اصطلاح لندولت (Landaulet) در دنیای خودرو به چه مفهومی است؟

خودروهای کلاس بدنه لندولت

در حال حاضر، خودروهای موجود، در فرم‌‌های مختلفی تولید می‌شوند که پیش از این، به معرفی و بررسی تعدادی از پراستفاده ترین کلاس‌های آن پرداختیم. اما بعضی از انواع خودروها، با توجه به خاص بودن‌، در کلاس بدنه متفاوتی قرار می‌گیرند. لندولت (Landaulet) یکی از این کلاس‌های خاص است.

لندولت به چه معنی است؟

لندولت ، لاندولت یا لانداولت (Landaulet یا Landaulette) خودرویی است شبیه به نمونه‌های لیموزین (Limousine) با این تفاوت که بخش مختص به سرنشینان صندلی‌های عقب، مشابه خودروهای کلاس بدنه سقف باز شو یا کانورتیبل (Convertible) با یک سقف با قابلیت باز و بسته شدن پوشانده شده است. اما قسمت جلویی مشابه خودروهای عادی بوده و با استفاده از سقف فلزی مختص راننده طراحی شده است. خودروهای کلاس بدنه لاندولت یا لانداولت کاربردهای تشریفاتی داشته و در مراسم رسمی از آنها استفاده می‌شود.

تاریخچه خودروهای کلاس بدنه لندولت

از ابتدای ساخت خودرو و به دلیل اینکه مقامات رسمی، سران مذهبی، پیشگامان و افراد خاص حوزه علم و دانش و حتی هنرمندان تمایل به حضور در بین عامه مردم داشتند و با توجه به حجم بسیار زیاد توده جمعیت حاضر و نیاز به پیمودن مسافت‌های طولانی، نیاز به خودرویی که هم آسایش و امنیت سرنشینان را حفظ کرده و هم بتواند ارتباط نزدیک بین آنها و جمعیت حاضر را فراهم کند، احساس می‌شد.

البته در زمان استفاده مردم از کالسکه و وسایل حمل و نقل عمومی در دوران قدیم نیز سیستمی شبیه به این وجود داشت و سرنشینان کالسکه‌ها معمولی در مکانی جدا از راننده قرار می‌گرفتند که می‌توان از آنها به عنوان اولین نمونه‌های وسایل نقلیه کلاس بدنه لاندولت یاد کرد. گرند گالا برلین (Grand Gala Berlin) یکی از مشهورترین این نمونه‌ها بود که در سال 1826 برای پاپ لئو دوازدهم (Pope Leo XII) ساخته شد.

موارد استفاده خودروهای کلاس بدنه لندولت

همانطور که اشاره شد خودروهای کلاس بدنه لندولت مختص به مراسم تشریفاتی و خاص بوده و معمولا مورد استفاده روزمره قرار نمی‌گیرند. برای حفظ امنیت، محل قرار گرفتن سرنشینان به طور کلی جدا از بخش راننده بوده و راکب خودرو، ارتباط مستقیمی با سرنشین قرار گرفته در ردیف دوم صندلی‌ۀای این خودروهای ندارد. خودروهای کلاس بدنه لاندولت نمونه‌هایی بوده که توسط یک راننده جداگانه کنترل شده و رهبران کشورهای مختلف و سران مذهبی از کاربران اصلی این خودروها، پس از جنگ جهانی دوم بودند. از مشهورترین کاربران خودروهای کلاس بدنه لاندولت می‌توان اشخاص زیر اشاره کرد که از خودروهای خاص و بهینه سازی شده این کلاس استفاده می‌کردند:

 • پاپ جان بیست و سوم Pope John XXIII در دهه 1960 میلادی با مرسدس بنز 300D
 • پاپ پل ششم (Pope Paul VI) در دهه 1970 میلادی با مرسدس بنز 300D
 • پاپ بندیک شانزدهم (Pope Benedict XVI) در دهه 2000 میلادی با مرسدس بنز کلاس M
 • فرانکلین روزولت (Franklin Roosevelt) در دهه 1940 میلادی با لینکلن سری K
 • ملکه الیزابت دوم (Queen Elizabeth II) در دهه 1960 میلادی با مرسدس بنز 600 پولمن

شرکت‌های سازنده خودروهای کلاس بدنه لاندولت

با توجه به موارد استفاده خاص خودروهای کلاس بدنه لاندولت ، تنها شرکت‌های خودروی سازی خاص و محدودی دست به تولید آنها می‌زنند. از بزرگ‌ترین و مشهورترین سازندگان این نمونه‌ها نیز می‌توان به شرکت خودرو سازی آلمانی مرسدس بنز (Mercedes Benz) و شرکت خودرو سازی بریتانیایی رولز رویس (RollsRoyce) و همچنین خودرو سازان آمریکایی مانند لینکلن (Lincoln)، کادیلاک (Cadillac) و و اشاره کرد که از دهه‌های ابتدایی قرن بیستم به تولید این خودروهای خاص و سفارشی مشغول بودند.

از نمونه های مطرح موجود در این کلاس بدنه که عمدتا نمونه‌هایی تغییر یافته از لیموزین‌های تولیدی این شرکت‌های خودرو سازی بودند، می‌توان به خودروهای زیر اشاره کرد:

 • پنهارد لوواسو (Panhard Levassor) محصول دهه 1900 میلادی کشور فرانسه
 • د دیون بوتون (De Dion Bouton) محصول دهه 1900 میلادی کشور فرانسه
 • متسون (Matheson) محصول دهه 1910 میلادی کشور آمریکا
 • کادیلاک Van Den Plas محصول دهه 1920 میلادی کشور آمریکا
 • رولز رویس فانتوم (Rolls Royce Phantom) محصول دهه 1930 کشور انگلستان
 • لینکلن Sunshine Special محصول دهه 1940 کشور آمریکا
 • مرسدس بنز 600 پولمن (Pullman) محصول دهه 1960 میلادی کشور آلمان
 • لانچیا فلامینیا (Lancia Flaminia) محصول دهه 1960 میلادی کشور ایتالیا
 • مرسدس بنز 300D محصول دهه 1960 میلادی کشور آلمان
 • رولز رویس فانتوم (Rolls Royce Phantom) محصول دهه 1970 کشور انگلستان

خودروهای کلاس بدنه لندولت در دوران مدرن

خودروهای کلاس بدنه لندولت در هزاره سوم نیز تولید شده و در اختیار سران کشورهای مختلف جهان قرار می‌گیرند. همانند گذشته، شرکت های خودرو سازی مرسدس بنز و رولز رویس از اصلی ترین تولید کنندگان این نوع خودروی خاص هستند. از مشهورترین خودروهای کلاس بدنه لندولت موجود در بازارهای جهانی می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

 • مرسدس میباخ لاندولت (Mercedes Maybach Landaulet) محصول سال 2009 میلادی
 • لکسوس LS600h L لندولت محصول سال 2011 میلادی
 • رولز رویس فانتوم (Rolls Royce Phantom) نمونه EDAG محصول سال 2008 میلادی
 • مرسدس میباخ G650 لاندولت محصول سال 2017 میلادی

قیمت خودروهای کلاس بدنه لندولت

با توجه به استفاده خاص خودروهای موجود در این کلاس بدنه و نیاز به تقویت و بهینه سازی و همچنین استفاده از مواد اولیه و تزئیناتی فوق لوکس، قیمت‌هایی نجومی برای این خودروها در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به مرسدس میباخ لندولت اشاره کرد که با توجه به اعلام شرکت سازنده، قیمتی در حدود 1.4 میلیون دلار (معادل 5.5 میلیارد تومان با احتساب دلار 3.900 تومانی در زمان نگارش) دارد.

گالری تصاویر خودروهای کلاس بدنه لندولت یا لاندولت (Landaulet)

ترجمه و تالیف : تکراتوارسال نظر