معرفی و بررسی نمونه هایی از مشهورترین و بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی

بهترین خودروهای دهه 1920 میلادی

با پیشرفت علم و تکنولوژی و فراگیر شدن خودروهای شخصی در دهه های اولیه قرن بیستم میلادی و با توجه به ایحاد بستر و مسیرهای مناسب برای تردد آن در شهرها و جاده های شهری و بین شهری، تعدادی از شرکت های خودروسازی جهان توانستند گوی سبقت را از رقبا ربود و نمونه های تولیدی خود را به عنوان خودروهای محبوب و برتر دهه معرفی نمایند. بسیاری از این خودروسازان در حال حاضر وجود خارجی نداشته و نمونه‌های تولیدی آنها به تولیدات دهه های اولیه این قرن محدود شده است.

در این سلسله نوشته ها قصد داریم تا به بررسی بهترین خودروهای دهه های مختلف میلادی در جهان بپردازیم.

بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی

در بین خودروسازان در دهه دوم قرن بیستم شرکت‌هایی مانند فورد (Ford)، کیسل (Kissel)، مرسر (Mercer)، پکارد (Packard) و لینکلن (Lincoln) و کادیلاک (Cadillac) ، رولز رویس (Rolls Royce)، پیرس-ارو (Pierce Arrow)  توانستند نمونه‌هایی قابل تامل را به بازار عرضه نموده و نمونه های خود را در بین بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی قرار دهند. این خودروها عبارتند از:

  • کیسل مدل ۴۵-۶ Speedster محصول سال ۱۹۲۰ میلادی
  • مرسر سری ۵ Raceabout محصول سال ۱۹۲۱ میلادی
  • پکارد ۳-۳۵ مدل Twin Six محصول سال ۱۹۲۲ میلادی
  • لینکلن سری L مدل Sports Phaeton محصول سال ۱۹۲۳ میلادی
  • کادیلاک سری V-63 مدل Phaeton محصول سال ۱۹۲۴ میلادی
  • رولزرویس Silver Ghost Roadster محصول سال ۱۹۲۵ میلادی
  • پیرس-ارو سری ۳۳ مدل Runabout محصول سال ۱۹۲۶ میلادی
  • ایسوتا فراسچینی تیپو ۸A محصول سال ۱۹۲۷ میلادی
  • استاتز BB Blackhawk مدل Speedster محصول سال ۱۹۲۸ میلادی
  • دوسنبرگ مدل J محصول سال ۱۹۲۹ میلادی

کیسل مدل ۴۵-۶ Speedster محصول سال ۱۹۲۰ میلادی

کیسل (Kissel) یک شرکت خودرو سازی آمریکایی بود که در سال ۱۹۰۶ و توسط لویس کیسل (Louis Kissel) و فرزندانش تاسیس شد. این شرکت در خلال جنگ جهانی اول به ساخت انواع کامیون و کامیونت برای ارتش آمریکا اشتغال داشت. فعالیت این شرکت بعد از جنگ جهانی و در سال ۱۹۳۱ میلادی متوقف گردید.

کیسل مدل ۴۵-۶ Speedster محصول سال ۱۹۲۰ میلادی با رنگ زرد که با نام Gold Bug نیز شناخته می‌شد، خودرویی بود دو نفره و اسپرت که توسط بسیاری از هنرپیشگان مطرح آن دوران مورد استفاده قرار می گرفت. در حال حاضر تنها نزدیک به ۴۰ دستگاه از این خودرو باقیمانده که ارزشی در حدود ۲۰۰.۰۰۰ دلار (معادل ۷۵۶ میلیون تومان با احتساب قیمت دلار ۳.۷۸۰ تومانی در زمان نگارش) دارد. کیسل مدل ۴۵-۶ Speedster محصول سال ۱۹۲۰ میلادی که در فهرست بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی حضور دارد، از یک موتور ۶ سیلندر به حجم ۵.۵ لیتر استفاده می کرد که توانایی تولید نیرویی در حدود ۶۱ اسب بخار را داشت.

مرسر سری ۵ Raceabout محصول سال ۱۹۲۱ میلادی

مرسر (Mercer) یک شرکت خودرو سازی آمریکایی بود که از سال ۱۹۰۹ میلادی به تولید خودروهای پر سرعت اشتغال داشت. این شرکت در سال ۱۹۲۵ میلادی فعالیت خود را متوقف نمود.

مرسر سری ۵ Raceabout نیز مانند سایر تولیدیات این شرکت یک خودروی اسپرت آئرودینامیک بود که با یک موتور ۴ سیلندر بسیار حجیم ۴.۹ لیتری، توانایی تولید نیرویی معادل ۷۰ اسب بخار را داشت که برای زمان خود رقمی قابل توجه به شمار می آمد. مرسر سری ۵ Raceabout که یکی از بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی بود،در حال حاضر در حراجی‌ های خودروهای کلاسیک قیمتی در حدود ۳۵۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱.۳ میلیارد تومان) دارد.

پکارد ۳-۳۵ مدل Twin Six محصول سال ۱۹۲۲ میلادی

پکارد (Packard) یک شرکت خودرو سازی آمریکایی بود که در اواخر قرن ۱۹ میلادی و در سال ۱۸۹۹ در شهر دیترویت (Detroit) ایالت میشیگان (Michigan) تاسیس شد. آخرین نمونه تولیدی این شرکت در سال ۱۹۵۸ میلادی از خط تولید خارج شد و فعالیت این شرکت متوقف گردید.

پکارد Twin Six مدل ۳-۳۵ Runabout که یکی از بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی به شمار می آید، با استفاده از یک موتور غول پیکر ۱۲ سیلندر به حجم ۶.۹ لیتر توانایی تولید نیرویی برابر با ۹۰ اسب بخار را داشت که برای یک خودرو در آن زمان، عددی بسیار بالا به حساب می آمد. این خودرو در حال حاضر در بازار خودروهای کلاسیک با قیمتی در حدود ۱۰۰.۰۰۰ دلار (معادل ۳۷۸ میلیون تومان) داد و ستد می گردد.

لینکلن سری L مدل Sports Phaeton محصول سال ۱۹۲۳ میلادی

شرکت لینکلن یک شرکت معتبر آمریکایی است که در سال ۱۹۱۷ میلادی تاسیس شده است. این شرکت یکی از زیر مجموعه های گروه خودرو سازی معظم فورد (Ford) بوده که با ساخت خودروهای لوکس و مجهز اشتغال دارد. این شرکت در حال حاضر نیز به تولید خودروهای با کیفیت و لوکس مانند نویگیتور (Navigator) و کنتیننتال (Continental) برای سران و افراد مشهور اشتغال دارد.

لینکلن سری L مدل Sports Phaeton محصول سال ۱۹۲۳ میلادی یک خودرو لوکس چهار نفره بود که استفاده از یک موتور ۵.۸ لیتری ۸ سیلندر، توانایی تولید نیرویی برابر با ۹۰ اسب بخار را داشت. لینکلن سری L مدل Sports Phaeton محصول سال ۱۹۲۳ میلادی که یکی از بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی به شمار می آید، در حال حاضر ارزشی در حدود ۱۳۰.۰۰۰ دلار (معادل ۴۹۰ میلیون تومان) دارد.

کادیلاک سری V-63 مدل Phaeton محصول سال ۱۹۲۴ میلادی

شرکت خودرو سازی آمریکایی کادیلاک (Cadillac) یکی از مشهورترین خوش نام ترین نمونه های در زمینه طراحی و ساخت خودروهای لوکس و تجملی به شمار می آید. این شرکت فعالیت خود را از سال ۱۹۰۲ میلادی و شهر دیترویت آغاز نموده است. این خودرو ساز در حال حاضر نیز مشغول به ساخت انواع خودروهای لوکس در کلاس های مختلف بدنه مانند مدل‌ های CTS و Escalade است.

کادیلاک سری V-63 مدل Phaeton محصول سال ۱۹۲۴ میلادی نیز که یکی از بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی با توانایی تولید نیرویی برابر با ۸۳ اسب بخار را از موتور ۸ سیلندر خورجینی خود با حجم ۵.۱ لیتر داشت. این خودرو در حال حاضر با قیمتی در حدود ۶۰.۰۰۰ دلار (معادل ۲۲۷ میلیون تومان) به فروش می رسد.

رولزرویس Silver Ghost Roadster محصول سال ۱۹۲۵ میلادی

رولزرویس Silver Ghost Roadster محصول سال ۱۹۲۵ میلادی نمونه ای بود ساخت شرکت خودرو سازی بریتانیایی ۱۹۰۶ تاسیس شد. این شرکت از آن زمان تا کنون به تولید خودروهای فوق لوکس و تجملی اشتغال دارد. شرکت رولزرویس در حال حاضر با تولیدیاتی نظیر رولز روزیس فانتوم مدل ۲۰۱۸ میلادی، تحت مالکیت گروه خودرو سازی ب ام و (BMW)‌ آلمان قرار دارد.

رولزرویس Silver Ghost Roadster محصول سال ۱۹۲۵ میلادی با استفاده از موتور ۷.۴ لیتری ۶ سیلندر خود توانایی تولید نیرویی معادل ۸۰ اسب بخار را داشت. این خودرو که ییک از بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی است، در حال حاضر با قیمتی در حدود ۴۰۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱.۵ میلیارد تومان) بین کلکسیونرهای خودروهای کلاسیک داد و ستد می گردد.

پیرس ارو سری ۳۳ مدل Runabout محصول سال ۱۹۲۶ میلادی

شرکت خودرو سازی پیرس ارو (Pierce Arrow) شرکتی بود فعالیت خود را از سال ۱۹۰۱ میلادی و در شهر بوفالو (Buffalo) ایالت نیویورک آغاز نمود. این شرکت تا زمان توقف فعالیت خود در سال ۱۹۳۸ میلادی، به تولید خودروهای لوکس و گرانقیمت می پرداخت.

پیرس ارو سری ۳۳ مدل Runabout محصول سال ۱۹۲۶ میلادی که یکی از بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی بود، خودرویی بود مجهز به یک موتور ۶ سیلندر با حجم ۶.۸ لیتر که توانایی تولید نیروی بسیار چشمگیری معادل ۱۰۰ اسب بخار را داشت. این خودرو در حال حاضر ارزشی در حدود ۷۰.۰۰۰ دلار (معادل ۲۶۵ میلیون تومان) دارد.

ایسوتا فراسچینی تیپو ۸A محصول سال ۱۹۲۷ میلادی

ایسوتا فراسچینی (Isotta Fraschini) یک شرکت خودرو سازی ایتالیایی بود که در سال ۱۹۰۰ میلادی در شهر میلان (Milan) ایتالیا تاسیس گردید. موسسین این شرکت براداران فراسچینی بودند و این شرکت علاوه بر تولید خودروهای سواری، به تولید انواع کامیون و کامیونت نیز می پرداخت. این شرکت در حال حاضر نیز فعالیت خود را به صورت محدود دنبال می نماید.

ایسوتا فراسچینی تیپو ۸A محصول سال ۱۹۲۷ میلادی یکی از بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی ، خودرویی لوکس و تجملی بود و با استفاده از یک موتور ۸ سیلندر خطی به حجم ۷.۴ لیتر، توانایی تولید نیرویی معادل ۱۱۵ اسب بخار را داشت. این خودروی کلاسیک در حال حاضر ارزشی در حدود ۴۷۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱.۸ میلیارد تومان) در حراجی ها دارد.

استاتز BB Blackhawk مدل Speedster محصول سال ۱۹۲۸ میلادی

استاتز (Stutz) یک شرکت خودرو سازی آمریکایی بود که در سال ۱۹۱۱ میلادی تاسیس شد. این شرکت در سال ۱۹۳۵ میلادی به فعالیت خود خاتمه داد. اما در سال ۱۹۶۸ میلادی دوباره و تحت نام Stutz Motor شروع به فعالیت نموده و به طراحی و ساخت خودروهایی با ظاهر قدیمی و کلاسیک پرداخت. این شرکت در حال حاضر نیز فعالیت محدودی دارد.

استاتز BB Blackhawk مدل Speedster محصول سال ۱۹۲۸ میلادی یک خودروی دو نفره بود که از یک موتور ۸ سیلندر ۴.۹ لیتری نیرو می گرفت. این موتور که بر روی یکی از بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی نصب شده بود، توانایی تولید نیرویی برابر با ۱۲۵ اسب بخار را داشت. استاتز BB Blackhawk مدل Speedster محصول سال ۱۹۲۸ میلادی در حال حاضر با قیمتی نزدیک به ۳۸۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱.۴ میلیارد تومان) داد و ستد می گردد.

دوسنبرگ مدل J محصول سال ۱۹۲۹ میلادی

شرکت Duesenberg Motor Company یک شرکت خودرو سازی آمریکایی بود که به ساخت خودروهای لوکس و مسابقه ای اشتغال داشت. این شرکت در سال ۱۹۱۱ میلادی تاسیس شد و در سال ۱۹۳۷ میلادی به کار خود خاتمه داد.

دوسنبرگ مدل J محصول سال ۱۹۲۹ میلادی که یکی از بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی بود و یک خودروی بسیار لوکس و بسیار پر قدرت به شمار می آمد که با استفاده از موتور ۸ سیلندر ۶.۹ لیتری خود، توان تولید نیروی خارق العاده ای برابر با ۲۶۵ اسب بخار را داشت. این خودرو که در آن زمان نیز از گرانقیمت ترین خودروهای بازار بود در حال حاضر با قیمتی نزدیک به ۱ میلیون دلار (معادل ۳.۸ میلیارد تومان) مورد معامله قرار می گیرد.

بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی در یک نگاه

حجم موتور
(لیتر)
تعداد سیلندر قدرت
(اسب بخار)
قیمت فعلی
(دلار)
کیسل مدل ۴۵-۶ Speedster ۵.۵ ۶ ۶۱ ۲۰۰.۰۰۰
مرسر سری  ۵ Raceabout ۴.۹ ۴ ۷۰ ۳۵۰.۰۰۰
پکارد ۳-۳۵ مدل Twin Six ۶.۹ ۱۲ ۹۰ ۱۰۰.۰۰۰
لینکلن سری  L Sports Phaeton ۵.۸ ۸ ۹۰ ۱۳۰.۰۰۰
کادیلاک سری V-63 مدل Phaeton ۵.۱ ۸ ۸۳ ۶۰.۰۰۰
رولزرویس Silver Ghost Roadster ۷.۴ ۶ ۸۰ ۴۰۰.۰۰۰
پیرس ارو سری ۳۳ مدل Runabout ۶.۸ ۶ ۱۰۰ ۷۰.۰۰۰
ایسوتا فراسچینی تیپو ۸A ۷.۴ ۸ ۱۱۵ ۴۷۰.۰۰۰
استاتز BB Blackhawk مدل Speedster ۴.۹ ۸ ۱۲۵ ۳۸۰.۰۰۰
دوسنبرگ مدل J ۵.۹ ۸ ۲۶۵ ۱.۰۰۰.۰۰۰

گالری تصاویر بهترین خودروهای دهه ۱۹۲۰ میلادی

ترجمه و تالیف : تکرا

منبع : BankRate


ارسال نظر