coinex
راهنمای خرید تکراتو

فیسبوک به دنبال ساخت عینک واقعیت افزوده است

عینک واقعیت افزوده

فیسبوک به‌تازگی پتنتی را ثبت کرده که براساس آن می‌خواهد یک عینک واقعیت افزوده بسازد. در ادامه با تکراتو همراه شوید.

بخش آکیولس کمپانی فیسبوک در حال ثبت پتنتی روی عینک‌های هوشمندی است که به نظر می‌رسد از قابلیت‌های تکنولوژی واقعیت افزوده بهره می‌برند. پتنتی که این کمپانی ثبت کرده است عینکی را نشان می‌دهد که دارای دو اسکنر به همراه کامپیوتر درون‌ساختی است.

این یعنی عینک در دست ساخت آکیولس، به دستگاهی نیاز ندارد و پردازش‌های مورد نیاز را از طریق کامپیوتری انجام می‌دهد که روی این عینک نصب شده است. این عینک گویا می‌تواند محتوای مجازی را در فضای واقعی به کاربر نشان دهد که درواقع این امکان با بهره گرفتن از تکنولوژی واقعیت افزوده میسر می‌شود.

نمایشگری که در پتنت نشان داده می‌شود مجهز به تکنولوژی Waveguide است که اجازه می‌دهد موجی از نور به لنز هدایت شود. نمایشگر نیز از این طریق می‌تواند محتوایی ر ا نشان دهد و صوت نیز از طریق هدفون یا بلندگو پخش می‌شود.

یکی از تحلیلگران به نام پایپر جفری گفته است که اپل با عرضه‌ی عینک‌های هوشمند تا سال ۲۰۱۹ محبوبیت این عینک‌ها را حتی از آیفون‌ها نیز بیشتر خواهد کرد و همین امر نیز باعث می‌شود که شرکت‌های دیگر به سراغ ساخت چنین محصولاتی بروند. یکی از مسئولان بخش آکیولس نیز عقیده دارد تا سال ۲۰۲۲ محصولی نخواهد توانست جایگزین تلفن‌های هوشمند بشود.

مایکل آبراش، دانشمند ارشد در آکیولس در این مورد می‌افزاید:

فکر می‌کنم ۲۰ یا ۳۰ سال بعد، مردم به جای حمل کردن یک ساعت هوشمند، از یک عینک هوشمند استفاده می‌کنند که می‌تواند قابلیت‌های گسترده‌ی بیشتری را ارائه دهد. این قابلیت‌ها شامل واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و هرچه که میان این دو تکنولوژی وجود دارد، است.

مدیرعامل فیسبوک، مارک زاکربرگ نیز واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را پلتفرم‌های بعدی محاسباتی می‌داند. تیم کوک، مدیرعامل اپل نیز چنین حسی دارد. البته کوک بیشتر به سمت ساخت عینک واقعیت افزوده رفته است. زاکربرگ معتقد است که عینک‌های هوشمند نه‌تنها جای تلفن‌های هوشمند را می‌گیرند بلکه جایگزین کامپیوترهای رومیزی نیز خواهند شد.

پتنت عینک واقعیت افزوده فیسبوک
پتنت عینک واقعیت افزوده فیسبوک

فیسبوک در سال ۲۰۱۴ با پرداخت ۲ میلیارد دلار کمپانی آکیولس را خریداری کرد. به نظر می‌رسد که عینک‌های هوشمند به مرور زمان در حال تکامل هستند و می‌توانند قابلیت‌های بیشتری داشته باشند. با وجود اینکه پروژه‌هایی مانند عینک واقعیت افزوده گوگل گلس شکست خوردند؛ اما گام‌های اولیه‌ای برای پیشرفت تکنولوژی واقعیت افزوده به شمار می‌روند.

منبع: Phonearena

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر