آیفون X در اروپا با قیمت ظالمانه ای به فروش می رسد!

آیفون X بسیار گران قیمت استآیفون X در آمریکا محصولی گران‌قیمت است اما قیمت این محصول در بازار دیگر کشورها وحشتناک است.

پرچم‌دار امسال آیفون در بازار بریتانیا با قیمت ۹۹۹ پوند برای نسخه ۶۴ گیگابایتی و ۱۱۴۹ پوند برای نسخه ۲۵۶ گیگابایتی به فروش خواهد رسید. این قیمت‌ها به طرز ظالمانه‌ای گران هستند زیرا ۹۹۹ پوند انگلیس معادل ۱۳۳۰ دلار آمریکا و ۱۱۴۹ پوند نیز حدود ۱۵۲۹ دلار آمریکا است.

به بیان دیگر، مدل ۶۴ گیگابایتی آیفون X در انگلستان ۳۳۱ دلار و مدل ۲۵۶ گیگابایتی این دستگاه ۳۸۰ دلار گران‌تر از قیمت این محصولات در بازار آمریکا است. به عنوان مثال برای درک بهتر از این اختلاف قیمت عجیب باید گفت که شما می‌توانید با این اختلاف قیمت، یکی از پرچم‌داران بسیار خوب موجود در بازار یعنی شیائومی Mi 6 را خریداری کنید.

ماجرا تنها به انگلستان ختم نمی‌شود بلکه در برخی کشورها از جمله آلمان و ایتالیا شرایط از این هم وخیم‌تر است. در آلمان دو نسخه‌ی آیفون X به ترتیب ۱۱۴۹ و ۱۳۱۹ یورو به فروش خواهند رسید که معادل ۱۳۷۶ و ۱۵۷۹ دلار خواهد بود. همچنین در ایتالیا نیز قیمت این محصول ۱۱۸۹ و ۱۳۵۹ یورو بوده که معادل ۱۴۲۵ و ۱۶۲۹ دلار خواهد شد.

قیمت نسخه های مختلف آیفون X در ایتالیا
قیمت آیفون X در ایتالیا

این قیمت‌ها معمولا بر اساس مالیات بر ارزش افزوده‌ی هر کشور تعیین می‌شود بنابراین برای مقایسه به سراغ کشوری رفتیم که بیشترین مالیات بر ارزش افزوده را در میان کشورهای جهان دارد یعنی مجارستان؛ در این کشور دو مدل آیفون X به ترتیب ۳۷۹۹۹۰ و ۴۳۶۹۹۰ فروینت مجارستان قیمت دارند که معادل ۱۴۸۱ و ۱۷۰۳ دلار آمریکا است. مجارستان با این اختلاف ۵۵۴ دلاری در قیمت نسخه ۲۵۶ گیگابایتی پرچم‌دار آیفون گران‌ترین کشور برای خرید آیفون X محسوب می‌شود.

در سنگاپور نیز اوضاع تنها کمی بهتر است؛ آیفون X در این کشور ۱۶۴۸ و ۱۸۸۸ دلار سنگاپور قیمت دارد که معادل ۱۲۲۵ و ۱۴۰۴ دلار آمریکا خواهد بود. در استرالیا نیز این محصول ۱۵۷۹ و ۱۸۲۹ دلار استرالیا به فروش خواهد رسید که به ترتیب معادل ۱۲۶۷ و ۱۴۶۹ دلار آمریکا است.

البته این که آیفون‌ها در دیگر کشورها گران‌تر از آمریکا هستند موضوع جدیدی نیست. اما با در نظر گرفتن قیمت پایه ۹۹۹ دلاری آیفون X که گران‌ترین آیفون اپل به حساب می‌آید، اکنون این اختلاف قیمت در کشورهای مختلف بیش از همیشه خودنمایی می‌کند.

این اختلاف قیمت به قدری معنادار است که متقاضیان در این کشورها بهتر است به آمریکا سفر کرده و آنجا آیفون جدید خود را تهیه کنند. حتی با این روش عجیب هم ممکن است این افراد بتوانند آیفون X را ارزان‌تر از چیزی که در کشور مبدا برایشان تمام می‌شود، تهیه کنند.

.

منبع: mashable


ارسال نظر