانشمندان دیگر مورد بررسی و کاوش قرار گرفته است؛ اما اکثریت قریب به اتفاق این مطالعات، نتوانسته اند هیچی ارتباطی بین ماه کامل و رفتارهای انسان و یا به طور کلی حیات بر روی زمین پیدا کنند؛ اما با این وجود، عبارت ماه کامل هنوز هم اغلب زمانی که رویدادهایی غیرمعمول و عجیب رخ می دهد، مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به این مرحله مرموز ماه علاقمندید، در ادامه حتما 25 حقیقت و افسانه جالب توجه در مورد ماه را که ممکن است ندانید، بخوانید.

4

25

اغلب از ماه کامل به عنوان رویدادی تمام مدت در طول شب نام برده می شود؛ اما این تصور نادرست است. چراکه ماهی که از زمین دیده می شود، دائما بزرگتر و کوچکتر می شود. روندی که در صورت مشاهده با چشم غیر مسلح، تصور می شود به آهستگی انجام می گردد.

24

 از آنجایی که ماه کامل هر 29.5 روز یک بار رخ می دهد، فوریه تنها ماه تقویمی، بدون ماهِ کامل است. به این ترتیب، به جزء فوریه، همه ماه های دیگر سال، حداقل یک ماه کامل دارند.

فوریه ماه بدون ماهِ کامل!

23

هنگامی که ماه کامل با نزدیک ترین فاصله ماه (در مداری بیضوی خودش) به زمین هم‌زمان می شود، پدیده شگفت و نادری رخ می دهد که به ابرماه موسوم است. این پدیده در اکتبر امسال رخ داد و به جزء امشب، در ماه نوامبر (البته در مقایسی متفاوت) روی خواهد داد. گفتنی است، این پدیده بار دیگر تا سال 2033 تکرار نخواهد شد.

22

ماه کامل اغلب با بی خوابی موقتی همراه است. دلیل چنینی چیزی در گذشته واضح بوده، چرا که مردم با توجه به نور ماه کامل در شب های مهتابی به خواب نمی رفتند؛ اما امروزه، با وجود چراغ ها و نورهای مصنوعی دیگر، روشنایی ماهِ کامل به سختی می تواند، منجر به محرومیت ما از خواب شود. اما با این حال، هنوز هم بسیاری از مردم در طول این مرحله ماه، دچار بی خوابی می شوند.

ماه کامل با بی خوابی مرتبط است

21

گفته می شود، جراحان از انجام عمل جراحی در طول شب های ماه کامل، خودداری می کنند. چرا که ماه کامل با از دست دادن خون بیمار منجر به افزایش خطر مرگ می شود. مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه بارسلون انجام شده، از رابطه آماری بین ماه کامل و افزایش موارد اورژانسی و بستری شدن بیماران به دلیل خونریزی دستگاه گوارش خبر می دهد.

20

ماه کامل اگر روز یکشنبه رخ دهد، نشانه بدشانسی تلقی می شود؛ اما اگر در روز دوشنبه رخ دهد، نشانه خوش‌شانسی است. در واقع، نام دوشنبه از کلمه های انگلیسی باستان “Mōnandæg” و انگلیسی میانه “Monenday”، که به معنی روز ماه است، گرفته شده است.

ماه کامل و گرگینه

19

تصور می شود، ماه کامل منجر به جنون و دیوانگی و حتی به تعبیری اسطوره ای–افسانه ای موجب تبدیل شدن انسان ها به گرگ نما و یا گرگینه ها می شود. یکی از باورهای اساطیری در این مورد این است که اگر مرد و زنی روز چهارشنبه و یا جمعه ای خاص، در فضای آزاد، و در شبی تابستانی با نور کامل ماه، در حالتی بخوابند که نور ماه مستقیما به چهره شان بتابد، تبدیل به گرگینه خواهند شد.

18

نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا، از نور ماه کامل برای شروع حمله به شهر لوبک آلمان در طول جنگ جهانی دوم بهره برده است. این نبرد روز شنبه 28 مارس سال 1942 انجام شد.

ماه کامل اگر روز یکشنبه رخ دهد، نشانه بدشانسی تلقی می شود.

17

گفته می شود، سگ ها در طول شب هایی با ماه کامل، بیشتر از همیشه پارس می کنند و ممکن است، رفتار تهاجمی تر از خود نشان دهند. مطالعه ای که توسط درمانگاه سلطنتی برادفورد (بیمارستان آموزشی در انگلستان) انجام شده نشان داده، گاز گرفتن سگها در طول شب های ماه کامل نسبت به دیگر شب ها تا دو برابر شایع تر است.

16

ماه کامل درخشان ترین جسم در آسمان شب است. قدر ظاهری (مقیاسی عددی از روشنایی اجرام آسمانی از دید ناظری در زمین) در مقایسه با قدر ظاهری خورشید (منفی 26.4) از زمین، برابر با منفی 12.74 است که از این لحاظ عددی بزرگ محسوب می شود.

ماه کامل

15

گفته می شود، ماه کامل همانطور که با نیروی جزر و مد، اقیانوس ها را تحت تاثیر قرار می دهد، انسان را هم تحت تاثیر قرار می دهد. چرا که 75 درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است. اما در واقع، مقیاس تاثیر جزر و مد در انسان بسیار ناچیز است.

14

هنگامی که دو ماه کامل، در عرض یک ماه تقویمی رخ می دهد، به ماه کامل دوم، ماه آبی گفته می شود. این پدیده، به طور متوسط هر 3 سال یک بار رخ می دهد.

13

باوری رایج در مورد ماه کامل وجود دارد که گفته می شود، در طول شب هایی با ماه کامل، نوزادان بیشتری نسبت به شب های دیگر متولد می شوند. البته هنوز هیچ مطالعه علمی این ادعا را به اثبات نرسانده و یا آن را رد نکرده است.

12

هنگامی که ماه کامل با ماه گرفتگی همزمان می شود به آن ماه سرخ و یا خونین گفته می شود. در واقع در زمان وقوع این پدیده، تنها نور قابل رویت (خورشید که به رنگ آبی است) با عبور از جو زمین تجزیه می شود. این نور به همان دلیلی که غروب خورشید به رنگ سرخ دیده می شود، به این رنگ قابل مشاهده است.

هنگامی که ماه کامل با ماه گرفتگی همزمان می شود به آن ماهِ سرخ و یا خونین گفته می شود

11

باور فوق العاده رایجی وجود دارد که می گوید، ماه کامل موجب دیوانگی می شود. در واقع کلمه “Lunatic”  که برای توصیف شرایط دیوانگی افرادی که مبتلا به بیمارهای روانی هستند و یا رفتارهای ناهنجار، احمقانه و یا غیر قابل پیش بینی از خود بروز می دهند به‌کار برده می شود، از کلمه لاتین “Lunaticus” به معنی ماه زده گرفته شده است.

تابلوی خوابگرد، جان اورت میلیتابلوی خوابگرد، جان اورت میلی
تابلوی خوابگرد، جان اورت میلی

10

برخی حیوانات وحشی در طول شب های ماه کامل، رفتارهای متفاوتی از خود بروز می دهند. به عنوان مثال، شیرها معمولا شب ها شکار می کنند، اما پس از یک ماه کامل، تمایل شیرها به شکار در شب ها، به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

9

باور بر این است که ماه کامل با وقوع رخدادهای عجیب و غریب همراه است؛ اما این باور احتمالا یک تصور نادرست باشد. چرا که مردم به خاطر توجه بهتر به چیزهای غیر معمول در طول شب های مهتابی، به این نتیجه رسیده اند. در واقع اتفاقات عجیب در طول دیگر روزهای ماه نیز رخ می دهد، اما مردم معمولا این رویدادها را به وقایع آسمانی مرتبط نمی دانند.

8

چندین جشن ماه کامل در نقاط مختلف جهان وجود دارد. یکی از محبوب ترین این جشن ها، در جزیره کوع فانگن، تایلند برگزار می شود. این جشن، دهها هزار نفر را در طول شب های ماه کامل به خود جذب می کند.

7

افراد زیادی در طول ماه کامل متوجه چندین تصویر پاریدولیایی از جمله چهره انسان، سر، و یا بدن شده اند. این تصاویر در واقع از مناطق تاریک ماه ماریا (دشت سنگ بازالت) و نواحی مرتفع تر سطح ماه تشکیل شده اند.

 تصویر پاریدولیایی

6

انجمن قمری بیرمنگام، باشگاه شبانه و انجمن غیر رسمی که از چهره های برجسته و نخبه ای تشکیل شده بود. اعضای این انجمن به طور منظم بین 1765 و 1813 در بیرمنگام، انگلستان با هم ملاقات می کرده اند. گفته می شود، نامگذاری این انجمن به این دلیل بوده که جلسات این انجمن در طول شب های مهتابی برگزار می شده، چرا که نور ماه کامل، رفت و آمد و سفر را برای افراد این انجمن راحت تر می کرده است.

5

نام ماه عسل از ماه کامل ژوئن گرفته شده است. چرا که این ماه دقیقا بین فصل کاشت و برداشت محصولات کشاورزی بود، ماهی که به طور سنتی بهترین ماه برای ازدواج محسوب می‌شده است.

ماه عسل

4

ماه کامل در سریلانکا مقدس است. باور این است که تولد بودا، روشنگری، و رسیدن به نیروانا در هنگام ماه کامل رخ داده است. در سریلانکا و در طول شب های ماه کامل، مغازه ها تعطیل می شوند، مشروبات الکی فروخته نمی شوند، هیچ مسابقه ورزشی انجام نمی شود و همچنین هرگونه کشتاری –از جمله ماهیگیری- ممنوع است.

3

مردمان باستان، زمان غروب ماه کامل در استون هیج را لحظه ای، جادویی می دانسته اند. باور بر این بوده که در این هنگام (سپیده دم)، ماه کامل، زمین را با معشوقش خورشید، تنها می گذاشته است.

مردمان باستان، زمان غروب ماه کامل در استون هیج را لحظه ای جادویی می دانسته ان

2

اگرچه هنوز تاثیر مستقیم ماه کامل بر وضعیت روانی ما کاملا به اثبات نرسیده؛ اما بر اساس بررسی های محققان، 80 درصد پرستاران و 63 درصد از پزشکان ادعا می کنند، در طول شب هایی با ماه کامل، بیمارانی با مشکلات روحی و روانی بیشتری را مشاهده می کنند. این مطالعه از سوی محققان دانشگاه لاوال در کبک، کانادا انجام شده است.

1

تصور غلطی وجود دارد که اولین فرود ماموریت آپولو بر روی ماه در طول یک ماه کامل رخ داده است. اما در واقع این طور نیست، و ماه کامل یک هفته پس از این ماموریت رخ داده است.

فرود ماموریت آپولو بر روی ماه در طول یک ماه کامل رخ داده

.

منبع: list25

 

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر