کاهش پینگ تایم - ایران تورنمنت

هتریک ماه ژوئن: ژوئن برای سومین سال پیاپی در بین گرم‌ترین ماه‌های تاریخ جای گرفت

ماه گذشته سومین ژوئن گرم از زمان شروع به کار ابزارهای ثبت دمای هوا بوده است و داده‌های دمایی نشان می‌دهد که سال ۲۰۱۷ تقریبا در سوابق آب‌وهوایی هتریک کرده و به همراه سال‌های ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ سومین سال گرم ثبت‌شده است. ماه ژوئن معمولا گرم‌ترین ماه سال در سطح جهان است، اکنون در فصل تابستان نیمکره شمالی زمین به سر می‌بریم، ازآنجایی‌که نیمکره شمالی دارای میزان بیشتری از خشکی‌های زمین است، سریع‌تر گرم می‌شود و حرارتی بیش از اقیانوس‌ها حفظ می‌کند، به‌این‌ترتیب میانگین دمای هوا در این زمان نسبت به تابستان نیمکره جنوبی بیشتر است.

داده‌های آب و هوایی نشان می‌دهد که چنین گرمایی در ۱۱۵هزار سال گذشته تاکنون سابقه نداشته و برخی کارشناسان امید کمی به کاهش دمای جهانی به میزان ۱.۵ و حتی ۲ درجه سانتی‌گراد دارند. بر اساس آمارهای جدید اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات‌متحده (NOAA)، ژوئن ۲۰۱۷ سومین ماه گرم در سوابق آب و هوایی است و تنها دو ماه ژوئن سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ را پیش روی خود می‌بیند.

داده‌های اداره ملی اقیانوسی و جوی نشان می‌دهد که دمای سطح و دریاهای زمین در ژوئن ۲۰۱۷، به میزان ۰.۸۲ درجه سانتی‌گراد از میانگین سالیانه قرن بیستم بالاتر بوده است. به‌این‌ترتیب ژوئن امسال، چهل و یکمین ماه ژوئن متوالی است که دمای آن از میانگین قرن بیستم بالاتر است. ژوئن ۲۰۱۶ همچنان رکورد گرم‌ترین ماه تاریخ را با ۰.۹۲ درجه سانتی‌گراد بالاتر از میانگین قرن بیستم را در اختیار دارد و به دنبال آن، ژوئن ۲۰۱۵ قرار دارد که  ۰.۸۹ درجه سانتی‌گراد از این میانگین بالاتر بود.

این داده‌ها نزدیک به اطلاعاتی است که ناسا هفته گذشته منتشر کرده بود، تنها با این تفاوت که برخی تفاوت‌های اندک در داده‌های اداره ملی اقیانوسی و جوی به چشم می‌خورد. در داده‌های ناسا، ژوئن ۲۰۱۷، به همراه ژوئن ۱۹۹۸ به‌عنوان چهارمین ماه گرم تاریخ از زمان به‌کارگیری ابزارهای جدید بوده است. بر اساس برآوردهای، گاوین اسمیت، اقلیم‌شناس و مدیر انستیتوی گودارد برای مطالعات فضایی ناسا، سال ۲۰۱۷ احتمالا گرم‌ترین سال تاریخ پس از سال ۲۰۱۶ خواهد بود، اما قطعا در میان سه سال گرم جای خواهد گرفت.

داده‌های آنالیزهای دمای سطحی زمین (GISTEMP) ناسا از سال‌های 1880 تا ژوئن 2017، در این نمودار ناهنجاری‌های ماهیانه دما با میانگین سال‌های 1980 تا 2015 مقایسه شده است
داده‌های آنالیزهای دمای سطحی زمین (GISTEMP) ناسا از سال‌های ۱۸۸۰ تا ژوئن ۲۰۱۷، در این نمودار ناهنجاری‌های ماهیانه دما با میانگین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۵ مقایسه شده است

همچنین تمام شش ماه اول سال ۲۰۱۷ در بین سه ماه گرم از زمان شروع به کار ابزارهای ثبت دمای هوا جای می‌گیرند و آن را به دومین گرم‌ترین نیمه اول سال در سوابق آب و هوایی تبدیل می‌کند و تنها نیمه اول سال گذشته را پیش روی خود می‌بیند.

دمای هوای نزدیک به رکورد سال گذشته در حالی به دست آمده که پدیده ال نینو را پشت سر گذاشته‌ایم. ال‌ نینو به واکنش‌های آب‌وهوایی با مقیاس اقیانوسی جوی گفته می‌شود که موجب گرم شدن سطح دریاهای مرکز شرقی خط استوای اقیانوس آرام می‌شود. ال ‌نینو می‌تواند تأثیرات بزرگی روی الگوهای آب و هوایی، شرایط اقیانوس‌ها در بخش‌های زیادی از جهان داشته باشد. در مقابل، لانینا، برعکس ال نینو عمل می‌کند و موجب سرد شدن تناوبی سطح دریا در مرکز شرقی خط استوای اقیانوس آرام می‌شود

این روند گرم شدن تقریبا به‌طورقطع ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای است که عمدتا درنتیجه سوختن سوخت‌های فسیلی پدید آمده است. مطالعات بسیاری نشان می‌دهد که چنین سال‌های گرمی قطعا بدون عواقب وخیم نخواهند بود. مایکل مان اقلیم‌شناسی از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا است که سال گذشته مطالعه‌ای را منتشر کرد که نشان می‌داد، شانس اینکه دمای هوای سال ۲۰۱۴، بر اثر فرایندهای طبیعی رخ داده باشد، یک در میلیون (تقریبا غیرممکن) است.

داده‌های آب و هوایی نشان می‌دهد که چنین گرمایی در 115هزار سال گذشته تاکنون سابقه نداشته و برخی کارشناسان امید کمی به کاهش دمای جهانی به میزان 1.5 و حتی 2 درجه سانتی‌گراد دارند. بر اساس آمارهای جدید اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات‌متحده (NOAA)، ژوئن 2017 سومین ماه گرم در سوابق آب و هوایی است و تنها دو ماه ژوئن سال‌های 2015 و 2016 را پیش روی خود می‌بیند.
داده‌های آب و هوایی نشان می‌دهد که چنین گرمایی در ۱۱۵هزار سال گذشته تاکنون سابقه نداشته. ژوئن ۲۰۱۷ سومین ماه گرم در سوابق آب و هوایی است و تنها دو ماه ژوئن سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ را پیش روی خود می‌بیند

او از طریق ایمیل به گاردین گفت: “دنباله دیگری برای این مطالعه منتشر کرده‌ایم که نشان می‌دهد، اینکه این سه سال گرم متوالی که از سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ شاهد آن بوده‌ایم، قطعا بدون دخالت عوامل طبیعی اتفاق افتاده است. به‌طور خلاصه، می‌توانیم، تأکید کنیم که این گرمایش ناشی از فعالیت‌های انسانی است.”

.

منبع: theguardianارسال نظر

داغ‌ترین‌ها
قبلی بعدی