آرون گروپس


خرید گوشی موبایل از کالاتیک
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

کمیته علمی مجلس نمایندگان آمریکا مقاله علمی نادرستی را ریتوییت کرد!

کمیته علمی مجلس نمایندگان آمریکا مقاله علمی تحریف شده را ریتوییت کرد! ال نینو پدیده ای که با گرمایش زمین مرتبط می شود

کمیته علوم، فضا و تکنولوژی مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل ریتوییت خبر گمراه کننده برایبارت نیوز (وب سایت محافظه کار) در مورد تغییرات آب و هوایی مورد انتقاد قرار گرفت. در مقاله منتشر شده در این وب سایت با عنوان: “شیرجه دمای جهانی. سکوت یخی آب و هوای هراسناک”، اشاره شده، دمای سیاره نسبت به سوابق ثبت شده کاهش یافته است. چیزی که به ظاهر، روند اخیر افزایش سریع دمای زمین را نادیده گرفته است.

آبان تتر

به هر حال، دانشمندان از این مقاله (و منبع آن، دیلی میل) انتقاد کردند و آن را نادرست و گمراه کننده دانستند. این انتقاد بهانه ای شد تا برنی سندرز هم به ریتوییت این مقاله واکنش نشان دهد، وی در توییتر شخصی خود نوشت: “کجا دکترای خودتو گرفتی؟ دانشگاه ترامپ؟”

برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت در سنای ایالات متحده آمریکا، یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا بود که در نهایت به نفع هیلاری کلینتون از رقابت‌ ها کنار کشید.

برنی سندرز، سناتور مستقل ایالات متحده از ایالت ورمونت از هیچ فرصتی برای تمسخر ترامپ صرف نظر نمی کند!
برنی سندرز، سناتور مستقل ایالات متحده از ایالت ورمونت از هیچ فرصتی برای تمسخر ترامپ صرف نظر نمی کند!

البته هنوز مشخص نیست چه کسی این مقاله را ریتوییت کرده است. به هر حال، چنانچه ریچارد وستمورلند تحلیلگر امنیتی اشاره کرده، لامار اسمیت، رئیس کمیته علوم، فضا و تکنولوژی هم پیش از این یادداشت هایی برای برایبارت نیوز از جمله یک یادداشت نادرست در مورد انکار تغییرات آب و هوایی نوشته است.

مقاله اصلی دیلی میل که به گزارشی از ناسا اشاره داشته، ادعا می کرد، ال نینو دلیل افزایش دما بوده است. در بخش زیر تیتر این مقاله نوشته شده: “این نشان می دهد، افزایش دما شاید با انتشار گازهای گلخانه ای پایین نیاید.”

جیمز دلیگپول، نویسنده وب سایت برایبارت نیوز، در مقاله مورد بحث اشاره کرده، پدیده های آب و هوایی ال نینو و لانینا موجب افزایش سال های گرمی شده اند که سیاره در حال تجربه آن است. ال نینو، رویداد آب و هوایی است که در زمانی که دمای اقیانوس بیش از حد معمول افزایش یابد، رخ می دهد و نتیجه آن گرم تر شدن دمای جهانی است. پس از این رویداد، پدیده لانینا رخ می دهد که موجب سردتر شدن زمین می شود.

دلیگپول با اشاره به پدیده لانینا که موجب کاهش یک درجه ای دمای زمین در ماه های اخیر شده، عنوان کرده، این کاهش دما را شاهدی بر گمراهی دانشمندان آب و هوایی دانسته است.

در سال 2060 دیگر یخهای قطبی وجود نخواهند داشت وخرسهای قطبی نیر از بین می روند.
دانشمندان هشدار می دهند، شاید در سال 2060 دیگر یخهای قطبی وجود نداشته باشند وخرسهای قطبی نیر از بین بروند.

دلیگپول همچنین ادعا کرده، ناسا گفته است، وقفه ای در گرمایش جهانی رخ داده که یکی از استدلال های مورد علاقه منکران گرم شدن کره زمین است. کارن جیمز دانشمند در فیسبوک خود نوشته، ناسا به هیچ وجه چنین چیزی نگفته است، در عوض در این گزارش ناسا ذکر شده، دمای بالای سطح توسط اقیانوس جذب شده و افزایش دمای جهانی نه کاهش یافته و نه متوقف شده است.

وی همچنین اشاره کرده، کاهش دما بر اثر پدیده ال نینو به هیچ وجه خبری جدیدی برای دانشمندان محسوب نمی شود، چرا که پیش از این به خوبی مشخص بود، سال 2017 نسبت به سال 2016 دمای خنک تری را شاهد خواهیم بود.

در واقع دانشمندان می گویند، تابستان سال 2016 دارای گرم ترین دمای ثبت شده در سوابق آب و هوایی بوده است، و ما 382 ماه است که دمای گرم تری نسبت به قرن بیستم داریم. در واقع آخرین ماهی که دمای هوا کمتر از این متوسط بوده، دسامبر 1982 بوده است.

در صورتی که مکعب یخی آنتارکتیک ذوب شود، سطح آب دریاهای سراسر جهان احتمالا تا ۳ متر بالا خواهد آمد، به این ترتیب بسیاری از شهرهایی که در نواحی سواحلی جهان قرار دارند، به زیر آب خواهند رفت.
در صورتی که مکعب یخی آنتارکتیک ذوب شود، سطح آب دریاهای سراسر جهان احتمالا تا ۳ متر بالا خواهد آمد، به این ترتیب بسیاری از شهرهایی که در نواحی سواحلی جهان قرار دارند، به زیر آب خواهند رفت.

همچنین دمای قطب شمال بسیار گرم تر از حد معمول بوده است، به طوری که صفحات یخی و یخچال های قطبی پیوسته در حال ذوب شدن بوده اند. این رویدادها هشداری برای بسیاری از دانشمندان آب و هوایی محسوب می شود، چرا که این دانشمندان بر این باورند، که افزایش گرمایش زمین در واقع می تواند بسیار بدتر از چیزی باشد که پیش از این تصور می کردند.

برایبارت نیوز پیش از این مطالبی مانند: “پیشگیری از بارداری، زنان را غیر جذاب و دیوانه می کند” منتشر کرده بود، در واقع برایبارت با ادغام نظرات خود و گزارش های ذکر شده از سایتی مانند دیلی میل که به انتشار شایعات مشهور است، چنین مطالب تحریف شده ای را منتشر کرده است. ای بی جانسون، یکی دیگر از اعضای کمیته علوم، فضا و تکنولوژی مجلس نمایندگان آمریکا در توییتر شخصی خود نوشت: “اخبار و حقایق نادرست، همه ما را در معرض خطر قرار می دهد.”

.

منبع: engadget

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر