معرفی و بررسی ولوو XC90 ، شاسی بلندی لوکس از کشور سوئد

ولوو XC90 مدل 2017در پی اقبال عمومی از خودروهای شاسی بلند و داغ شدن بازار این کلاس از خودرو، شرکتهای خودرو سازی لوکس و خاص جهان نیز دست به تولید نمونه‌هایی در این کلاس بدنه زده اند. از نمونه‌هایی از از این شرکتها می‌توان به بنتلی (Bentley)، جاگوار (Jaguar) و رولزرویس (Rolls Royce) اشاره کرد.

شرکت خودروسازی سوئدی ولوو نیز از این قافله عقب نمانده و با تولید نمونه‌هایی از این خودروهای شاسی بلند، جایگاه خود را در بازار تثبیت نموده است. چند وقتی است که نمونه شاسی بلند XC90 به بازارهای ایران نیز راه پیدا کرده و با ظاهر زیبا و مجلل خود مشغول جولان دادن در خیابان‌های شهرهای بزرگ کشور شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی و بررسی ولوو XC90 مدل ۲۰۱۷ بپردازیم.

تاریخچه شرکت خودروسازی ولوو

شرکت ولوو (Volvo) در سال ۱۹۲۷ میلادی در شهر گونتبورگ (Gothenburg) کشور سوئد تاسیس شد. اولین خودروی سواری این شرکت نیز در همین سال طراحی و به تعداد ۲۸۰ دستگاه ساخته و مونتاژ شد.

از سال ۱۹۲۸ نیز این شرکت اولین کامیون خود را تولید نمود. بخش خودروهای سواری این شرکت در حال حاضر تحت تملک شرکت چینی جیلی (Geely) قرار دارد.

نماینده رسمی شرکت خودرو سازی ولوو در ایران شرکت افرا موتور بوده که از سال ۱۳۸۹ شروع به فعالیت نموده است. این شرکت در حال حاضر مدل‌های مختلف این خودرو لوکس و مجهز را به مشتریان عرضه می‌نماید.

ولو XC90

ولوو XC90 یک خودروی شاسی بلند سایز متوسط (Mid Size SUV) بوده که برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ میلادی به عنوان یک خودروی مفهومی و در سال ۲۰۰۲ به عنوان یک خودروی تولیدی به بازارهای جهانی عرضه شد. این نسل از ولوو XC90 تا سال ۲۰۱۴ میلادی نیز در خط تولید قرار داشت. نسل جدید این خودرو نیز در سال ۲۰۱۵ میلادی به بازار عرضه شد. طراحی این خودرو بسیار زیبا و مدرن بوده و با قابلیت تجهیز به ۷ صندلی، یکی از بزرگترین و جادارترین نمونه‌های موجود در این کلاس بدنه است.

پیشتر نیز در نوشته معرفی ولوو XC90 به بررسی اجمالی این خودرو پرداخته بودیم اما با توجه به عرضه این خودرو در ایران توسط شرکت افرا موتور ، تصمیم گرفتیم که به بررسی دقیقی و جز به جز این خودروی شاسی بلند بسیار لوکس و با کیفیت بپردازیم.

طراحی بسیار زیبا و باوقار بدنه، کابین مجهز و امکانات ایمنی بسیار بالا (که از خصوصیات خودروهای تولیدی شرکت ولوو است) از نقاط قوت این خودرو به حساب می‌آیند. عملکرد نسبتا کند سیستم Start-Stop موتور و پیشرانه پایه با قدرت نسبتا کم و کوچک در این سطح قیمت تنها نقاط ضعف ولوو XC90 مدل ۲۰۱۷ به شمار می‌آیند. این خودرو با قیمتی مابین ۴۷.۰۰۰ دلار الی ۱۰۶.۰۰۰ دلار (معادل ۱۷۶ میلیون تا ۴۰۰ میلیون تومان با احتساب دلار ۳۷۵۰ تومانی در زمان نگارش) در تیپ‌ها و سطح امکانات در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد.

پیشرانه و مصرف سوخت

برای ولوو XC90 مدل ۲۰۱۷ پنج پیشرانه مختلف در نظر گرفته شده که عبارتند از:

 • چهار سیلندر D4 دیزل با قدرت ۱۹۰ اسب بخار
 • چهار سیلندر D5 دیزل با قدرت ۲۲۵ اسب بخار
 • چهار سیلندر T5 مجهز به سیستم توربوشارژر ۲ لیتری بنزینی
 • چهار سیلندر T6 مجهز به سیستم توربوشارژر و سوپرشارژر ۲ لیتری بنزینی
 • هیبریدی T8

موتور T5

این پیشرانه مدل پایه ولوو XC90 مدل سال ۲۰۱۷ میلادی بوده و توانایی تولید نیرویی معادل ۲۵۰ اسب بخار از موتور چهار سیلندر ۱۶ سوپاپه DOHC خود را دارد. حداکثر گشتاور تولیدی این خودرو نیز ۲۵۹ پاوند بر فوت (معادل ۳۵۰ نیوتون متر) اعلام شده است. این موتور نیروی تولیدی خود را از طریق یک جعبه دنده اتوماتیک هشت سرعته به صورت استاندارد به چرخ‌های جلویی (FWD) انتقال می‌دهد. در صورت تمایل امکان انتخاب سیستم انتقال به هر چهار چرخ (AWD) نیز به صورت سفارشی برای ولوو XC90 مدل سال ۲۰۱۷ وجود دارد.

مصرف سوخت این پیشرانه نیز بر اساس اعلام EPA (آژانس حفاظت از محیط زیست) برابر با ۲۲ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۰.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در مسیرهای شهری و ۲۶ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و مصرف ۲۴ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در سیکل ترکیبی در گونه دیفرانسیل جلو و ۲۲ ، ۲۵ و ۲۳ مایل با هر گالن معادل (۱۰.۷ ، ۹.۴ و  ۱۰.۲) در گونه چهار چرخ متحرک است.

موتور T6

سیستم انتقال قدرت این موتور مانند نمونه T5 بوده اما گیربکس این موتور قدرت را به صورت استاندارد به هر چهار چرخ منتقل می‌نماید. قدرت این موتور چهار سیلندر ۲ لیتری با استفاده از دو سیستم توربوشارژر و سوپرشارژر افزایش یافته و به ۳۱۵ اسب بخار در دور موتور ۵۷۰۰ RPM رسیده است. گشتاور تولیدی این موتور نیز که از دور موتور ۱۸۰۰ RPM در دسترس قرار می‌گیرد برابر با ۴۰۰ نیوتون متر است.

این خودرو برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از حالت سکون به تنها ۶.۱ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است. مصرف سوخت ولوو XC90 مدل سال ۲۰۱۷ میلادی نیز بنا بر اعلام EPA برابر با ۲۰ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۱.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۲۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در بزرگراه و ۲۲ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۰.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در سیکل ترکیبی اعلام شده است.

موتور T8

در این نوع ژیشرانه موجود برای ولوو XC90 مدل سال ۲۰۱۷ میلادی، یک موتور الکتریکی به نمونه T6 اضافه شده و قدرت کلی خروجی پیشرانه را به عدد ۴۰۰ اسب بخار رسانده است. گشتاور تولیدی موتور T8 نیز بسیار بالا بوده و برابر با ۴۷۰ پاوند بر فوت (معادل ۶۳۷ نیوتون متر) است. این خودرو با استفاده از موتور الکتریکی خود قادر به پیمودن مسافتی برابر با ۱۴ مایل (معادل ۲۲.۵ کیلومتر) است.

این خودرو از نوع هیبریدی شارژی (Plug in Hybrid) بوده و مصرف میانگینی در حدود ۵۳ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۴.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) دارد.

تیپ ها و امکانات ولوو XC90 مدل سال ۲۰۱۷ میلادی

در بازارهای جهانی، ولوو XC90 مدل ۲۰۱۷ در ۷ تیپ مختلف ارائه می‌گردد. این تیپ‌ها عبارتند از:

 • T5 Momentum
 • T5 R-Design
 • T6 Momentum
 • T6 Inscription
 • T6 R-Design
 • T8 Inscription
 • T8 Excellence

تیپ T5 Momentum

این تیپ مدل پایه ولوو XC90 مدل ۲۰۱۷ بوده و در بازارهای جهانی قیمتی برابر با ۴۶.۰۰۰ دلار (معادل ۱۷۶ میلیون تومان) به فروش می‌رسد. این تیپ بر خلاف سایر تیپ های موجود مجهز به تنها ۵ صندلی شده است. از امکانات فراوان این تیپ از ولzone ولوو XC90 مدل سال ۲۰۱۷ میلادی می‌توان به رینگهای ۱۸ اینچی آلیاژی، سانروف پانوراما، سیستم تهویه مطبوع پیشرفته اتوماتیک دوگانه (Dual Zone Climate Control)، غربیلک فرمان با روکش چرم و ابزار و ادوات داخلی بسیار شیک و لوکس اشاره کرد.

صندلی راننده با قابلیت تنظیم در ۸ جهت مختلف به صورت الکتریکی، صندوق عقب با قابلیت باز شدن بدون نیاز به دست، برف پاک کن های خودکار مجهز به سنسور بارش باران، دوربین کمکی دنده عقب، سیستم ناوبری ماهواره‌ای،  ورود و روشن کردن خودرو بدون نیاز به کلید (Keyless)، صفحه نمایش بزرگ لمسی ۹ اینچی عمودی، سیستم صوتی حرفه‌ای با ۱۰ بلندگوی جداگانه و ورودی USB و AUX از دیگر امکانات موجود در این تیپ هستند.

تیپ T5 R-Design

این تیپ با قیمتی در حدود ۵۲.۰۰۰ دلار (معادل ۱۹۵ میلیون) ارائه می‌گردد. از امکانات موجود در این تیپ از ولوو XC90 مدل ۲۰۱۷ می‌توان به فرمان اسپرت‌ همراه با اهرم‌ تعویض دنده، رینگ‌های ۲۰ اینچی آلیاژی، صندلی‌های اسپرت، لوازم داخلی روکش شده با چرم، چراغ‌های نور بالای اتوماتیک و پشتیبانی از نرم افزار Apple CarPlay اشاره نمود.

تیپ T6 Momentum

امکانات موجود در این تیپ از ولوو XC90 سال ۲۰۱۷ علاوه بر امکانات موجود در تیپ‌های قبلی شامل رینگ‌های آلیاژی در سال ۱۹ اینچ، صندلی‌های جلویی مجهز به گرمکن، ابزار و ادوات پوشیده شده با چرم و سیستم تهویه مطبوع پیشرفته اتوماتیک چهارگانه (Quad Zone Automatic Climate Control) با خروجی‌های مخصوص برای صندلی‌های ردیف دوم می‌گردد. این خودرو با قیمت ۵۳.۲۵۰ دلار (معادل ۲۰۰ میلیون تومان) در بازارهای جهانی به مشتریان عرضه می‌گردد.

تیپ T6 Inscription

قیمت ولوو XC90 مدل ۲۰۱۷ در این تیپ برابر با ۵۷.۲۵۰ دلار (معادل ۲۱۵ میلیون تومان) بوده و شامل امکاناتی مانند استفاده از مواد اولیه مرغوب‌تر در ساخت ابزار و ادوات داخل کابین، صندلی‌های جلویی مجهز به سیستم تهویه و گرمکن و محافظ ورود نور در بخش عقبی خودرو می‌گردد.

تیپ T6 R-Design و T8 R-Design

این دو تیپ از ولو XC90 سال ۲۰۱۷ با قیمت‌های ۵۸.۰۰۰ دلار (معادل ۲۱۷.۵ میلیون تومان) و ۶۸.۸۰۰ دلار (معادل ۲۵۸ میلیون تومان) ارائه می‌گردند.

تیپ T8 Inscription

این تیپ با قیمتی در حدود ۷۰.۰۰۰ دلار (معادل ۲۶۳ میلیون تومان) به بازار عرضه می‌گردد. ار امکانات موجود در ولوو XC90 تیپ T8 Inscription می‌توان به چراغ‌های جلویی تنظیم شونده و تطبیقی با استفاده از لامپ‌های LED، چراغ‌های روشنایی در روز مجهز به لامپ‌های LED و دسته دنده از جنس کریستال اشاره نمود.

تیپ T8 Excellence

این تیپ لوکس‌ترین، مجهزترین و گرانقیمت ترین تیپ ولوو XC90 مدل سال ۲۰۱۷ بوده و با قیمت بسیار بالای ۱۰۶.۰۰۰ دلار (معادل ۳۹۷ میلیون تومان) به بازارهای جهانی عرضه می‌گردد. لیست کاملی از انواع تجهیزات کمکی راننده و ایمنی، رینگ‌های بزرگ ۲۱ اینچی آلیاژی، صندلی‌های بسیار راحت و مجهز به تهویه در ردیف دوم با قابلیت ماساژ سرنشین، محفظه‌های مخصوص نگهدارنده لیوان با قابلیت گرم و یا سرد نگه داشتن به همراه دو عدد لیوان کریستال، صفحه نمایش رنگی لمسی در بخش عقب، یخچال و سیستم صوتی بسیار قدرتنمد تنها بخشی از ویژگی‌های این تیپ به حساب می‌آیند.

برای ولوو XC90 سال ۲۰۱۷ تجهیزات اضافی و سفارشی (آپشن) نیز در نظر گرفته شده که کابین این خودرو را بیش از پیش مجلل می‌نماید. از جمله این امکانات می‌توان به رینگ‌های آلیاژی ۲۲ اینچی، سیستم پارک خودکار خودرو، سیستم صوتی فوق حرفه‌ای ساخت Bowers & Wilkins با ۱۹ بلندگوی جداگانه اشاره کرد.

کابین و فضای حمل بار

طراحی کابین بسیار لوکس بوده و ابزار و ادوات کنترلی به خوبی در اختیار راننده قرار دارند. کیفیت مواد اولیه در ساخت داشبورد حتی در مدل‌های پایه نیز بسیار بالا بوده و حس تجمل زیادی را به راننده و سرنشینان منتقل می‌نماید. جاگذاری صفحه نمایش بزرگ ۸ اینچی نیز مناسب بوده و با توجه به نحوه قرار گیری، نمایی بسیار جالب و زیبا را به داشبورد خودرو می‌دهد.

صندلی‌های ردیف سوم ولوو XC90 سال ۲۰۱۷ با نسبت ۵۰/۵۰ جمع شده و فضایی در حدود ۴۴۷ لیتر را برای محفظه بار فراهم می‌نماید. صندلی‌های ردیف دوم نیز قابلیت خم شدن را داشته و در صورت جمع شدن فضایی در حدود ۲۴۲۶ لیتر را در اختیار سرنشینان قرار داده و این خودرو را به عنوان جادارترین نمونه در بین رقبا تبدیل می‌نماید.

ایمنی و امکانات کمکی رانندگی

خودروهای تولیدی شرکت ولوو از ابتدای کار تا به امروز یک ویژگی خاص و منحصر بفرد دارند. این ویژگی بسیار مهم، بخش ایمنی خودرو است. XC90 مدل سال ۲۰۱۷ نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به لیست بلند بالا و کاملی از تجهیزات ایمنی و کمکی راننده تجهیز شده است. این خودرو حتی در تیپ پایه و مدل استاندارد نیز به امکاناتی نظیر ترمزهای ضد قفل، سیستم کنترل کشش (Traction Control)، کیسه‌های هوا و سیستم هشدار وجود مانع در بخش جلویی خودرو با ترمز اتوماتیک (Forward Collision Warning with Automatic Brakes) مجهز شده است.

از دیگر امکانات دیگر ایمنی این خودرو می‌توان به طراحی خاص کمربندهای ایمنی آن اشاره کرد. این کمربندها در صورت تشخیص خروج خودرو ار جاده و ورود به شانه خاکی و یا پیاده رو، به طور اتوماتیک کشیده تر شده و با استفاده از پشتی‌های جذب کننده ضربه موجود بر روی صندلی مانع از آسیب دیدگی راننده و سرنشین می‌گردد. سیستم رانندگی نیمه خودکار نیز یکی از قابلیت‌های این خودرو بوده که بدون نیاز به دخالت راننده، حرکت خودرو را تا سرعت ۸۰ مایل در ساعت (معادل ۱۲۸ کیلومتر در ساعت) کنترل می‌نماید.

 

از امکانات کمکی سفارشی بر روی این خودرو می‌توان به سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control)، سیستم نمایش نقاط کور خودرو (Blind Spot Monitoring)، سیستم هشدار وجود مانع و ترافیک در بخش عقبی خودرو (Rear Cross Traffic Alert) و  سیستم هشدار خروج از بین خطوط جاده (Lane Departure Alert) و دوربین ۳۶۰ نمای اطراف خودرو اشاره نمود.

ولوو XC90 سال ۲۰۱۷ در آزمون‌های NHTSA (سازمان ملی امنیت بزرگراه‌ها) عملکرد موفقی داشته و در تمامی زمینه‌ها موفق به دریافت ۵ ستاره ایمنی شده است. موسسه خصوصی IIHS نیز این خودرو را مورد ارزیابی قرار داده و عنوان Top Safety Pick Plus را به آن اختصاص داده است. در مجموع ولوو XC90 سال ۲۰۱۷ از نظر امکانات امنیتی و کمکی رانندگی کمبوده نداشته و یک خودرو ایمن و مطمئن به حساب می‌آید.

 

تجربه رانندگی

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، کابین ولوو XC90 سال ۲۰۱۷ بسیار لوکس و مجلل بوده و با استفاده از نوارهای آلومینیومی و چوبی تزئین شده است. صندلی‌های مانند سایر مدل‌های تولیدی شرکت ولوو بسیار راحت بوده و فضای زیادی را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. فرمانپذیری خودرو (هندلینگ) حتی در هنگام عبور از پیچ‌ها تمیز و دقیق بوده و اما در صورت استفاده از تایرهای با سایز بزرگ و دیواره کوتاه حرکت خودرو خشک شده و میزان راحتی و آسایش کابین آن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

 

 

با توجه به وزن بالای ۲۱۰۰ کیلوگرمی این خودرو، شتابگیری با آن مناسب بوده و این خودروی ۴۹۵۳ میلیمتری با فاصله دو محور عقب و جلوی ۲۹۸۴ میلیمتر در زمانی در حدود ۶.۱ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا می‌کند.

 

رقبا

این کلاس بدنه از خودرو شامل نمونه‌های بسیار لوکس و با کیفیتی است. از رقبای ولوو XC90 سال ۲۰۱۷ در تیپ‌های مختلف در بازارهای جهانی می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره نمود:

 • آئودی Q7 با قیمت پایه ۵۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱۸۷ میلیون تومان)
 • آکورا (Acura) مدل MDX با قیمت پایه ۴۵.۰۰۰ دلار (معادل ۱۶۹ میلیون تومان)
 • لند روور (Land Rover) مدل LR4 با قیمت پایه ۵۲.۰۰۰ دلار (معادل ۱۹۵ میلیون تومان)
 • اینفینیتی (Infiniti) مدل QX60 با قیمت پایه ۴۴.۰۰۰ دلار (معادل ۱۶۵ میلیون تومان)
 • لکسوس (Lexus) مدل GX با قیمت پایه ۵۳.۰۰۰ دلار (معادل ۱۹۹ میلیون تومان)
 • لینکلن (Lincoln) مدل MKT با قیمت پایه ۴۴.۵۰۰ دلار (معادل ۱۶۷ میلیون تومان)
 • مرسدس AMG مدل GLS64 4Matic با قیمت پایه ۱۲۵.۰۰۰ دلار (معادل ۴۶۸ میلیون تومان)
 • پورشه کاین توربو (Porsche Cayenne Tyrbo) با قیمت پایه ۱۱۸.۰۰۰ دلار (معادل ۴۴۲ میلیون تومان)
 • ب ام و (BMW) مدل X6 M با قیمت پایه ۱۰۵.۰۰۰ دلار (معادل ۳۹۳ میلیون تومان)
 • مازراتی لوانته (Maserati Levante) با قیمت پایه ۷۵.۰۰۰ دلار (معادل ۲۸۱ میلیون تومان)
 • دوج دورانگو (Dodge Durango) مدل SRT با قیمت پایه ۷۰.۰۰۰ دلار (معادل ۲۶۲ میلیون تومان)

 

ولوو XC90 سال ۲۰۱۷ در ایران

همانطور که اشاره شد، خودروهای سواری ولوو در ایران توسط شرکت افرا موتور به بازار ارائه می‌گردد. در حال حاضر این شرکت مدل‌های زیر را به مشتریان ارائه می‌نماید:

 • مدل C30 (دو در)
 • مدل V40 (چهار در)
 • مدل XC90 (شاسی بلند)
 • مدل XC60 (شاسی بلند)
 • مدل C70 (کوپه دو در)

ولوو XC90 نیز با چهار تیپ در ایران حضور داشته که با قیمتی مابین ۵۰۰ میلیون الی ۶۰۰ میلیون تومان (معادل ۱۳۳.۰۰۰ الی ۱۶۰.۰۰۰ دلار) به فروش می‌رسد که مانند سایز خودروهای وارداتی قیمتی بسیار بالاتر از بازارهای جهانی دارد. خریداران ایرانی با پرداخت این مبالغ توانایی خرید خودروهایی مانند نمونه‌های موجود در فهرست زیر را در بازارهای جهانی خواهند داشت:

 • نیسان GTR با قیمت ۱۱۲.۰۰۰ دلار (معادل ۴۲۰ میلیون تومان)
 • مک لارن ۵۷۰S با قیمت ۱۸۰.۰۰۰ دلار (معادل ۶۷۵ میلیون تومان)
 • ب ام و سری ۷ مدل M760I Xdrive با قیمت ۱۵۰.۰۰۰ دلار (معادل ۵۶۲ میلیون تومان)
 • تسلا مدل S P90D با قیمت ۱۰۵.۰۰۰ دلار (معادل ۳۹۳ میلیون تومان)
 • پورشه پانامرا توربو با قیمت ۱۴۷.۰۰۰ دلار  (معادل ۵۵۱ میلیون تومان)
 • مرسدس بنز AMG GT S با قیمت ۱۳۲.۰۰۰ دلار (معادل ۴۹۵ میلیون تومان)
 • دوج وایپر ACR با قیمت ۱۰۸.۰۰۰ دلار (معادل ۴۰۵ میلیون تومان)
 • آستون مارتین ونتیج (Aston Martin Vantage) با قیمت ۱۸۵.۰۰۰ دلار (معادل ۶۹۳ میلیون تومان)
 • ب ام و i8 با قیمت ۱۴۱.۰۰۰ دلار (معادل ۵۲۸ میلیون تومان)

 

سخن آخر

در مجموع ولوو XC90 مدل ۲۰۱۷ یک خودروی کاملا ودرن و به روز بوده که در کنار سطح بسیار بالای امکانات رفاهی و ایمنی، عملکردها دینامیکی بالایی در حد خودروهای کوپه داشته و با توجه به کابین بسیار بزرگ و جادار خود می‌تواند انتخاب مناسبی به عنوان یک خودروی خانوادگی برای افرادی که توانایی هزینه‌ای در حدود ۶۰۰ میلیون تومان را دارند، به حساب آید.

 

منبع : تکراارسال نظر