میتوانید وارد حساب کاربری خود شوید

گنبد عظیم ؛ یک شاهکار مهندسی و محافظ جدید چرنوبیل

دسته بندی: گوناگون , معماری
 • گنبد عظیم، یک شاهکار مهندسی، محافظ جدید چرنوبیل

  یک گنبد قوسی عظیم به شکل یک آشیانه هواپیما، به عنوان محافظ جدید چرنوبیل به محل فاجعه هسته ای چرنوبیل اوکراین منتقل شد. ساخت این گنبد محافظ که بزرگترین سازه قابل حمل و نقل جهان است و در نوع خود یک شاهکار مهندسی محسوب می شود، دهه ها به طول انجامیده بود.

  ساخت این گنبد قوسی که برای نخستین بار بیش از دو دهه قبل طراحی شده بود، از سال ۲۰۱۰ آغاز شده بود.

  برای ساخت این گنبد قوسی در چرنوبیل اوکراین که ۳۲ هزار تن وزن دارد، ۱.۵ میلیارد دلار صرف شده است. به این ترتیب خطر هر گونه امکانی برای تکرار فجایعی همچون فاجعه سال ۱۹۸۶ رفع شده است.

  محافظ جدید چرنوبیل ۱۵۲ متر طول، دارای دهانه ای ۲۴۳ متری و ۱۰۶ متر ارتفاع دارد. انتظار می رود، گنبد قوسی محافظ چرنوبیل حداقل یک قرن عمر مفید داشته باشد و انتشار هر گونه مواد سمی راکتور هسته ای جلوگیری کند.

  سازه جدید چرنوبیل طوری طراحی شده که امکان مقاومت در برابر حرارت شدید، خوردگی و گردباد را داشته باشد. همچنین مهندسان طراح گنبد می گویند؛ این سازه به کارگران امکان استفاده از تجهیزات کنترل از راه دور و در نهایت خاموش کردن سوخت و دیگر چیزهای رادیواکتیو را خواهد داد.

  ساخت این گنبدی قوسی که برای نخستین بار بیش از دو دهه قبل طراحی شده بود، از سال 2010 آغاز شده بود.

  حتی با وجود سازه جدید، محوطه اطراف سایت هسته ای حدود ۱۶۰۹ کیلومتر مربع، غیر قابل سکونت باقی مانده و به روی بازدیدکنندگان بدون مجوز بسته خواهد ماند. گفتنی است در طول سال ها پس از فاجعه انواع و اقسام درختان و گیاهان، فضای اطراف سایت را در بر گرفته است.

  پیمانکار اصلی این پروژه، بانک اروپایی بازسازی و توسعه بوده است. در همین حال برخی از کشورها و همچنین اوکراین و روسیه بیش از ۱.۵ میلیارد دلار به پروژه کمک کرده اند. بانک هم ۵۰۰ میلیون دلار در ساخت سازه جدید هزینه کرده است.

  فاجعه اتمی چرنوبیل بدترین حادثه اتمی غیرنظامی تاریخ بوده که در سال ۱۹۸۶ در نیروگاه چرنوبیل اوکراین روی داده است. در پی این فاجعه، قریب به ۵ میلیون نفر آسیب دیدند و بسیاری از افراد به بیماری های خطرناک از جمله سرطان تیروئید مبتلا شدند و هنوز هم با گذشت چند دهه از این فاجعه، آثاری از مواد رادیو اکتیو و جهش های ژنتیکی در مردم منطقه مشاهده می شود.

  با وجود گذشت سال ها از حادثه چرنوبیل، هنوز آثاری از مواد رادیو اکتیو و جهش های ژنتیکی در مردم منطقه مشاهده می شود. در این میان می توان به ناقص شدن نوزادان در دو دهه اخیر، از قبیل بی دست و پا متولد شدن آنها اشاره کرد.

   16، آوریل 2016، مردم در حال اهدای گل، در سی امین سالگرد یادبود آتش نشان ها و کارگرانی که در فاجعه درگذشت بودند.

  16، آوریل ۲۰۱۶، مردم در حال اهدای گل، در سی امین سالگرد یادبود آتش نشان ها و کارگرانی که در فاجعه درگذشت بودند.

  پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین در افتتاح این گنبد، گفت: “اجازه دهید تمام جهان ببیند امروز که اوکراین و جهان با هم متحد شده اند، چه کارهایی می توانند انجام دهند و چگونه ما قادر به حفاظت جهان در مقابل آلودگی ها و تهدیدات هسته ای هستیم.”

  .

  منبع: nytimes

  مطالب مشابه


  مطالب پیشنهادی از سراسر وب

  نظر خود را در مورد این پست ارسال فرمایید.