هوندا CR-V 2017 ؛ معرفی، بررسی، مشخصات فنی و قیمت در ایران

هوندا CR-V

هوندا CR-V 2017 یکی از جدیدترین نمونه های تولید شده توسط شرکت خودروسازی ژاپنی هوندا (Honda) بوده که چند ماهی است به بازارهای خودروی ایران وارد شده است. این خودرو یکی از خودروهای باکیفیت موجود در ایران بوده و به نوعی یک مدل جذاب و با قابلیت های دینامیکی بالا و در کلاس جهانی بحساب می آید.

هوندا CRV 2017 توسط شرکت گلرنک موتور به بازار ایران عرضه شده و نسل پنجم این خودرو بشمار می آید. اولین نسل هوندا CR-V در سال ۱۹۹۵ به بازارهای جهانی ارائه شد و تا سال ۲۰۰۱ میلادی در خط تولید قرار داشت. نسل دوم این خودرو در سال ۲۰۰۱، نسل سوم در سال ۲۰۰۶ و نسل چهارم در سال ۲۰۱۱ در اختیار مشتریان قرار گرفت.

آخرین نسل هوندا سی آر وی (Honda CR-V) که به بازارهای ایران نیز راه یافته، خودرویی زیبا، به‌روز و قدرتمند است. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی و بررسی مدل سال ۲۰۱۷ و نسل پنجم این خودرو بپردازیم.

هوندا CR-V 2017، شاسی بلندی در کلاس جهانی

هوندا CR-V 2017 یک خودروی شاسی بلند سایز متوسط است. این خودرو در بازارهای جهانی با حریفانی قدر مانند مزدا CX-5، فورد اسکیپ (Ford Escape)، هیوندای توسان (Hyundai Tucson)، کیا اسپورتیج (Kia Sportage)، جیپ گرند چروکی (Jeep Grand Cherokee)، تویوتا RAV4 و نیسان روژ (Nissan Rouge) و میتسوبیشی آوت لندر (Mitsubishi Outlander) به رقابت می‌پردازد. البته با توجه به عدم ورود خودروهای آمریکایی مانند جیپ و فورد، رقبای این خودرو به کیا اسپرتیج، هیوندای توسان و تویوتا RAV4 و میتسوبیشی آوت لندر محدود می‌گردد.

هوندا سی آر وی ۲۰۱۷ در پنچ تیپ مختلف به بازارهای جهانی عرضه شده که عبارتند از:

  • LX مدل تک دیفرانسیل (۲WD) با قیمتی در حدود ۲۵.۰۰۰ دلار (معادل ۹۲ میلیون تومان)
  • SE مدل تک دیفرانسیل با قیمتی در حدود ۲۶.۰۰۰ دلار (معادل ۹۶ میلیون تومان)
  • EX مدل تک دیفرانسیل با قیمتی در حدود ۲۷.۵۰۰ دلار (معادل ۱۰۲ میلیون تومان)
  • EX-L مدل چهار چرخ متحرک (AWD) با قیمتی در حدود ۳۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱۱۲ میلیون تومان)
  • Touring مدل چهار چرخ متحرک با قیمتی نزیدیک به ۳۵.۰۰۰ دلار (معادل ۱۳۰ میلیون تومان)

طراحی خارجی

طراحی زیبا و جذاب هوندا CR-V 2017، از این خودروی کراس اوور (Crossover) یک نمونه عالی و قابل اعتماد ساخته است. ابعاد این خودرو نیز نسبت به رقبا اندکی بیشتر بوده و فضای بیشتری را برای راننده و سرنشینان فراهم می‌نماید. این خودرو طولی برابر با ۱۸۰.۶ اینچ (معادل ۴۵۸۷ میلیمتر)، عرضی برابر با ۷۳ اینچ (۱۸۵۴ میلیمتر) و ارتفاعی برابر با ۶۶.۵ اینچ (معادل ۱۶۸۹ میلیمتر) داشته و فاصله آن با زمین در حدود ۸.۲ اینچ (معادل ۲۰۸ میلیمتر) است. رینگ‌های این خودرو نیز از جنس فولاد است.

موتور و پیشرانه

هوندا CR-V 2017 در مدل پایه و استاندارد خود یعنی تیپ LX، از یک موتور چهار سیلندر ۲.۴ لیتری استفاده می‌کند. این موتور توانایی تولید نیرویی برابر با ۱۸۴ اسب بخار را داشته و گشتاور تولیدی آن نیز ۱۸۰ پاوند بر فوت (معادل ۲۴۴ نیوتون متر) است. این موتور همان نمونه‌ای است که در مدل آکورد (Accord) این شرکت استفاده شده است.

شرکت هوندا برای اولین بار از این موتورهای مجهز به سیستم توربوشارژر استفاده کرده که قابلیت استفاده در تیپ‌های EX، EX-L و Touring را دارد. این موتوز یک نمونه ۱.۵ لیتری چهار سیلندر بوده که با استفاده از سیستم توربوشارژر، نیرویی برابر با ۱۹۰ اسب بخار و گشتاور تولیدی ۱۷۹ پاوند بر فوت (معادل ۲۴۲ نیوتون متر) را برای این خودرو فزاهم می‌نماید. این موتور نمونه‌ای است که در خودروی سیویک (Civic) نیز نصب شده است.

این خودرو برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از حالت سکون به زمانی معادل ۷.۶ ثانیه نیاز داشته که آن را در مقابل رقیبانی مانند کیا اسپورتیج SX با ۶.۹ ثانیه، فورد اسکیپ با زمانی معادل ۷.۱ ثانیه و جیپ چروکی با زمان ۷.۵ ثانیه در مکان چهارم قرار می‌دهد. حداکثر سرعت نسل پنجم هوندا CR-V در هنگام طی مسافت ۴۰۰ متر ۸۹ مایل (معادل ۱۴۳ کیلومتر در ساعت) بوده و این خودرو این مسیر را در زمانی معادل ۱۶ ثانیه طی می‌نماید. سی‌آر-وی ۲۰۱۷ توانایی یدک کشی باری با وزن ۱۵۰۰ پاوند (معادل ۶۸۰ کیلوگرم) را داشته که این خودرو را در مکانی پایین‌تر از تمامی رقبا قرار می‌دهد.

این خودروی شاسی بلند در بالاترین تیپ و تجهیز به سیستم انتقال قدرت به هر چهار چرخ (AWD) و موتور ۱.۵ لیتری توربو، مصرفی برابر با ۲۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری داشته و توانایی پیمودن مسافت ۳۳ مایل (معادل ۷.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در بزرگراه را بر اساس اعلام EPA دارد. مصرف سوخت این خودرو نیز در سیکل ترکیبی برابر با ۲۹ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) است.

مصرف سوخت موتور تنفس طبیعی ۲.۴ لیتر چهار سیلندر نیز ۲۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در شهر و ۳۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) اعلام شده است. از این لحاظ هوندا CR-V 2017 کم‌مصرف ترین نمونه در بین رقبا بوده و خودروهایی مانند کیا اسپورتیج با مصرف سوخت ترکیبی ۲۳ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۰.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر)، مزدا CX-5 با مصرفی معادل ۲۶ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در مکانی بعد از آن قرار می‌گیرند.

هوندا CRV 2017 ارائه شده در بازار ایران از موتور چهار سیلندر ۲.۴ لیتری استفاده نموده و در زمانی معادل ۸.۵ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. حداکثر سرعت این خودرو نیز بنا بر اعلام کارخانه برابر با ۲۰۰ کیلومتر در ساعت است.

طراحی داخلی و کابین

فضای داخل کابین هوندا CR-V مدل سال ۲۰۱۷ میلادی نسبتا بزرگ و جادار بوده و در ساخت ابزار و ادوات موجود در آن از مواد اولیه با کیفیت استفاده شده است. این خودرو در مقایسه با رقبای خود فضای مناسبی داشته و با فضایی معادل ۴۰.۱ اینچ (معادل ۱۰۱۸ میلیمتر) برای سر سرنشین جلو  و ۴۱.۳ اینچ (معادل ۱۰۴۹ میلیمتر) برای قرار گرفتن پاها، فضای بیشتر را نسبت به رقابیی مانند جیپ چروکی و مزدا CX-5 در اختیار راننده و سرنشینان قرار می‌دهد.

مواد استفاده شده برای ساخت کابین این خودرو نیز همانطور که اشاره شد از کیفیت بالایی برخوردار بوده و امکاناتی مانند سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک سه‌ گانه (Tri Zone Climate Control) و غربیلک فرمان تلسکوپی نیز در کنار پوشش‌های مناسب صندلی‌ها و جنس نرم داشبورد در آن تعبیه شده است. صفحه نمایش سیستم چندرسانه‌ای اطلاعاتی/سرگرمی (Infotainment) این خودرو یک نمونه ۷ اینچی لمسی بوده و از سیستم ارتباطی خاص شرکت هوندا با نام HondaLink استفاده می‌کند.

اما زمان پاسخگویی این سیستم پایین بوده و از این لحاظ هوندا CR-V 2017 در مکانی پایین‌تر تمامی رقبای خود قرار می‌گیرد. از امکانات موجود برای این سیستم چند رسانه‌ای می‌توان به پشتیبانی از نرم افزارهای Apple CarPlay و Android Auto، رادیوهای HD، رادیوهای ماهواره‌ای SiriusXM و سیستم راهیابی ماهواره‌ای با قابلیت نمایش اطلاعات ترافیکی به صورت آن‌لاین اشاره نمود. از دیگر امکانات این خودروی شاسی بلند می‌توان به خروجی برق ۱۲ ولت و پورت‌های USB اشاره کرد.

محفظه بار هوندا سی آر وی ۲۰۱۷ نیز در حدود ۱۱۰۴ لیتر بوده که در مقایسه با رقبای این خودرو مانند فورد اسکپ و مزدا CX-5 با فضای ۹۶۲ لیتر، کیا اسپورتیج با فضای ۸۷۷ لیتر و جیپ چروکی با فضای ۷۰۷ لیتر رقمی بسیار بالا و مناسب بحساب می‌آید.

سیستم‌های کمکی رانندگی و ایمنی

از سیستم‌های ایمنی و کمکی موجود در CRV 2017 می‌توان به چراغ‌های جلویی اتوماتیک، سیستم هشدار وجود ترافیک در بخش عقبی خودرو (Rear Cross Traffic Alert) و سیستم مشاهده نقطه کور خودرو (Blind Spot Monitoring) اشاره کرد که به صورت استاندارد در مدل پایه این خودرو قرار دارد.

از امکانات موجود در نمونه ارائه شده در ایران می‌توان به سیستم ورود و استارت خودرو بدون نیاز به کلید (Keyless)، چراغ‌های روشنایی در روز، تنظیم الکتریکی صندلی راننده همراه با قابلیت ذخیره سازی وضعیت، سیستم کنترل سرعت (Cruise Control)،‌ گرمکن صندلی‌های جلو، سیستم کنترل حرکت بین خطوط جاده (Honda Lane Watch)، سیستم صوتی با شش بلندگوی مجزا و قابلیت ارتباط با گوشی‌ها تلفن همراه هوشمند از طریق سیستم ارتباطی بدون سیم بلوتوث و سیستم هشدار برخورد با مانع در بخش جلویی خودرو (Forward Collision Warning) با قابلیت ترمز خودکار اشاره کرد.

تجربه رانندگی

عملکرد هوندا CRV 2017 در مقام مقایسه با رقبا چشمگیر نبوده و در شرایط مانند عبور از پیچ‌ها و … پس از رقبایی مانند فورد اسکیپ و کیا اسپورتیج قرار می‌گیرد. پدال ترمز این خودرو بسیار حساس بوده و برای متوقف کردن خودرو از سرعت ۷۰ مایل در ساعت (معادل ۱۱۲ کیلومتر در ساعت) تنها به ۱۶۶ فوت (معادل ۵۰.۶ متر) نیاز دارد. نزدیک‌ترین رقیب این خودرو، کیا اسپورتیج بوده که به مسافتی برابر با ۱۷۴ فوت (معادل ۵۳ متر) نیاز دارد. حرکت این خودرو نیز نرم و قابل قبول بوده و مشکلی برای سرنشینان بوجود می‌آورد.

قیمت

هوندا سی‌آر-وی مدل ۲۰۱۷ با قیمتی مابین ۲۵.۰۰۰ الی ۳۵.۰۰۰ دلار (بین ۹۲ الی ۱۳۰ میلیون تومان) بسته به تیپ و سطح تجهیزات ارائه می‌گردد.

قیمت این خودرو در بازار ایران که برای تیپ EXL این خودرو بوده برابر با ۲۴۰ میلیون تومان (معادل ۶۵.۰۰۰ دلار) است. قیمت تیپ ارائه شده در ایران در بازارهای جهانی برابر با ۳۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱۱۲ میلیون تومان) بوده که تفاوتی بسیار زیاد غیر قابل قبول دارد. این اتومبیل با ضمانتی ۵ ساله یا ۱۵۰.۰۰۰ کیلومتری (هر کدام که زودتر فرا برسد) به خریداران عرضه می‌گردد.

خریداران با پرداخت رقمی در این حدود توانایی خرید خودروهایی در همین کلاس مانند ب ام و X4 و X5 با قیمتی در حدود ۶۰.۰۰۰ دلار معادل ۲۲۵ میلیون تومان)، آئودی Q5 با قیمتی در حدود ۵۵.۰۰۰ دلار (معادل ۲۰۵ میلیون تومان)، مرسدس بنز AMG GLC43 4Matic با قیمت ۵۶.۰۰۰ دلار (معادل ۲۰۸ میلیون تومان)، پورشه ماکان تیپ‌های میانی با قیمت ۵۵.۰۰۰ دلار (معادل ۲۰۵ میلیون تومان)، لکسوس RX با قیمت ۵۷.۰۰۰ دلار (معادل ۲۱۰ میلیون تومان) را خواهند داشت.

از خودروهای دیگری نیز که با این مبلغ در اختیار خریدارن قرار می‌گیرد می‌توان به فورد شلبی GT350R با قیمت ۶۲.۰۰۰ دلار (معادل ۲۳۰ میلیون تومان)، ب ام و M3 با قیمت ۶۳.۵۰۰ دلار (معادل ۲۳۵ میلیون تومان) و پورشه کیمن (Porsche Cayman S) با قیمت ۶۴.۰۰۰ دلار (معادل ۲۳۷ میلیون تومان) در کلاس خودروهای اسپرت اشاره کرد.

شرکت گلرنگ موتور فامیلی، نماینده رسمی شرکت هوندا در ایران

شرکت گلرنگ موتور فامیلی نماینده فروش و خدمات پس از فروش خودروهای سواری با برند تجاری هوندا در ایران است. این شرکت از سال ۱۳۹۴ بعد از ۸ سال فعالیت در زمینه فروش خودروهای سبک و سنگین، وارد عرصه نمایندگی رسمی واردات خودروهای سواری در ایران گردید. شرکت گلرنگ موتور بعد از ورود دومین سری خودروهای سواری هوندا بعد از انقلاب، اقدامات گسترده‌ای را جهت کسب مجوز واردات جدیدترین خودروهای کمپانی هوندا با تطابق کامل با استانداردهای اروپایی و تکمیل سبد محصولات خود نموده است.

در این راستا خطی مشی تعریف شده گروه صنعتی گلرنگ بعنوان شرکت مادر مبنی بر توجه به تکنولوژی، محیط زیست و نسل آینده، دورنمای روشنی از فعالیت‌های گلرنگ موتور ترسیم کرده است. طرفداران هوندا امکان استفاده از خودروهای با تکنولوژی برتر، کم مصرف، پاک و کم استهلاک را خواهند داشت.

شرکت هوندا

شرکت هوندا یکی از معتبرترین خودروسازان کشور ژاپن به‌حساب می آید. این شرکت فعالیت خود را در سال ۱۹۴۶ آغاز نمود. شرکت هوندا علاوه بر تولید خودرو، یکی از بزرگترین شرکت های تولید موتورسیکلت نیز به‌شمار می رود. این خودروساز در حال حاضر به تولید انواع خودروهای سواری، شاسی بلند و لوکس بوده و بعد از شرکت‌هایی مانند جنرال موتورز (General Motors یا GM)، فولکس واگن (Volkswagen)، تویوتا (Toyota)، هیوندای (Hyundai)، فورد (Ford)، نیسان (Nissan) و پژو سیتروئن (Peugeot – Citroen)، هشتمین خودروسازی بزرگ جهان به‌حساب می‌آید.

خودروهای شرکت هوندا در ایران نیز موفق بوده و با ورود در دهه ۱۹۹۰ میلادی و ارائه مدل‌هایی مانند سیویک (Civic) و آکورد (Accord) سال‌هاست که از خودروسازان مطرح و محبوب نسل جوان در ایران به‌شمار می‌آید.

هوندا CR-V 2017 در یک نگاه

Honda CR-V 2017
حجم موتور (لیتر) ۲.۴
تعداد سیلندر ۴
قدرت موتور (اسب بخار) ۱۸۵
گشتاور (نیوتون متر) ۲۴۴
شتاب ۰ تا ۱۰۰ (ثانیه) ۸.۵
حداکثر سرعت (کیلومتر) ۲۰۰
کلاس بدنه Mid Size SUV
قیمت جهانی (میلیون تومان) ۹۲-۱۳۰
قیمت در ایران (میلیون تومان) ۲۴۰
مصرف (سیکل شهری) ۹.۴
مصرف (سیکل بزرگراهی) ۷.۵

منبع : تکراتوارسال نظر