همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

کرم های پیله ساز پلاستیک خوار، راهکاری برای حل مسئله آلودگی محیط زیست

کرم های پیله ساز پلاستیک خوار، راهکاری برای حل مسئله آلودگی محیط زیست
محققان می گویند، موفق به کشف کرم های پیله سازی شده اند که قادر به هضم کیسه های پلاستیکی هستند. این کشف جدید، دانشمندان را امیدوار به حل مسئله آلودگی جهانی ناشی از زباله های پلاستیکی کرده است.

محققان موسسه بیومدیکال و بیوتکنولوژی کانتابریا، اسپانیا می گویند، حداقل موفق به کشف دو گونه کرم پیله ساز بید (Galleria mellonella)  شده اند که قادر به هضم کیسه های پلی اتیلنی هستند. کیسه های پلی اتیلنی کیسه های مشابهی هستند که خریداران سوپرمارکت ها مورد استفاده قرار می دهند، بنابراین این کشف می تواند، استراتژی بالقوه برای مقابله با بخش جزئی از مسئله دفن زباله های جهان باشد.

کارگزاری فارابی

کشف اولیه به صورت اتفاقی توسط فدریکا برتوکینی  صورت گرفت. با بررسی های بیشتر، محققان دریافتند، کرم های پیله ساز بید که از موم عسل تغذیه می کند، تنها پلاستیک ها را نجویده اند، بلکه، قادر به هضم و تبدیل آن به اتیلن گلیکول هم شده اند. اتیلن گیلکول، مایع بی رنگ، بی بویی است که در تولید پارچه های پلی استر و ضد یخ کاربرد دارد. هر چند اتیلن گلیکول  تا حدی برای انسان سمی است، اما به نسبت پلی اتیلن، زیان کمتری برای سیاره دارد.

 کرم های پیله ساز بید که از موم عسل تغذیه می کنند، قادر به هضم و تبدیل پلی اتیلن به اتیلن گلیکول هستند

کرم های پیله ساز بید که از موم عسل تغذیه می کنند، قادر به هضم و تبدیل پلی اتیلن به اتیلن گلیکول هستند

دانشمندان هنوز قادر به شناسی مکانیسم دقیقی که کرم پیله ساز به وسیله آن قادر به تجزیه کیسه پلاستیکی شده نشده اند، اما به شدت مشکوک اند که این (مکانیسم) نتیجه سازگاری هایی تکامل یافته ای باشد که به این گونه ها امکان اشغال اقلیمی خاص خود را داده است.

برتوکینی می گوید: “موم عسل یک پلیمر، نوعی پلاستیک طبیعی است و دارای ساختار شیمیایی است که بی شباهت به پلی اتیلن نیست.”

محققان می گویند، تبدیل موم و پلی اتیلن به مواد غذایی ممکن است شامل شکستن پیوندهای شیمیایی مشابهی باشد. کشف کرم پیله ساز بید که نشان از علاقه شدید کرم ها به پلاستیک دارد، به دنبال تحقیقات محققان چینی در سال 2014 انجام می گیرد. این محققان در تحقیقات خود موفق به کشف، توانایی های مشابهی در کرم های پیله ساز بید هندی (که از موم کندوی عسل تغذیه می کنند) شده بودند.

محققان می گویند، به دنبال راهکارهایی برای پیاده سازی این کشف هستند تا مسئله تجمع زباله های پلاستیکی را از بین ببرند
محققان می گویند، به دنبال راهکارهایی برای پیاده سازی این کشف هستند تا مسئله تجمع زباله های پلاستیکی را از بین ببرند

محققان دانشگاه بیهانگ، پکن، دریافته بودند، کرم های پیله ساز با وجود دو گونه  از باکتری های روده، قادر به هضم پلی اتیلن هستند. هر دو تحقیق انجام شده، در تضاد با فرضیه ای هستند که می گوید، پلی اتیلن غیر قابل تجزیه است. به این ترتیب، این کرم های پیله ساز می توانند، راهکاری بالقوه بیولوژیکی برای حل مشکل تولید سالانه حدود یک تریلیون کیسه های پلاستیکی باشند.

برتوکینی می گوید: “ما به دنبال راهکارهایی برای پیاده سازی این کشف به روشی مناسب هستیم تا زباله های پلاستیکی را از بین ببریم و بتوانیم راهکاری برای نجات اقیانوس ها، رودخانه ها و تمام محیط زیست از عواقب غیر قابل اجتناب تجمع پلاستیک داشته باشیم.”

اما برتوکینی در این مورد محتاط است، او می گوید: “با این حال، ما نباید احساس کنیم، می توانیم به راحتی پلی اتیلن را تنها به این دلیل که راه حلی زیست تخریب پذیر در دسترس است، عمدا در محیط زیست تخلیه کنیم.”

.

منبع: cosmosmagazine

 

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

فیگار، فیلم، گیم و آرتارسال نظر