تاریخچه هوندا آکورد (Accord) به بهانه چهار دهه حضور موفق در بازارهای جهانی

تاریخچه هوندا آکورد (Honda Accord)

هوندا آکورد (Honda Accord) نمونه‌ای است در خودروهای کلاس بدنه سدان و هاچ بک در که از اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی در خط تولید شرکت خودروسازی ژاپنی هوندا (Honda) قرار دارد. این خودرو پس از هوندا سیویک (Civic) پرسابقه‌ترین نمونه تولیدی این شرکت است. در ادامه به بررسی تاریخچه هوندا آکورد و نسل‌های مختلف آن خواهیم پرداخت.

تاریخچه هوندا آکورد

هوندا آکورد (Honda Accord) که در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی به بازار ایران نیز ورود کرد و با توجه به ظاهر زیبا، امکانات مناسب در زمان عرضه و همچنین توانایی‌های بالای موتور و پیشرانه، بسیار مورد توجه خریداران قرار گرفت، برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ میلادی وارد بازارهای جهانی شد.

تا به امروز، این خودرو ۹ نسل موفق را پشت سر گذشته و از سال آینده میلادی (سال ۲۰۱۸ میلادی) نسل دهم آن نیز راهی بازارهای جهانی خواهد شد. در ادامه بررسی تاریخچه هوندا آکورد ، به معرفی و بررسی نسل‌های مختلف این خودروی محبوب خواهیم پرداخت.

تاریخچه هوندا آکورد : فرم‌ها و ابعاد مختلف بدنه

اولین فصل در تاریخچه هوندا آکورد به اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی باز می گردد. هوندا آکورد در ابتدا و در نسل اول، به عنوان یک خودروی کوچ در دو فرم بدنه سدان (Sedan) و هاچ بک (Hatchback) تولید شد. نسل دوم این خودرو ابعادی در حدود نسل اول داشته و با تولید در دو فرم بدنه سدان چهار در و هاچ بک سه در، هنوز در رده خودروهای کوچک قرار می‌گرفت. روند افزایش ابعاد این خودرو در نسل‌های سوم و چهارم آغاز شد و نسل چهارم هوندا آکورد که به موفقیت قابل توجهی در بازار ایران نیز دست یافت، با طولی در حدود ۴.۷ متر، رسما وارد خودروهای سدان خانوادگی سایز متوسط (Mid Size Family Sedan) قرار گرفت.

این روند افزایش ابعاد البته با شدت کمتر در سایر نسل‌های این خودرو نیز اعمال شد و نسل جدید هوندا آکورد مدل سال ۲۰۱۸ میلادی با طولی در حدود ۴.۸ متر، پهنایی برابر با ۱.۸ متر و فاصله دو محور عقب و جلویی در حدود ۲.۸ متر، بزرگ‌ترین نمونه تولیدی این خودرو به حساب می‌‌آید. هوندا آکورد علاوه بر کلاس‌های بدنه سدان ۴ در و هاچ بک ۳ در، در سایر کلاس‌های بدنه نیز حضور داشته و تا کنون در مدل‌های کوپه (Coupe) دو در و استیشن واگن (Station Wagon) پنج در نیز تولید شده است.

تاریخچه هوندا آکورد : نسل‌های مختلف

همانطور که در ابتدای مبحث تاریخچه هوندا آکورد اشاره شد، این خودرو تا کنون در ۱۰ نسل مختلف تولید شده است. این نسل‌ها عبارتند از:

 • نسل اول (سال ۱۹۷۶ میلادی تا سال ۱۹۸۱ میلادی)
 • نسل دوم (سال ۱۹۸۲ میلادی تا سال ۱۹۸۵ میلادی)
 • نسل سوم (سال ۱۹۸۶ میلادی تا سال ۱۹۸۹ میلادی)
 • نسل چهارم (سال ۱۹۹۰ میلادی تا سال ۱۹۹۳ میلادی)
 • نسل پنجم (سال ۱۹۹۴ میلادی تا سال ۱۹۹۷ میلادی)
 • نسل ششم (سال ۱۹۹۸ میلادی تا سال ۲۰۰۲ میلادی)
 • نسل هفتم (سال ۲۰۰۳ میلادی تا سال ۲۰۰۷ میلادی)
 • نسل هشتم (سال ۲۰۰۸ میلادی تا سال ۲۰۱۲ میلادی)
 • نسل نهم (سال ۲۰۱۳ میلادی تا سال ۲۰۱۷ میلادی)
 • نسل دهم (سال ۲۰۱۸ میلادی)

تاریخچه هوندا آکورد : هوندا آکورد نسل اول (۱۹۷۶-۱۹۸۱)

اولین نسل هوندا آکورد در سال ۱۹۷۶ میلادی به بازارهای جهانی معرفی شد. این خودرو در دو کلاس بدنه سدان چهار در و هاچ بک سه در تولید شده با طولی معادل ۴.۴۵۰ میلیمتر، پهنایی برابر با ۱.۶۲۰ میلیمتر، ارتفاعی برابر با ۱.۳۶۰ میلیمتر و فاصله دو محور عقب و جلوی ۲.۳۸۰ میلیمتر و وزن کمتر از ۱.۰۰۰ کیلوگرم در مدل سدان، یک خودرو کوچک و شهری به شمار می آمد. هوندا آکورد نسل اول بر اساس پلتفرم هوندا سیویک (Honda Civic) ساخته شده ولی با افزایش طولی در حدود ۴۰۰ میلیمتر، کشیده‌تر و بلندتر بود.

اولین پیشرانه‌ای که برای هوندا آکورد نسل اول درنظر گرفته شد یک نمونه ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری بود که توانایی تولید نیرویی معادل ۶۸ اسب بخار را داشت. این پیشرانه از یک موتور با سر سیلندر ساخته شده از آلومینیوم و تکنولوژی CVCC این شرکت سود برده و نیروی تولیدی آن توسط یک جعبه دنده ۵ سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلویی خودرو (FWD) منتقل می‌گردید. در سال ۱۹۷۹ میلادی، یک پیشرانه ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری با قدرت ۸۴ اسب بخار نیز به پیشرانه‌های موجود برای این خودرو اضافه شد که توانایی رساندن سرعت آن به رقم ۱۶۰ کیلومتر در ساعت را داشت.

از تجهیزات استاندارد موجود در هوندا آکورد نسل اول که برای زمان خود گزینه‌های قابل قبولی برای یک خودروی کوچک ارزانقیمت به شمار می آمد، می‌توان به نمونه‌هایی مانند رادیو پخش استروی با موج‌های AM و FM و شیشه عقب مجهز به سیستم یخ زدایی و برف پاک‌کن اشاره کرد. هوندا آکورد نسل اول در زمان ارائه با قیمتی در حدود ۴.۰۰۰ دلار (معادل ۱۴۰.۰۰۰ تومان با احتساب دلار ۷۵ تومانی) به فروش می رسید.

هوندا آکورد نسل اول با مصرف سوختی در حدود ۹.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر در با پیشرانه ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری و ۱۰ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر با استفاده از پیشرانه ۴ سیلندر  ۱.۸ لیتری خودرویی مقرون به صرفه در زمان خود به حساب می‌آمد. نشریه موتور ترند (Motor Trend) هوندا آکورد نسل اول را نمونه‌ای “کاربردی با قابلیت حرکت و ترمز گیری خوب، همراه با فرمانپذیری (هندلینگ) عالی با مصرف سوخت قابل توجه” توصیف کرده و در مجموع لقب “برنده (Winner)” را به آن نسبت داد. هوندا آکورد نسل اول در سال ۱۹۸۲ با نسل جدید این خودرو جایگزین شد.

تاریخچه هوندا آکورد : هوندا آکورد نسل دوم (۱۹۸۲-۱۹۸۵)

هوندا آکورد نسل دوم با ظاهر و طراحی کاملا جدید در سال ۱۹۸۲ راهی بازارهای جهانی شد. هوندا آکورد نسل دوم که با نام هوندا ویگور (Honda Vigor) در بازارهای کشور ژاپن به فروش می‌رسید،  مانند نسل قبلی در دو کلاس بدنه سدان چهار در و هاچ بک سه در تولید شد. این خودرو در گونه سدان طولی برابر با ۴.۴۱۰ میلیمتر، پهنایی برابر با ۱.۶۵۰ میلیمتر، ارتفاعی برابر با ۱.۳۷۵ میلیمتر داشته و فاصله دو محور عقب و جلوی آن نیز برابر با ۲.۴۵۰ میلیمتر بود. هوندا آکورد نسل دوم مانند هوندا آکورد نسل اول خودرویی با وزن کمتر از ۱.۰۰۰ کیلوگرم به حساب می‌آمد.

هوندا آکورد نسل دوم مانند نسل قبلی از دو پیشرانه ۴ سیلندر با حجم‌های ۱.۶ لیتر و ۱.۸ لیتر نیرو می‌گرفت. موتور ۱.۶ لیتری توانایی تولید نیرویی معادل ۷۹ اسب بخار را داشت و حداکثر توان موتور ۱.۸ لیتری نیز برابر با ۸۶ اسب بخار را داشت. هوندا آکورد نسل دوم در سال ۱۹۸۵ میلادی مجهز به سیستم پاشش سوخت یا انژکتور شد که این تکنولوژی نیروی تولیدی موتور ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری را به ۱۰۱ اسب بخار افزایش داد. نیروی تولیدی موتور هوندا آکورد نسل دوم مانند هوندا آکورد نسل اول توسط یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی به چرخ‌های جلویی منتقل می‌شد.

استفاده هوندا آکورد نسل دوم از سیستم انژکتور علاوه بر افزایش قدرت و سرعت و شتاب، مصرف سوخت آن را نیز کاهش داده و به رقمی در حدود ۸.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر رساند. موتور ترند هوندا آکورد نسل دوم را “خودرویی با اتاق و کابین بزرگ در کنار نمایی که آن را خودرویی کوچک نشان می‌دهد” توصیف کرد. هوندا آکورد نسل دوم در سال ۱۹۸۴ میلادی مورد یک بازنگری در طراحی (فیس لیفت – Facelift) شد و تا سال ۱۹۸۵ میلادی در خط تولید این شرکت قرار داشت.

تاریخچه هوندا آکورد : هوندا آکورد نسل سوم (۱۹۸۶-۱۹۸۹)

هوندا آکورد نسل سوم پس از کمتر یک دهه تولید به نامی شناخته شده و خودرویی قابل اعتماد تبدیل شده بود. هوندا آکورد نسل سوم از دو نسل قبلی خود بزرگ‌تر و کشیده‌تر بود و علاوه بر دو کلاس بدنه سدان ۴ در و هاچ بک ۳ در، در کلاس بدنه کوپه (Coupe) دو در نیز تولید شد. هوندا آکورد نسل دوم در مدل سدان ۴ در طولی در حدود ۴.۵۵۰ میلیمتر، پهنایی برابر با ۱.۷۱۲ میلیمتر، ارتفاعی برابر با ۱.۳۵۶ میلیتر داشت و فاصله دو محور عقب و جلوی آن نیز برابر با ۲.۶۰۱ میلیمتر بود.

ظاهر هوندا آکورد نسل سوم اسپرت‌تر و تهاجمی‌تر نسبت به دو نسل قبلی بود و عملکرد پیشرانه آن نیز هماهنگ با طراحی ظاهری، شاهد رشد و افزایش در عملکرد بود. استفاده از سیستم تعلیق دو جناقی (Double Wishbone) در هر دو بخش عقبی و جلویی هوندا آکورد نسل سوم و ارتفاع پایین‌تر و تطابق بیشتر با قوانین آئرودینامیک موجب افزایش کارایی و عملکرد آن شده بود.

علاوه بر موتورهای ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری و ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری، پیشرانه قدرتمند ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری نیز به فهرست‌ موتورهای موجود برای هوندا آکورد نسل سوم اضافه شده بود که توانایی تولید نیرویی معادل ۹۸ اسب بخار در مدل کاربراتوری قدیمی و ۱۱۰ اسب بخار در نمونه جدید مجهز به سیستم انژکتور را داشت. این پیشرانه هوندا آکورد نسل سوم را در زمانی در حدود ۱۰ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و در نهایت به سرعتی در حدود ۱۸۵ کیلومتر در ساعت می رساند.

نیروی تولیدی موتور نیز توسط دو جعبه دنده ۴ سرعته اتوماتیک و ۵ سرعته دستی به چرخ‌های جلویی منتقل می‌گردید. مصرف سوخت هوندا آکورد نسل سوم نیز با استفاده از پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری ۱۲ سوپاپه جدید در حدود ۸.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر بود که رقم مناسبی برای یک خودرو در این کلاس بدنه به شمار می آمد. نشریه موتور ترند در سال ۱۹۸۵ در موتور هوندا آکورد نسل سوم اینطور بیان کرد که هوندا آکورد نسل سوم ظاهری جذاب و نافذ داشته و با رانندگی نرم خود، حس امنیت و آرامش را به راننده و سرنشینان منتقل می‌کند.

تاریخچه هوندا آکورد : هوندا آکورد نسل چهارم (۱۹۹۰-۱۹۹۳)

هوندا آکورد نسل چهارم در سال ۱۹۹۰ میلادی با ظاهر و طراحی مدر‌ن‌تری نسبت به سه نسل قبلی خود وارد بازارهای جهانی شد. ابعاد و اندازه هوندا آکورد نسل چهارم روند رشد خود را حفظ نموده و نمونه سدان آن با طولی در حدود ۴.۷۰۰ میلیمتر، پهنایی در حدود ۱.۷۰۰ میلیمتر، ارتفاعی در حدود ۱.۳۴۰ میلیمتر و فاصله دو محور عقب و جلوی ۲.۷۲۰ میلیمتری، وارد خودروهای کلاس بدنه سدان سایز متوسط خانوادگی شد.

هوندا آکورد نسل چهارم علاوه بر گونه‌های ۲ در کوپه، ۳ در هاچ بک و ۴ در سدان، در گونه ۵ در استیشن (Station Wagon) نیز تولید شد. علاوه بر پیشرانه‌های ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری و ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری، پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۲ لیتری جدیدی نیز برای هوندا آکورد نسل چهارم در نظر گرفته شد که با استفاده از ۱۶ سوپاپ توانایی تولید نیرویی در حدود ۱۳۵ اسب بخار را داشت.

این پیشرانه علاوه بر مصرف سوختی در حدود ۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر، عملکرد مناسبی داشته و هوندا آکورد نسل چهارم را در زمانی کمتر از ۹ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسانده و حداکثر سرعت آن نیز در حدود ۲۰۰ کیلومتر در ساعت بود. جعبه دنده اتوماتیک ۴ سرعته هوندا آکورد نسل چهارم که نیروی تولیدی موتور را به چرخ‌های حلویی منتقل می‌کرد مجهز به یک مدل اسپرت شده بود که تعویض دنده‌ها توسط راننده انجام می‌شد.

نشریه موتور ترند در سال ۱۹۹۰ درباره هوندا آکورد نسل چهارم اینطور نوشت: “هوندا آکورد نسل چهارم شاهد رشد در ابعاد بوده و فاصله دو محور عقب و جلوی آن به میزان ۱۲۰ میلیمتر افزایش یافته است. این افزایش علاوه بر تاثیر مثبت در کیفیت رانندگی، موجب افزایش فضای کابین مخصوصا در بخش عقبی خودرو شده است.” هوندا آکورد نسل چهارم وارد بازار ایران شد و با توجه به ظاهر زیبا، قدرت بالا، مصرف سوخت مناسب و شتاب و سرعت قابل توجه در کنار تجهیزات و کابین مدرن و زیبا، به سرعت تبدیل به یک خودروی لوکس در بازار در حال رشد خودروی ایران شد.

تاریخچه هوندا آکورد : هوندا آکورد نسل پنجم (۱۹۹۴-۱۹۹۷)

هوندا آکورد نسل پنجم خودرویی بود بزرگ و جادار با فاصله دو محور عقب و جلوی بیشتر نسبت به نسل های قبلی که موتور ۴ سیلندر ۲.۲ لیتری قدرتمند آن از تکنولوژی‌های مدرنی مانند سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها (VVT) و لیفت متغییر سوپاپ‌ها (VTEC) استفاده می‌کرد.

هوندا آکورد نسل پنجم در سال ۱۹۹۴ میلادی و در سه کلاس بدنه کوپه دو در، سدان ۴ در و استیشن ۵ در راهی بازارهای جهانی شد. هوندا آکورد نسل پنج با نام ایسوزو آسکا (Isuzu Aska) نیز شناخته می‌شد و شرکت انگلیسی روور (Rover) نیز مدل روور ۶۰۰ خود را بر پایه آن طراحی نمود. هوندا آکورد نسل پنجم با طولی در حدود ۴.۷۰۰ میلیمتر، پهنای ۱.۷۸۱ میلیمتر، ارتفاعی در حدود ۱.۴۰۰ میلیمتر، فاصله دو محور عقب و جلوی ۲.۷۲۰ میلیمتر و وزنی در حدود ۱.۳ تن، حضور خود را به عنوان یک خودروی سدان خانوادگی سایز متوسط در بازارهای جهانی تثبیت کرد.

علاوه بر پیشرانه‌های ۴ سیلندر ۱.۸ لیتر، ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری و ۴ سیلندر ۲.۲ لیتری، برای اولین یک پیشرانه قدرتمند شش سیلندر خورجینی ۲.۷ لیتری نیز برای این خودرو در نظر گرفته شد. هوندا آکورد نسل پنجم با استفاده از این پیشرانه توانایی تولید نیرویی معادل ۱۷۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور تولیدی ۱۶۵ پاوند بر فوت (معادل ۲۲۴ نیوتون) را داشت. جلو پنجره تغییر یافته و دماغه کشیده نمایی اسپرت تر را برای هوندا آکورد نسل پنجم رقم زده بود.

تاریخچه هوندا آکورد : هوندا آکورد نسل ششم (۱۹۹۸-۲۰۰۲)

هوندا آکورد بعد از ۲ دهه تولید نام خود را به عنوان یک خودروی شاخص در کلاس بدنه سدان سایز متوسط خانگی ثبت کرده بود. هوندا آکورد نسل ششم با طراحی بدنه جدید، موتور و پیشرانه جدید و شاسی جدید در مانند نسل قبلی در سه کلاس بدنه کوپه ۲ در، سدان ۴ در و استیشن ۵ در طراحی و تولید شد. مدل کوپه اندکی کوتاه‌تر بود و فاصله دو محور آن کمتر از دو مدل سدان و استیشن بود.

هوندا آکورد نسل ششم مانند نسل قبلی طولی در حدود ۴.۷۰۰ میلیمتر، پهنایی در حدود ۱.۷۰۰ میلیمتر، ارتفاعی در حدود ۱.۴۳۰ میلیمتر و فاصله دو محور عقب و جلوی ۲.۷۰۰ میلیمتر در نمونه سدان و استیشن و ۲.۶۷۰ میلیمتر در گونه کوپه داشت. طراحی و ساخت گونه کوپه توسط بخش آمریکایی شرکت هوندا انجام شده بود.

هوندا آکورد نسل ششم برای اولین بار به صورت استاندارد مجهز به امکاناتی مانند دو کیسه  هوای ایمنی در بخش جلویی شده که کیسه های هوای جانبی نیز به صورت سفارشی در آن قابل نصب بودند. پیشرانه‌های موجود برای هوندا آکورد نسل ششم شامل نمونه‌های ۴ سیلندر ۱.۸ لیتری، ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری، ۴ سیلندر ۲.۲ لیتری، ۴ سیلندر ۲.۳ لیتری و ۶ سیلندر ۳.۰ لیتری می‌شد که با تولید نیرویی مابین ۱۳۸ اسب بخار تا ۲۰۰ اسب بخار، قدرت مناسبی را در اختیار راننده قرار می‌داد.

نشریه موتور ترند هوندا آکورد نسل ششم را “خودرویی با شتاب و سرعت بالا و قابلیت‌های خاص اسپرتی شرکت هوندا” توصیف کرد که با توجه به شتاب ۰ تا ۱۰۰ ۸ ثانیه و حداکثر سرعت ۲۲۵ کیلومتر در ساعت، تجربه رانندگی جذاب و پر هیجانی را برای راننده به ارمغان می آورد. هوندا آکورد نسل ششم در سال ۲۰۰۲ میلادی از خط تولید خارج و با نسل جدید جایگزین شد.

تاریخچه هوندا آکورد : هوندا آکورد نسل هفتم (۲۰۰۳-۲۰۰۷)

هوندا آکورد نسل هفتم در سال ۲۰۰۳ میلادی به بازارهای جهانی معرفی شد. استراتژی شرکت هوندا در ساخت این خودرو افزایش بیشتر سایز و ابعاد و قدرت موتور و پیشرانه بود که در شش نسل گذشته به تدریج صورت گرفته و با بازخورد مناسبی از سوی خریداران مواجه شده بود. هوندا آکورد نسل هفتم که با نام آکورا TSX و هوندا Inspire نیز شناخته می‌شد در دو فرم مختلف برای بازارهای ارو÷ا و آمریکا طراحی و به بازارها عرضه گردید.

هوندا آکورد نسل هفتم در فرم های سدان ۴ در و کوپه دو در (برای بازارهای آمریکای شمالی) و سدان ۴ در و استیشن ۵ در (برای بازارهای اروپا) تولید شد و ابعاد آن در پی ادامه سیاست افزایش سایز به در حدود ۴.۸۰۰ میلیمتر طول، در حدود ۱.۸۲۰میلیمتر پهنا، ۱.۴۵۰ میلیمتر ارتفاع و فاصله دو محور عقب و جلوی ۲.۷۴۰ میلیمتر در گونه سدان ۴ در و ۲.۶۷۰ میلیمتر در گونه کوپه رسیده و وزن آن نیز ۱.۴ تن افزایش یافت.

پیشرانه‌های موجود برای هوندا آکورد نسل هفتم شامل نمونه‌های ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری، ۴ سیلندر ۲.۲ لیتری، ۴ سیلندر ۲.۴ لیتری و ۶ سیلندر خورجینی ۳.۰ لیتری بود که نیرویی مابین ۱۶۰ اسب بخار در مدل استاندارد و پایه تا ۲۴۰ اسب بخار را در اختیار راننده قرار می‌داد. موتور ۶ سیلندر ۳.۰ لیتری نیز با توجه به استقبال خریداران ارتقا یافته بود و نیروی تولیدی آن از رقمی در حدود ۲۰۰ اسب بخار به ۲۴۰ اسب بخار افزایش یافته بود. نیروی تولیدی موتور هوندا آکورد نسل هفتم توسط دو جعبه دنده ۵ سرعته اتوماتیک و ۶ سرعته دستی به چرخ‌های جلویی این خودرو منتقل می گردید.

کیسه‌های هوای جلویی و جانبی در تمامی مدل‌های هوندا آکورد نسل هفتم به صورت استاندارد نصب شده و برای اولین بار سیستم مدرن ناوبری ماهواره‌ای (Navigation) نیز به صورت سفارشی بر روی آن قابل نصب بود. در سال ۲۰۰۵ میلادی نیز نسخه هیبریدی هوندا آکورد نسل هفتم با استفاده از پیشرانه ۶ سیلندر خورجینی ۳.۰ لیتری به بازارهای جهانی عرضه شد. در سال ۲۰۰۶ پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۴ لیتری VTEC موجود برای هوندا آکورد نسل هفتم ارتقا یافت و حداکثر نیروی تولیدی آن به مرز ۲۵۳ اسب بخار رسید که رقم قابل قبولی برای یک خودروی موجود در کلاس بدنه سدان سایز متوسط خانوادگی به شمار می آمد. نشریه موتور ترند هوندا آکورد نسل هفتم را اینگونه ارزیابی کرد: “هوندا آکورد نسل هفتم با وجود قیمت پایین و امنیت بالا، به نوعی با القا حس آرامش، سواری نرم و با کیفیتی را برای راننده و سرنشینان به ارمغان می آورد.

هوندا آکورد نسل هفتم در سال ۲۰۰۸ و با ورود نسل هشتم این خودروی موفق و قابل احترام از چرخه تولید شرکت هوندا خارج شد.

تاریخچه هوندا آکورد : هوندا آکورد نسل هشتم (۲۰۰۸-۲۰۱۲)

هوندا آکورد نسل هشتم در بین سال‌های ۲۰۰۸ میلادی تا ۲۰۱۲ میلادی در خط تولید قرار داشت و توانست موفقیت نسل‌های پیشین خود را تا حدود زیادی تکرار نماید. هوندا آکورد نسل هشتم در دو گونه مختلف برای بازارهای اروپا و ژاپ و آمریکای شمالی تولید شد که ظاهری کاملا متفاوت با همدیگر داشتند. هوندا آکورد نسل هشتم با نام‌های مختلفی از قبیل هوندا اسپیریور (Honda Spirior) و آکورا TSX نیز شناخته می شد و در دو کلاس بدنه سدان ۴ در و استیشن ۵ در (برای بازار اروپا) و سدان ۴ در و کوپه دو در برای بازار آمریکای شمالی و ایالات متحده طراحی و تولید شد.

افزایش ابعاد در این گونه نیز قابل مشاهده بوده و هوندا آکورد نسل هشتم طولی در حدود ۴.۹۰۰ میلمتر، پهنایی در حدود ۱.۸۵۰ میلیمتر، ارتفاعی در حدود ۱.۴۷۶ میلیمتر در گونه سدان ۴ در داشته و فاصله دو محور عقب و جلوی آن نیز در حدود ۲.۸۰۰ میلیمتر در گونه سدان و ۲.۷۴۰ میلیمتر در گونه کوپه (در بازار آمریکای شمالی و ایالات متحده آمریکا) بود. پیشرانه‌های موجود برای هوندا آکورد نسل هشتم نیز شامل نمونه‌های زیر بودند:

 • موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری
 • موتور ۴ سیلندر ۲.۴ لیتری
 • موتور ۶ سیلندر خورجینی ۳.۵ لیتری
 • موتور ۴ سیلندر ۲.۲ لیتری توربو دیزل

قدرت تولیدی این پیشرانه نیز مابین ۱۵۶ اسب بخار در پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری تا ۲۷۰ اسب در پیشرانه ۶ سیلندر خورجینی ۳.۵ لیتری بود. از امکانات موجود در این خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم ناوبری ماهواره ای
 • صفحه نمایش ۸ اینچی رنگی
 • قابلیت کنترل سیستم چند رسانه ای توسط فرامین صوتی
 • اتصال به تلفن‌های همراه از طریق فناوری بدون سیم بلوتوث
 • سیستم صوتی با قدرت خروجی ۱۶۰ وات و قابلیت پخش CD و ورودی AUX

هوندا آکورد نسل هشتم به تعداد محدود وارد بازار ایران شد ولی با توجه به تعرفه‌های متعدد و قیمت تمام شده بالا، هرچند خودرویی مورد اعتماد و قدرتمند بود، در رده خودروهای لوکس قرار گرفته و نتوانست حضور چشمگیری مانند هوندا آکورد نسل چهارم را تکرار کند.

تاریخچه هوندا آکورد : هوندا آکورد نسل نهم (۲۰۱۲-۲۰۱۷)

هوندا آکورد نسل نهم اکنون در بازارهای جهانی حضور داشته و از سال ۲۰۱۲ میلادی در سدان ۴ در و کوپه ۲ در تولید می‌شود. نمونه‌ها کوچک تر مخصوص بازار اروپا حذف شده و هوندا آکورد نسل نهم تنها با ابعاد بزرگ به فروش می رسد. هوندا آکورد نسل نهم طولی برابر با ۴.۸۶۲ میلیمتر (سدان)،  ۴.۸۰۶ میلیمتر (کوپه)، پهانی برابر با ۱.۸۴۹ میلیمتر (سدان و کوپه)، ارتفاعی برابر با ۱.۴۶۶ میلیمتر (سدان) و ۱.۴۳۵ میلیمتر (کوپه) داشته و فاصله دو محور عقب و جلوی آن نیز برابر با ۲.۷۶۶ میلیمتر در گونه سدان و ۲.۷۲۵ میلیمتر در گونه کوپه است. هوندا آکورد نسل نهم وزنی در حدود ۱.۴ تن دارد.

پیشرانه‌های موجود بر ای هوندا آکورد نسل نهم عبارتند از:

 • موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری بنزینی
 • موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری هیبریدی
 • موتور ۴ سیلندر ۲.۴ لیتری بینزینی
 • موتور ۶ سیلندر خورجینی ۳.۰ لیتری بهزینی (تنها در بازار کشور چین)
 • موتور ۶ سیلندر خورجینی ۳.۵ لیتری بنزینی

میران قدرت پیشرانه‌های هوندا آکورد نسل نهم نیز مابین ۱۷۰ اسب بخار و ۲۷۸ اسب بخار بوده که توسط جعبه دنده مدرن و پیشرانه CVT ده سرعته یا دستی ۶ سرعته به هر چهار چرخ خودرو منتقل می گردد. از امکانات و تجهیزات هوندا آکورد نسل نهم می تاون به نمونه های زیر اشاره کرد:

 • سیستم ازتباطی اختصاصی HondaLink Sysytem
 • سیستم ترمز الکتریکی اضطراری
 • سیستم هشدار برخورد از جلو (Forward Collision Warning)
 • سیستم هشدار خروج خودرو از بین خطوط جاده (Lane Departure Warning)
 • سیستم حفظ حرکت خودرو بین خطوط جاده (Lane Keep Assist)
 • سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control)
 • پشتیانی از نرم افزارهای Apple CarPlay و Android Auto برای ارتباط با گوشی ‌های تلفن همراه هوشمند

هوندا آکورد نسل نهم هم اکنون در بازار ایران حضور داشته و با قیمتی در حدود ۲۳۰ میلیون تومان (معادل ۶۰.۰۰۰ دلار با احتساب دلار ۳.۹۰۰ تومانی در زمان نگارش) به فروش رفته که تفاوت زیادی با قیمت پایه ۳۵.۰۰۰ دلار (معادل ۱۳۷ میلیون تومان) این خودرو در بازارهای جهانی دارد. هوندا آکورد نسل نهم در پایان سال جاری میلادی (سال ۲۰۱۷ میلادی) از خط تولید این شرکت خارج شده و با نمونه کاملا جدید هوندا آکورد نسل دهم جایگزین خواهد شد. آخرین برگ از تاریخچه هوندا آکورد در سال ۲۰۱۷ میلادی آخرین برگ خود را پشت سر گذاشته و این خودرو سال آینده با ظاهر و تجهیزات و پیشرانه‌های کاملا جدید در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.

تاریخچه هوندا آکورد : هوندا آکورد نسل دهم (۲۰۱۸ – ؟)

آخرین فصل از تاریخچه هوندا آکورد در سال ۲۰۱۸ میلادی باز خواهد شد و آخرین نسل از آن قرار است که در انتهای سال جاری میلادی و به عنوان مدل سال ۲۰۱۸ میلادی به دست مشتریان برسد. هوندا آکورد نسل دهم نیز خودرویی در کلاس بدنه سدان‌های سایز متوسط خانوادگی بوده و طولی برابر با ۴.۸۵۲ میلیمتر، پهنایی برابر با ۱.۸۵۰ میلیمتر، ارتفاعی برابر با ۱.۴۶۲ میلیمتر داشته و فاصله دو محور عقب و جلوی آن نیز برابر با ۲.۸۳۰ میلیمتر است.

هوندا آکورد مدل ۲۰۱۸ از دو پیشرانه ۴ سیلندر ۱.۵ لیتری مجهز به سیستم توربوشارژر و ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری استفاده کرده و نیروی تولیدی آن مابین ۱۹۲ اسب بخار تا ۲۵۲ اسب بخار است. در آینده نزدیک به معرفی  بررسی مشخصات فنی هوندا آکورد مدل سال ۲۰۱۸ میلادی خواهیم پرداخت.

تاریخچه هوندا آکورد : رقبا در بازارهای جهانی

رقبای هوندا آکورد با توجه به تغییر کلاس این خودرو در نسل چهارم به دو بخش تقسیم می گردد. از رقبای هوندا آکورد نسل‌های اول تا سوم می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

تاریخچه هوندا آکورد داستانی طولانی بوده و این خودرو با تولید در ۱۰ نسل مختلف، یکی از محبوب ترین و مشهورترین خودروهای موجود در بازار فعلی خودرو به شمار می آید. در آینده نزدیک به معرفی، بررسی و مرور مشخصات فنی آخرین نسل از این خودرو، هوندا آکورد مدل ۲۰۱۸ خواهیم پرداخت.

هوندا آکورد در یک نگاه (سال ۱۹۷۶ میلادی تا سال ۲۰۱۸ میلادی)

 

ترجمه و تالیف : تکراتوارسال نظر