هوش مصنوعی می تواند بیماری آلزایمر را ده سال قبل از بروز علائم شناسایی کند!

هوش مصنوعی می تواند بیماری آلزایمر را ده سال قبل از بروز علائم شناسایی کند!محققان زیادی در سرتاسر جهان تلاش می کنند بیماری آلزایمر را در مراحل اولیه آن شناسایی کنند. درمان هایی که زودهنگام انجام می شود، می تواند در کاهش روند رشد بیماری موثر باشند و در مجموع، اثرات آن را کنترل کنند.

برخی دانشمندان برای تشخیص بیماری آلزایمر روی خون و آزمایش های مایع مغزی نخاعی متمرکز شدند؛ این در حالیست که برخی دیگر به دنبال توسعه گجت هایی هستند که نشانه های زودهنگام را شناسایی می کند.

تیمی از دانشمندان دانشگاه Bari در ایتالیا معتقدند که راه حل این مشکلات در هوش مصنوعی نهفته است. آنها الگوریتمی را طراحی کردند که می تواند تغییرات ساختاری مغز که در اثر بیماری حاصل می شود را شناسایی کند؛ این الگوریتم هوش مصنوعی می تواند ده سال قبل از بروز علائم، بیماری آلزایمر را تشخیص دهد.

آنها سیستم هوش مصنوعی خود را با 67 اسکن ام آر آی آموزش دادند؛ از این میان، 38 اسکن به بیماران مبتلا به آلزایمر و 29 اسکن دیگر به کنترل های سلامتی اختصاص داشت. محققان این اسکن ها را در نواحی مختلف تقسیم کرده و سیستم را در معرض آزمایش قرار دادند؛ آنها باید می دانستند که آیا این هوش مصنوعی می تواند ارتباط عصبی میان آنها را آنالیز کند یا خیر. دانشمندان پس از پایان آموزش، الگوریتم را آزمایش کردند تا بتواند اسکن های مغزی 148 سوژه را پردازش کند. از این میان، 48 اسکن به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر اختصاص داشت؛ 48 اسکن دیگرنیز به افرادی تعلق داشت که از اختلال شناختی خفیف رنج می بردند که در نهایت به آلزایمر منجر می شود.

این سیستم توانست آلزایمر را با دقت 86 درصدی تشخیص دهد؛ از همه مهم تر اینکه توانست اختلال شناختی را نیز با دقت 84 درصد شناسایی کند؛ این مساله در تشخیص بیماری در مراحل اولیه کاربرد دارد. متاسفانه دسترسی این دانشمندان به اطلاعات اسکن مغزی محدود بوده است. اما با نمونه های بیشتر و توسعه این روش، هوش مصنوعی قطعا می تواند با دقت بیشتری بیماری را تشخیص دهد.

.

منبع: engadgetارسال نظر