نوشیدن بیش از ۳۰۰ فنجان قهوه منجر به روان پریشی و یا مرگ می شود!

دسته بندی: علمی , گوناگون
 • نوشیدن بیش از 300 فنجان قهوه منجر به روان پریشی و یا مرگ می شود! دانشگاهی در انگلستان به دلیل اینکه قهوه موجب اوردوز کافئین در دو دانشجوی حاضر در مطالعه شده بود، ۴۰۰ هزار پوند جریمه شده است. در واقع، محققان دانشگاه نورثامبریا در نیوکاسل به اشتباه به جای خوراندن ۰.۳ گرم کافئین به دو دانشجوی حاضر در مطالعه، ۳۰ گرم کافئین خوراندند. این دو دانشجو  که حافظه کوتاه مدت خود را از دست داده بودند. پس از دیالیز کاملا بهبود یافتند. این دو در مطالعه ای شرکت می کردند که تاثیر کافئین بر فعالیت های ورزشی را مورد بررسی قرار می داد.

  اینکه چنین میزانی از کافئین قادر به از پای در آوردن فرد باشد، چندان هم تعجب آور نیست. کافئین یک محرک سیستم عصبی مرکزی محسوب می شود که انسان برای بیش از هزار سال است که از آن استفاده می کند.

  سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA)، کافئین را به عنوان یک دارو و همین طور یک افزودنی غذایی طبقه بندی کرده است. کافئین به عنوان پرکاربردترین دارو در این سیاره، مغز را برای افزایش هوشیاری تحریک می کند، چیزی که منجر به افزایش میزان ترشح اسید معده و فشار خون می شود و قاعدتا مصرف مقادیر بیش از حد کافئین کشنده است.

  دو دانشجوی مطالعه دانشگاه نورثامبریا در نیوکاسل به اشتباه به جای 0.3 گرم کافئین، 30 گرم کافئین دریافت کرده بودند. این دو در مطالعه ای شرکت می کردند که تاثیر کافئین بر فعالیت های ورزشی را مورد بررسی قرار می داد

  دو دانشجوی مطالعه دانشگاه نورثامبریا در نیوکاسل به اشتباه به جای ۰.۳ گرم کافئین، ۳۰ گرم کافئین دریافت کرده بودند. این دو در مطالعه ای شرکت می کردند که تاثیر کافئین بر فعالیت های ورزشی را مورد بررسی قرار می داد

  پزشکان معتقدند، مصرف ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز برای بزرگسال سالم، ضرری ندارد. این میزان کافئین معادل چهار فنجان قهوه دم کرده است که ۲۹۶۰۰ میلی گرم کمتر از میزان مصرفی دو دانشجوی نگون بخت مطالعه دانشگاه نورثامبریا است.

  اما استاندارد، چهار فنجان قهوه همیشه ثابت نیست. بلکه این استاندارد به وزن و قد فرد بستگی دارد. در واقع، میزان مصرف بدون ضرر قهوه برای یک مرد ۱۹۱ پوندی (۸۶ کیلوگرم؛ متوسط وزن مردان آمریکایی) ۳.۲ فنجان در روز است. اگر این  مرد ۱۹۱ پوندی، ۸۰ فنجان قهوه بنوشد، احتمالا خواهد مُرد. برای یک زن ۱۵۹ پوندی (۷۲ کیلوگرم، وزن متوسط زنان در آمریکا) نوشیدن ۶۶.۶ فنجان قهوه کشنده خواهد بود.

  اما میزان اوردوز کافئین کاملا نامشخص نیست. برخی محققان ازجمله جک جیمز، سردبیر نشریه تحقیقات کافئین، میزان اوردوز را برای بزرگسالان حدود ۱۰ گرم کافئین می دانند. با این وجود، مطالعه ای در سال ۲۰۰۵؛ دو اوردوز منجر به مرگ را پس از مصرف ۵ گرم کافئین گزارش داده است.

  کافئین به عنوان پرکاربردترین دارو در این سیاره، مغز را برای افزایش هوشیاری تحریک می کند، چیزی که منجر به افزایش میزان ترشح اسید معده و فشار خون می شود و قاعدتا مصرف مقادیر بیش از حد کافئین کشنده است.

  کافئین به عنوان پرکاربردترین دارو در این سیاره، مغز را برای افزایش هوشیاری تحریک می کند، چیزی که منجر به افزایش میزان ترشح اسید معده و فشار خون می شود و قاعدتا مصرف مقادیر بیش از حد کافئین کشنده است.

  جیمز می گوید: “میزان سمی بودن کافئین نامشخص است، اما فرضیاتی بر اساس میزان حساسیت شدید به کافئین وجود دارد. با این حال، تعریف و یا درک درستی از اینکه این حساسیت ممکن است به چه نحوی باشد، وجود ندارد.”

  و اوردوز کافئین ممکن است، به چه نحوی باشد؟ علائم آن شامل واکنش های شبیه تب، توهم، تشنج و ضربان نامنظم قلب است. اوردوز کافئین حتی ممکن است منجر به روان پریشی فرد شود.

  منبع: inverse


  مطالب مشابه


  مطالب پیشنهادی از سراسر وب

  نظر خود را در مورد این پست ارسال فرمایید.