coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

راز مقاومت تارهای عنکبوت سمی گوشه نشین!

دانشمندان دلیل مقاومت تارهای عنکبوت سمی گوشه نشین را پیدا کردند

عنکبوت قهوه‌ای منزوی یا عنکبوت گوشه نشین آمریکایی (American brown recluse spider)، یکی از سمی‌ترین و خطرناک‌ترین عنکبوت‌های روی زمین است. تارهای این موجود نیز، به طرزی باورنکردنی سخت‌تر از تارهای یک عنکبوت معمولی است. دانشمندان دانشگاه آکسفورد و کالج William & Mary ویرجینیا، به تازگی راز مقاومت تارهای این عنکبوت را کشف کرده‌اند.

دو دلیل وجود دارد که چرا تارهای این عنکبوت سخت و مقاوم است. اولی اینکه، این عنکبوت با چرخاندن تارها، حلقه‌هایی به آن اضافه می‌کند. دانشمندان می‌گویند اینکه افزودن گره باعث سختی می‌شود، کاملا اثبات شده است؛ اما افزودن حلقه به تارها باعث می‌شود که تارها حتی زودتر از معمول شکسته شوند.

تارهای عنکبوت گوشه نشین
عنکبوت با چرخاندن تار، حلقه‌هایی روی آن ایجاد می‌کند

اینجاست که دلیل دوم مطرح می‌شود. تارهای عنکبوت‌های معمولی به طور منظم و مقطعی گرد است؛ اما تارهای این عنکبوت مانند یک نخ در مقیاس نانو، مسطح و صاف است. ظاهرا این ویژگی باعث انعطاف پذیری بیشتر شده و از شکسته شدن آن جلوگیری می‌کند.

محققان با استفاده از مدل‌های کامپیوتری، کشف کرده‌اند که با اضافه کردن حتی یک حلقه به یک تار مسطح، مقاومت و سختی تار افزایش می‌یابد و با حلقه‌های بیشتر، مقاوم‌تر هم می‌شود.

Fritz Vollrath، پروفسور دانشگاه آکسفورد می‌گوید:

کاری که این عنکبوت‌ها می‌کنند کاربردی است. برای مثال، رشته‌های کربن با پیچ خوردن و حلقه‌ای شدن می‌توانند مقاوم‌تر شوند و سخت‌تر شکسته شوند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا خانه‌های تاری بهتری بسازند.

.

منبع: newatlas

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (1 نظر)