میتوانید وارد حساب کاربری خود شوید

معرفی و مشخصات فنی ب ام و سری ۷ ، خودرویی لوکس و پرقدرت از شرکت خودروسازی BMW

 • ب ام و سری 7
  ب ام و سری ۷ (BMW 7 Seies) لوکس‌ترین و مجهزترین خودروی سدان سایز بزرگ (Full Size Luxury Sedan) شرکت خودروسازی آلمانی ب ام و (BMW) بوده که از سال ۱۹۷۷ میلادی در خط تولید این شرکت قرار دارد. با ما همراه باسید تا به معرفی و بررسی مدل سال ۲۰۱۷ میلادی این شرکت که در بازار خودروی ایران نیز حضور دارد بپردازیم.

  ب ام و سری ۷

  این خودرو که یکی از گرانقیمت‌ترین و باکیفیت‌ترین محصولات تولیدی شرکت خودروسازی ب ام و بوده، اولین بار در سال ۱۹۷۷ میلادی به بازار عرضه شد. تاکنون ۶ نسل از این خودروی خاص طراحی و به بازار عرضه شده است. این خودرو تنها در دو کلاس بدنه سدان سایز بزرگ و لیموزین به بازار عرضه می‌گردد.

  نسل اول ب ام و سری ۷

  نسل اول ب ام و سری ۷ در سال ۱۹۷۷ میلادی به بازار عرضه شد و تولید آن تا سال ۱۹۸۷ نیز ادامه داشت. این خودرو از یک موتور شش سیلندر خورجینی نیرو می‌گرفت و یکی از پرقدرت‌ترین محصولات این شرکت به شمار می‌آمد.

  نسل دوم ب ام و سری ۷

  در سال ۱۹۸۷ نسل دوم ب ام و سری ۷ به بازار عرضه شد و تا سال ۱۹۹۴ در خط تولید شرکت قرار داشت. این خودرو از امکانات و تجهیزاتی به روز و پیشرفته مانند تلفن، دستگاه فکس، محفظه خنک کننده نوشیدنی‌ها و سیستم کنترل کشش الکترونیکی (Traction Control) استفاده می‌کرد که در زمان خود امکاناتی بسیار مجلل و لوکس به شمار می‌آمد.

  ب ام و سری ۷ نسل دوم، علاوه بر موتور شش سیلندر خوجینی، قابلیت تجهیز به موتورهای پرقدرت‌تر هشت سیلندر خورجینی و دوازده سیلندر خورجینی را نیز داشت. این خودرو در مدل‌های ۷۳۰i، ۷۴۰i با پیشرانه ۸ سیلندر خورجینی و ۷۵۰i با موتور ۱۲ سیلندر خورجینی به بازار عرضه گردید.

  نسل سوم ب ام و سری ۷

  بعد از خروج نسل دوم ب ام و سری ۷ در سال ۱۹۹۴ میلادی، نسل سوم این خودرو به بازارهای جهانی عرضه شده که این امر تا سال ۲۰۰۱ ادامه پیدا کرد. این خودرو اولین نسل از ب ام و سری ۷ بود که قابلیت تجهیز به موتور دیرلی را داشت. برای این خودرو یک جعبه دنده ۵ سرعته اتوماتیک نیز درنظر گرفته شده بود که به صورت سفارشی قابل نصب بود.

  ب ام و سری ۷ نسل سوم با استفاده از موتور هشت سیلندر خورجینی ۴.۰ لیتری در مدل‌ ۷۴۰ و دوازده سیلندر خورجینی در مدل ۷۵۰ به بازارهای جهانی عرضه گردید. یک مدل از این خودرو نیز در فیلم سینمایی جیمز باند (James Bond) با نام Tomorrow Never Dies محصول سال ۱۹۹۷ میلادی حضوری چشمگیر داشت.

  نسل چهارم ب ام و سری ۷

  مابین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ نسل چهارم ب ام و سری ۷ به بازارها عرضه می‌شد. مدل Hydrogen 7 نیز اولین محصول تولیدی شرکت ب ام و بود که از هیدروژن به عنوان سوخت استفاده می‌کرد. مدل ۷۴۵i این خودرو که در بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ میلادی تولید می‌شد از یک موتور ۴.۴ لیتری ۸ سیلندر خورجینی با توان ۳۲۵ اسب بخار استفاده کرده و مدل ۷۵۰i نیز مجهز به یک موتور ۴.۸ لیتر ۸ سیلندر خورجینی با توانایی تولید ۳۶۹ اسب بخار نیرو بود. مدل‌های ۷۶۰i و ۷۶۰Li نیز از یک موتور بسیار بزرگ ۱۲ سیلندر خورجینی با حجم ۶.۰ لیتر و قدرت ۴۴۰ اسب بخار استفاده می‌کردند.

  نسل پنجم ب ام و سری ۷

  نسل پنجم ب ام و سری ۷ در سال ۲۰۰۸ میلادی به بازارهای چهانی معرفی شد. این خودرو از یک جعبه دنده جدید هشت سرعته اتوماتیک سود برده که نیروی تولیدی موتور را به هر چهار چرخ (AWD) منتقل می‌نمود. تمامی موتورهای موجود برای ب ام و سری ۷ نسل پنجم مجهز به سیستم توربوشارژر بوده و در مدل‌های ۷۳۰ با موتور ۳.۰ لیتری دیزل، ActiveHybrid شش سیلندر حورجینی بنزینی/الکتریکی، ۷۵۰i/Li با موتور هشت سیلندر خورجینی ۴.۴ لیتری، ۷۵۰d با موتور شش سیلندر خورجینی ۳.۰ لیتری و دوازده سیلندر خورجینی ۶.۰ لیتری در مدل ۷۶۰Li تولید شد.

  نسل ششم ب ام و سری ۷

  آخرین نسل از ب ام و سری ۷ در سال ۲۰۱۵ به بازارهای جهانی معرفی شده است. در ادامه به معرفی و بررسی این خودروی بسیار لوکس و گرانقیمت خواهیم پرداخت.

  ب ام و سری ۷ نسل ششم مدل سال ۲۰۱۷ میلادی

  آخرین نسل ب ام و سری ۷ ، بزرگترین نمونه‌ای بوده که این شرکت طراحی نموده ولی با استفاده از مواد اولیه جدید وزرن این خودرو نسبت‌ به نسل قبلی با کاهشی ۱۳۰ کیلوگرمی مواجه شده است. به همین دلیل توانایی‌های فنی و سرعت و شتاب خودرو افزایش یافته و عرصه را برای سایر رقبای این خودرو تنگ‌تر نموده است. محبوب‌ترین مدل این خودرو مدل ۳.۰ لیتری دیزل بوده که توانایی رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر از حالت سکون را در ۶.۰ ثانیه داشته که برای خودرویی در این کلاس و موتور نسبتا کوچک دیزلی، رقمی بسیار مناسب به حساب می‌آید.

  سردمدار نمونه‌های این خودرو نیز مدل M760Li xDrive بوده که با استفاده از موتور غول پیکر ۱۲ سیلندر خورجینی ۶.۶ لیتری مجهز به سیستم توربوشارژی دوبل ۶۱۰ اسب بخاری خود برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی برابر با ۳.۷ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است. تجهیزات و امکانات رفاهی و کمکی بسیاری نیز به صورت استاندارد در این خودرو گنجانیده شده است.

  طراحی خارجی و بدنه

  این خودرو در مدل پایه ۷۳۰i طولی برابر با ۵.۰۹۸ میلیمتر، عرضی برابر با ۱.۹۰۲ میلیمتر و ارتفاعی معادل ۱.۴۶۷ میلیمتر داشته و فاصله دو محور عقب و جلوی آن نیز ۳.۰۷۰ میلیمتر است. بزرگترین گونه این خودرو نیز ل M760Li xDrive دوازده سیلندر بوده که طولی برابر با ۵.۲۳۸ میلیمتر، عرضی برابر با ۱.۹۰۲ میلیمتر و ارتفاعی برابر با ۱.۴۷۹ میلمتر دارد. فاصله دو محور عقب و جلوی مدل M760Li xDrive نیز برابر با ۳.۲۱۰ میلیمتر است. برای درک بهتر ابعاد اینخودرو می‌توان به کیا کانزا (Kia Cadenza) مدل سال ۲۰۱۷ میلادی اشاره کرد که طولی برابر با ۴.۹۷۰ میلیمتر، عرضی برابر با ۱.۸۶۹ میلیمتر و ارتفاعی برابر با ۱.۴۷۰ میلیمتر دارد.

  طراحی این خودرو مانند سایر محصولات شرکت ب ام و بوده و فرم آن به گونه‌ای است که بسیار دیرتر از سایر رقبا قدیمی می‌گردد. بدنه کشیده این خودرو با استفاده از تزئینات کرومی پوشیده شده و به هرچه بیشتر لوکس شدن آن کمک شایانی نموده است. جلو پنجره دو تکه این خودرو مانند سایر نمونه‌های این شرکت بوده و با توجه به سایز بزرگ آن، نمایی بسیار قدرتمند به خودرو بخشیده است. ورودی‌های هوای بخش جلویی نیز سه تکه بوده و هوای مورد نیاز برای موتورهای قدرتمند این خودرو را تامین می‌نماید.

  خطوط جانبی نیز از بالای چراغهای جلویی آغاز شده و بعد از عبور از گلگیرها، به صورت مستقیم به بخش بالایی چراغ‌های عقبی می‌رسد. خط سقف این خودرو با زاویه اندکی به سمت عقب متمایل شده و رینگ‌های بزرگ ۱۵ پره نمای جانبی را بسیار زیبا نموده است. بخش عقبی ب ام و سری ۷ مدل ۲۰۱۷ نیز بسیار زیبا بوده و چراغ‌های مجهز به لامپ‌های LED بزرگ این بخش به همراه چهار خروجی اگزوز دوبل، نمایی بسیار قدرتمند را برای این خودرو به ارمغان آورده است. در مجموع این طراحی بسیار زیبا بوده و آن را بالاتر از رقبایی مانند مرسدس بنز (Mercedes Benz)، لکسوس (Lexus) و آئودی (Audi) قرار می دهد.

  طراحی داخلی و کابین ب ام و سری ۷ مدل ۲۰۱۷

  طراحی کابین ب ام و سری ۷ مدل ۲۰۱۷ نیز همانند بخش بیرونی بسیار زیبا و لوکس است. ادوات و اثاثیه این خودرو با استفاده از ترکیب چرم بسیار مرغوب، چوب و قطعات فلزی پوشیده شده و نمایی بسیار لوکس و مجلل را برای آن فراهم می‌نماید. صفحه نمایش بزرگ ۱۰.۳ اینچی موجود در بخش میانی داشبورد نیز گرافیک بسیار زیبایی داشته و از کیفیت بالایی در هنگام استفاده از سیستم ناوبری ماهواره‌ای (Satellite Navigation) برخوردار است.

  جاگذاری ابزار و ادوات کنترلی نیز بسیار زیبا و هماهنگ بوده و حسی شبیه به سوار شدن به کابین شاتل‌های فضایی را به راننده و سرنشینان القا می‌نماید. سیستم صوتی نیز بسیار پیشرفته و با کیفیت بوده و ساخت شرکت Band and Oulfsen است. این سیستم چند رسانه‌ای مجهز به دستگاه‌های پخش کننده دیسک‌های بلوری (Blu-Ray) بوده که محیط سرنشینان صندلی‌های عقبی را با توجه به وجود صفحه نمایشگرهای بسیار با کیفیت ۱۰ اینچی شبیه با سالن‌های سینما می‌نماید.

  فضای موجود برای سرنشینان

  کابین ب ام و سری ۷ جدید با توجه به طول زیاد خودرو کاملا مناسب بوده و محیطی ۹۸۰ میلیمتر را برای سرنشینان عقب و ۱.۰۴۳ میلیمتری را برای سرنشینان جلو فراهم نموده است. صندلی‌های علاوه بر راحتی و در بر گرفتن کامل مجهز به ماساژور نیز بوده و به این ترتیب سرنشینان با هیچگونه احساس خستگی و ناراحتی در هنگام سفر با این خودرو روبرو نخواهند شد. صندلی سرنشین جلویی نیز قابلیت حرکت به سمت جلو را داشته که در این صورت فضایی شبیه پروازهای درجه ۱ را برای سرنشین عقبی فراهم می‌کند.

  فضای محفظه بار

  ب ام و سری ۷ فضایی معادل ۵۱۵ لیتر را برای محفظه بار در نظر گرفته که در مقایسه با رقبای مانند جاگوار (Jaguar) مدل XJ با ۴۷۹ لیتر و آئودی A8 با ۴۹۰ لیتر و مرسدس بنز کلاس S با ۵۱۰ لیتر فضای بسیار مناسب به حساب می‌آید. اما وجود لکسوس LS460 با فضای محفظه بار ۵۶۰ لیتر، این خودرو را در مکان دوم از این لحاظ قرار داده است.

  موتور و پیشرانه

  تمامی مدل‌ها و تیپ‌های ب ام و سری ۷ سال ۲۰۱۷ از امکاناتی نظیر سیستم خاموش و روشن کردن خودرو در هنگام توقف (Star – Stop – به منظور کاهش مصرف سوخت در ترافیک) و بازیابی انرژی حاصل در هنگام ترمز گیری استفاده نموده که موجب شده مصرف سوخت این موتورهای حجیم به کمترین میزان ممکن برسد. برای ب ام و سری ۷ مدل ۲۰۱۷ دو گونه پیشرانه بنزینی و دیزلی در نظر گرفته شده است.

  موتورهای دیزلی ب ام و سری ۷ مدل سال ۲۰۱۷

  اولین موتور دیزل موجود برای این خودرو یک نمونه ۳.۰ لیتری ۶ سیلندر ۲۴ سوپاپه به حجم دقیق ۲.۹۹۳ سی‌سی است که در مدل ۷۳۰d قرار گرفته است. این موتور توانایی تولید نیرویی برابر با ۲۶۱ بخار در دور موتور ۴.۰۰۰ RPM را دارد. گشتاور تولیدی این موتور نیز ۶۲۰ نیوتون متر بوده که در دور موتور ۲.۰۰۰ RPM در اختیار راننده قرار می‌گیرد. این نیرو توسط یک جعبه دنده هشت سرعته اتوماتیک به چهار چرخ خودرو منتقل می‌گردد. این موتور ب ام و سری ۷ مدل ۷۳۰d را در عرض ۶.۱ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسانده و حداکثر سرعت آن نیز به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است.

  مصرف سوخت ب ام و سری ۷ با وزن ۱.۸۳۰ کیلوگرم با استفاده از این موتور ۳.۰ لیتری دیزل نیز در حدود ۴۰.۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۵.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسافت شهری، ۵۳ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۴.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی بوده و مصرف آن در سیکل ترکیبی برابر با ۴۹ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۴.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) اعلام شده است. میزان تولید گاز آلاینده CO2 نیز در این نمونه ۱۲۹ گرم در هر کیلومتر است.

  دومین موتور دیزل در مدل ۷۴۰Ld نصب شده، یک نمونه ۶ سیلندر ۳.۰ لیتری ۲۴ سوپاپه بوده که توانایی تولید ۳۱۵ اسب بخار در دور موتور ۴.۴۰۰ RPM را داشته و گشتاوری ۶۸۰ نیوتون متری را در دور موتور ۱.۷۵۰ RPM تولید می‌نماید. این موتور ب ام و سری ۷ مدل ۲۰۱۷ را در عرض ۵.۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رساند. سرعت مدل ۷۴۰Ld نیز به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است.

  مصرف سوخت ب ام و سری ۷ با وزن ۱.۹۷۵ کیلوگرم با استفاده از این موتور ۳.۰ لیتری دیزل نیز در حدود ۳۴.۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسافت شهری، ۵۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۴.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی بوده و مصرف آن در سیکل ترکیبی برابر با ۴۳.۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۵.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) اعلام شده است. ب ام و سری ۷ مدل ۲۰۱۷ در این تیپ، ۱۴۲ گرم گاز CO2 در هر کیلومتر تولید می‌نماید.

  پرقدرت‌ترین نمونه دیزل ب ام و سری ۷ مدل سال ۲۰۱۷ که در گونه ۷۵۰d نصب شده نیز یک نمونه ۶ سیلندر ۳.۰ لیتری بوده که نیرویی معادل ۳۹۴ اسب بخار در دور موتور ۴.۴۰۰ RPM و گشتاور ۷۶۰ نیوتون متر در دور موتور ۲.۰۰۰ RPM را تولید نموده و مصرفی معادل ۳۴ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۴۴ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۵.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی، ۳۹.۵ مایل با هر گالن سوخت (برابر با ۵.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) سیکل ترکیبی داشته و ۱۵۴ گرم گاز آلاینده CO2 در هر کیلومتر تولید می‌نماید. ب ام و ۷۵۰d در عرض ۴.۶ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسیده و حداکثر سرعت آن نیز مانند سایر مدل‌های تولیدی این شرکت با ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است.

  موتورهای بنزینی ب ام و سری ۷ مدل ۲۰۱۷

  موتور بنزینی پایه موجود در مدل ۷۳۰i سدان، یک نمونه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری به حجم دقیق ۱.۹۹۸ سی‌سی است. این موتور کوچک مجهز به توربوشارژر توانایی تولید نیرویی معادل ۲۵۴ اسب بخار را در دور موتور ۵.۰۰۰ RPM را دارد. گشتاور تولیدی آن نیز ۴۰۰ نیوتون متر بوده که از دور موتور ۱.۵۵۰ RPM در اختیار راننده قرار می‌گیرد. ب ام و ۷۳۰i در عرض ۶.۲ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسیده و حداکثر سرعت آن نیز به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است.

  مصرف سوخت این پیشرانه برابر با ۳۰.۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۴۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۵.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۳۸ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) سیکل ترکیبی بوده و میزان تولید گاز آلاینده CO2 آن ۱۴۳ گرم در هر کیلومتر است.

  در مدل‌های ۷۴۰i و ۷۴۰Li ب ام و سری ۷ مدل سال ۲۰۱۷، از یک موتور شش سیلندر خورجینی ۳.۰ لیتری به حجم دقیق ۲.۹۹۸ سی‌سی استفاده شده است. این موتور با استفاده از سیستم توربوشارژر نیرویی معادل ۳۲۱ اسب بخار را در دور موتور ۵.۵۰۰ RPM تولید می‌نماید. گشتاور تولیدی این موتور نیز برابر با ۴۵۰ نیوتون متر بوده که در دور موتور ۱.۳۸۰ حاصل می‌گردد. این موتور ب ام و سری ۷ را در زمانی معادل ۵.۵ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر رسانده که تفاوت چندانی با زمان کسب شده توسط مدل پرقدرت و اسپرت M3 این شرکت ندارد. حداکثر سرعت این نمونه از ب ام و سری ۷ مدل ۲۰۱۷ نیز به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است.

  مصرف سوخت این مدل ۱.۸۰۰ کیلوگرمی نیز ۲۴ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر داخل شهری، ۴۲.۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۵.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در بزرگراه و ۳۳.۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در سیکل ترکیبی اعلام شده است. میزان تولید گاز آلاینده CO2 نیز در این مدل‌های برابر با ۱۶۴ گرم در هر کیلومتر است.

  مدل‌های ۷۵۰i و ۷۵۰Li سدان از موتور پرقدرت ۸ سیلندر خورجینی ۴.۴ لیتری به حجم دقیق ۴.۳۹۵ سی‌سی استفاده کرده که با استفاده از توربو شارژر، نیرویی معادل ۴۴۲ اسب بخار در دور موتور ۵.۵۰۰ RPM و گشتاور ۶۵۰ نیوتون متر در دور موتور ۱.۸۰۰ را تولید می‌کند. این موتور ب ام و سری ۷ مدل ۲۰۱۷ دو تنی را همانند یک خودرودر زمانی معادل ۴.۷ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رساند. حداکثر سرعت در این مدل نیز به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است.

  این موتور هشت سیلندر مصرف سوختی برابر ۲۰.۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۱.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در شهر، ۳۷.۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در بزرگراه و ۲۹ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در سیکل ترکیبی دارد. این موتور در هر کیلومتر ۱۸۹ گرم کاز آلاینده CO2 تولید می‌کند.

  پرقدرت‌ترین موتور موجود برای ب ام و سری ۷ مدل سال ۲۰۱۷ یک موتور غول پیکر ۱۲ سیلندر خورجینی ۶.۶ لیتری به حجم دقیق ۶.۵۹۲ سی‌سی است. این موتور که در مدل‌ M760Li xDrive سدان قرار گرفته توانایی تولید ۶۰۰ اسب بخار نیرو در دور موتور ۵.۵۰۰ RPM را دارد. حداکثر گشتاور تولیدی این نیروگاه عظیم نیز ۸۰۰ نیوتون متر بوده که از دور موتور ۱.۵۵۰ RPM در اختیار راننده قرار خواهد گرفت. این موتور موجود برای ب ام و سری هفت مدل ۲۰۱۷ عملکردی همانند یک خودروی سوپر اسپرت داشته و این هیولای ۲.۲۲۵ کیلوگرمی را با استفاده از سیستم توربوشارژر دوبل در عرض تنها ۳.۷ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت خواهد رساند. حداکثر سرعت نیز همانند سایر مدل‌ها به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود شده است اما به راحتی توانایی رسیدن به سرعت‌های بالا ۳۰۰ کیلومتر در ساعت را دارد.

  ب ام و M760Li xDrive با وجود استفاده از یک موتور بسیار حجیم، مصرف سوخت قابل قبولی داشته و توانایی پیمودن مسافتی ۱۳ مایلی با هر گالن سوخت (معادل ۱۸.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۲۴.۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) بزرگراه و ۱۸.۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۲.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) سیکل ترکیبی را دارد. میزان تولید گاز آلاینده CO2 نیز در این مدل برابر با ۲۹۴ گرم در هر کیلومتر است.

  پیشرانه‌های هیبریدی

  اگر شما از افرادی هستید که حفظ محیط از اولویت بالایی برای شما برخوردار است، اما از سواری با اتوموبیل‌های لوکس و تجملی لذت می‌برید، ب ام و برای شما نمونه‌هایی را با استفاده از موتورهای الکتریکی درنظر گرفته است. این پیشرانه از یک موتور چهار سیلندر ۲.۰ لیتری به حجم دقیق ۱.۹۹۸ سی‌سی سود برده که به همراه یک موتور الکتریکی به قدرت ۱۱۳ اسب بخار، نیرویی در حدود ۳۲۰ اسب بخار را تولید می‌نماید. این پیشرانه ب ام و سری ۷ مدل‌های ۷۴۰ و ۷۵۰ را در زمانی کمتر از ۵.۵ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت خواهد رساند.

  باتری‌های ۹ kWh استفاده شده در این مدل‌های هیبریدی در بخش زیری صندلی‌های عقبی قرار گرفته و فضای بار را از ۵۱۵ لیتر به ۴۲۰ لیتر کاهش داده است. حجم باک بنزین نیز کاهش یافته و بر خلاف مدل‌های با سوخت فسیلی تنها ۴۶ لیتر سوخت را در خود جای می‌دهد. این خودروها توانایی پیمودن مسیری معادل ۴۶ کیلومتر را با استفاده در موتور الکتریکی داشته و مصرف سوخت کلی آن در حدود ۹۴ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۲.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) خواهد بود که رقمی بسیار خوب و فوق العاده به حساب می‌آید.

  تجربه رانندگی

  رانندگی با این خودروی لوکس و گرانقیمت حتی در مدل‌های مجهز به پیشرانه‌های چهار سیلندر، جذاب است. سیستم تعلیق از کمک فنری‌های بادی استفاده کرده و رانندگی بسیار نرمی را برای این خودرو به ارمغان آورده است. برای استفاده از بیشترین حد راحتی، ب ام و گزینه‌ای با نام Executive Drive Pro را در نظر گرفته که با بهینه سازی تنظیمات خودرو نرم‌ترین سواری را برای خودرو رقم زده و عملکردی همانند گزینه Magic Ride در مدل‌های مرسدس بنز دارد. این سیستم با استفاده از دوربین‌ها و سنسورهای مخصوص به بررسی وضعیت مسیر پیش رو پرداخته و بر خلاف نمونه‌‌ موجود در کلاس S مرسدس بنز، حتی در شب و هوای بارانی نیز قادر به انجام وظیفه خواهد بود.

  اگرچه ب ام و سری ۷ مدل ۲۰۱۷ نرم‌ترین رانندگی در کلاس بدنه خود را نداشته اما، به دلیل عایق بندی بسیار مناسب، حتی در سرعت‌های بالا نیز ضریب نفوذ صدا به داخل کابین بسیار پایین بوده و فضایی آرام و راحت را برای راننده و سرنشینان فراهم نموده که جز این هم انتظاری از این خودرو نمی‌رود.

  ایمنی و سیستم‌های کمکی رانندگی

  ب ام و سری ۷ مدل سال ۲۰۱۷ همانطور که انتظار می‌رود، به لیست بلندبالایی از انواع تجهیزات ایمنی و کمکی رانندگی مجهز شده است. به عنوان مثال می‌توان از سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESC)، سیستم کنترل کشش (Traction Control)،‌ کیسه‌های هوای دو مرحله‌ای، کیسه‌های هوای پرده‌ای جانبی، کیسه‌های هوای مخصوص زانوی سرنشینان جلو، سیستم هشدار برخورد از حلو با ترمز اتوماتیک (Forward Collision Warning with Automatic Brake) و کمربند‌های ایمنی سه نقطه‌ای اشاره کرد.

  دوربین کمکی دنده عقب، سیستم نمایش فشار باد تایرها (TPMS) با هشدار کاهش فشار، سنسورهای پارک در بخش عقب و جلو، سیستم هشدار وجود ترافیک در بخش عقبی خودرو (Rear Cross Traffic Alert)، سیستم کنترل سرعت تطبیقی ماهواره‌ای (Adaptive Cruise Control)، سیستم هشدار و حفظ حرکت خودرو بین خطوط جاده (Lane Keep Assist)، تنها نمونه‌هایی از سیستم‌های کمکی موجود در این خودرو هستند.

  از تجهیزات استفاده شده در ب ام و سری ۷ می‌توان به سیستم یونیزه کردن هوای داخل کابین، صفحه نمایشگر بزرگ ۱۰.۳ اینچی، سیستم نمایش اطلاعات بر شیشه جلوی راننده (Head Up Display – HUD)، رینگ‌های ۱۸ اینچی آلیاژی، چراغ‌های با استفاده از لامپ‌های LED و با قابلیت عملکرد خودکار، قابلیت اتصال به گوشی‌های تلفن همراه از طریق سیستم ارتباطی بدون سیم بلوتوث و برف پاک‌کن‌های حساس به بارش باران، کنسول و صندلی‌های مجهز به گرمکن و ماساژور و سقف پانوراما اشاره کرد.

  ارزش در برابر قیمت

  ب ام و سری ۷ مدل ۲۰۱۷ در مدل پایه و استاندارد نیز به طیف وسیعی از تجهیزات مجهز شده است. روکش صندلی‌ها از جنس چرم بوده و از کیفیت بالایی برخوردار است. این خودرو با قیمتی مابین ۸۰.۰۰۰ دلار تا ۲۰۴.۰۰۰ دلار (معادل ۳۰۰ میلیون تومان الی ۷۶۵ میلیون تومان با احتساب دلار ۳.۷۵۰ تومانی در زمان نگارش) به فروش می‌رسد. قیمت تیپ‌ها و مدل‌های این خودرو به شرح زیر است:

  • مدل ۷۳۰ با قیمتی مابین ۸۰.۰۰۰ دلار الی ۹۲.۵۰۰ دلار (معادل ۳۰۰ الی ۳۴۷ میلیون تومان)
  • مدل ۷۴۰ با قیمتی مابین ۹۰.۵۰۰ دلار الی ۱۰۳.۰۰۰ دلار (معادل ۳۳۷ الی ۳۸۶ میلیون تومان)
  • مدل ۷۵۰ با قیمتی مابین ۹۵.۵۰۰ دلار الی ۱۰۲.۰۰۰ دلار (معادل ۳۵۶ الی ۳۸۲ میلیون تومان)
  • مدل ۷۶۰ با قیمتی مابین ۱۶۷.۵۰۰ دلار الی ۲۰۴.۰۰۰ دلار (معادل ۶۲۶ الی ۷۶۵ میلیون تومان)

   

  رقبا

   رقابت در این کلاس از بدنه بسیار فشرده بوده و خودروهای بسیار قدری در این بخش حضور دارند. از رقبای ب ام و سری ۷ می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

  • آئودی S8 با قیمت پایه ۱۱۷.۰۰۰ دلار (معادل ۴۳۸ میلیون تومان)
  • مرسدس AMG مدل S63 و S65 با قیمتی مابین ۱۴۵.۰۰۰ دلار تا ۲۵۰.۰۰۰ دلار (معادل ۵۴۳ تا ۹۳۷ میلیون تومان)
  • مرسدس بنز کلاس S با قیمت پایه ۹۷.۵۰۰ دلار (معادل ۳۶۵ میلیون تومان)
  • جاگوار (Jaguar) مدل XJR با قیمت پایه ۱۱۹.۰۰۰ دلار (معادل ۴۴۶ میلیون تومان)
  • مازراتی کواتروپورته (Maserati Quattroporte) با قیمت پایه ۱۰۵.۰۰۰ دلار (معادل ۳۹۳ میلیون تومان)

   

   

  البته رقیب سنتی ب ام و در تمامی بازارها و کلاس‌ها مرسدس بنز بوده و در این مورد خاص رقیب مستقیم این خودرو مرسدس بنز S500 بوده که به دور از هر گونه تعصب و جهت گیری احساسی، ب ام و سری ۷ هم از نظر عملکرد و هم از نظر فنی در مکانی بالاتر از رقیب سنتی خود قرار می‌گیرد.

  ب ام و در ایران

  نمایندگی ب ام و در ایران، پرشیا خودرو، تنها به ارائه مدل ۷۳۰ با قدرت ۲۵۴ اسب بخار در تیپ‌های مختلف پرداخته که با قیمتی مابین ۶۵۰ الی ۸۵۰ میلیون تومان (۱۷۳.۰۰۰ دلار الی ۲۲۶.۰۰۰ دلار) به خریداران عرضه می‌گردد. از رقبای این خودرو در بازار ایران می‌توان به مرسدس بنز S500 با قیمت ۲ میلیارد تومان، پورشه پانامرا (Porsche Panamera) با قیمتی در حدود ۱ میلیارد تومان و مازراتی کواتروپورته با قیمت ۱.۹ میلیارد تومان اشاره کرد.

  خریداران ایران با پرداخت مبلغ ب ام و سری ۷ مدل ۷۳۰i  که با حداکثر قیمت ۹۲.۵۰۰ دلار (معادل ۳۴۷ میلیون تومان در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد) در بازار ایران، قادر به خرید خودروهایی مانند نمونه‌های فهرست زیر در بازارهای جهانی خواهند بود:

  • فراری کالیفورنیا (Ferrari California) با قدرت ۵۵۲ اسب بخار به قیمت ۲۰۲.۰۰۰ دلار (معادل ۷۵۷ میلیون تومان)
  • بنتلی فلاینگ اسپور (Bentley Flying Spur) با قدرت ۶۶۱ اسب بخاری به قیمت ۲۰۱.۰۰۰ دلار (معادل ۷۵۳ میلیون تومان)
  • آستون مارتین راپید اس (Aston Martin Rapide S) با قدرت ۵۵۰ اسب بخار به قیمت ۲۰۳.۰۰۰ دلار (معادل ۷۶۱ میلیون تومان)
  • فراری ۴۸۸ GTB با قدرت ۶۶۰ اسب بخار به قیمت ۲۴۳.۰۰۰ دلار (معادل ۹۱۱ میلیون تومان)
  • لامبورگینی هوراکان (Lamborghini Huracan) با قدرت ۶۰۲ اسب بخار به قیمت ۲۴۰.۰۰۰ دلار (معادل ۹۱۱ میلیون تومان)
  • بنتلی کنتیننتال (Continental) با قدرت ۵۸۲ اسب بخار به قیمت ۲۱۲.۰۰۰ دلار (معادل ۷۹۵ میلیون تومان)

  البته مدل‌های ۷۵۰ و ۷۴۰ این خودرو به صورت واردات شخصی در کشور موجود بوده که با قیمتی در حدود ۱.۵ الی ۲ میلیارد تومان قیمت گذاری شده است.

  سخن آخر

  ب ام و سری ۷ مدل ۲۰۱۷ نمونه‌ای مجهزتر و قوی‌تر از نسل‌های پیشین خود بوده و شاید از لحاظ طراحی در مکانی پس از برخی از رقبای خودر قرار گیرد اما، این خودرو با رانندگی فوق العاده و قدرت بسیار مناسب و کابین مجهز خود، گوی سبقت را از رقبا ربوده و در مجموع بهترین خودرو در این کلاس بدنه به حساب می‌آید. مدل ۷۳۰d نیز با موتور قدرتمند ۳.۰ لیتری شش سیلندر دیزل خود، علاوه به قدرت بالا و توانایی‌های دینامیکی مناسب، مصرف سوخت بسیار پایینی داشته و تجربه رانندگی آن، چه در پشت فرمان و چه در صندلی‌های سرنشین عقب و جلو، تجربه‌ای بسیار لذت بخش خواهد بود.

  ب ام و سری ۷ در یک نگاه

  ۷۳۰d ۷۴۰d ۷۵۰d ۷۳۰i ۷۴۰i ۷۵۰i ۷۶۰i ۷۴۰e
  حجم موتور(سی‌سی) ۲۹۹۸ ۲۹۹۸ ۲۹۹۸ ۱۹۹۸ ۲۹۹۸ ۴۳۹۵ ۶۵۹۲ ۱۹۹۸
  تعداد سیلندر ۶ ۶ ۶ ۴ ۶ ۸ ۱۲ ۴
  قدرت(اسب‌بخار) ۲۶۱ ۳۱۵ ۳۹۴ ۲۵۴ ۳۲۱ ۴۴۲ ۶۰۰ ۳۲۰
  گشتاور(نیوتون‌متر) ۶۲۰ ۶۸۰ ۷۶۰ ۴۰۰ ۴۵۰ ۶۵۰ ۸۰۰
  مصرف سوخت(ترکیبی) ۴.۸ ۵.۴ ۵.۹ ۶.۲ ۷.۷ ۸.۱ ۱۲.۸ ۲.۵
  ۰ تا ۱۰۰(ثانیه) ۶.۱ ۵.۲ ۴.۶ ۶.۲ ۵.۵ ۴.۷ ۳.۷ ۵.۵
  حداکثر سرعت(محدود شده) ۲۵۰ ۲۵۰ ۲۵۰ ۲۵۰ ۲۵۰ ۲۵۰ ۲۵۰ ۲۵۰
  قیمت پایه در بازار جهانی(میلیون تومان) ۳۱۰ ۳۴۶ ۳۶۵ ۳۰۰ ۳۳۷ ۳۵۶ ۶۲۶ ۳۳۵

   

  منبع : تکرا

  تصاویر :‌ Netcarshow

  مطالب مشابه


  مطالب پیشنهادی از سراسر وب

  نظر خود را در مورد این پست ارسال فرمایید.