آیا می‌دانستید دامنه .tv پسوند اختصاصی یک جزیره کوچک در قاره اقیانوسیه است؟

دامنه دات تی وی

در سال‌های گذشته، تنوع نام دامنه‌های قابل انتخاب برای وب‌سایت‌ها تجاری، خدماتی و سرگرمی محدود بود و بیشتر صاحبان مشاغل گرایش به انتخاب دامنه‌های با پسوند .com داشتند. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش تقاضا، پسوند‌های نام دامنه نیز افزایش پیدا کرد و هر بخش و صنعتی، صاحب یک نام دامنه خاص شد. به طور مثال وبسایت‌های اطلاع رسانی از نام‌ دامنه .info، وبسایت‌های خبری از نام دامنه .news و تلویزیون‌های مختلف نیز از  پسوند .tv استفاده کردند.

 

دامنه دات تی وی

اما نام دامنه دات تی وی داستان دیگری داشته که بسیار جذاب و خواندنی است. نام دامنه دات تی وی که یکی از محبوب‌ترین نمونه‌ها در دنیای سرگرمی و ارتباطات بوده و بیشتر شبکه‌های تلویزیونی کابلی، ماهواره‌ای و حتی محلی از این پسوند استفاده می‌کنند. نکته جالب توجه در این است که نام دامنه دات تی وی نام دامنه اختصاصی یک کشور به نام توالو (Tuvalu) است.

 

کشور توالو

توالو کشوری است جیره‌ای و بسیار کوچک و کم جمعیت که در دریای پاسیفیک و در قاره اقیانوسیه قرار دارد. نزدیکترین همسایگان این کشور، جزایر فیجی، جزایر سلیمان و هاوایی هستند. این کشور جمعیتی در حدود 10.000 نفر داشته و پایتخت آن نیز شهر وایتوپو (Vaitupu) است که 6.000 نفر از جمعیت این کشور را در خود جای داده است. توالو مانند سایر جزایر واقع شده در این منطقه جغرافیایی، طبیعت بسیار زیبایی داشته و توریسم، بزرگترین صنعت و منبع درآمد این کشور کوچک است.

 

 

توالو پیشینه‌ای بسیار کهن داشته و تمدن هر جند به صورت بدوی در آن از 3.000 سال پیش وجود داشته است. این کشور در قرن 16 میلادی و توسط دریانوردان اسپانیایی کشف گردید. این کشور تا سال 1978 مستعمره بریتانیا بود و در آن سال توانست استقلال خود را به دست آورد. این کشور آینده مبهمی از لحاظ جغرافیایی داشته و در صورت عدم جلوگیری از گرمایش زمین، توالو در آینده نزدیک به زیر آب خواهد رفت.

 

 

درآمد

این کشور با توجه به وضعیت نامناسب خاک و اقلیم، قابلت کشاورزی را نداشته و بیشتر ساکنان آن از طریق ماهیگیری امرار معاش می‌نمایند. در این کشور تنها 8 کیلومتر مسیر قابل رانندگی وجود دارد. صنعت توریسم نیز در این کشور با توجه به وضعیت و طبیعت زیبا و سواحل ماسه‌ای رونق بسیار دارد. اما بزرگترین درآمد این کشور در بخش تکنولوژی و رسانه‌ بوده که بیشتر آن به فروش نام دامنه .tv مربوط می‌گردد.

 

 

درآمد حاصل از فروش این نام دامنه، توسط حکومت مرکزی جمع آوری شده و در اختیار وبسایت verisign قرار دارد. در سال گذشته وبسایت آمازون دامنه Twitch.tv را به قیمت 1 میلیارد دلار از این کشور خریداری نمود.

 

 

منبع : تکرا

 ارسال نظر