راز موفقیت استارباکس در سحرخیزی نهفته است

موفقیت استارباکس

سحر خیز باش تا کامرا شوی، یکی از ضرب المثل‌های معروف زبان فارسی است، اما جالب است که این ضرب‌المثل سرلوحه یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان قرار دارد. در ادامه ارتباط راز موفقیت به شیوه استارباکس را با این ضرب المثل خواهید دید.

استارباکس به رشد خود ادامه می‌دهد. هوارد شولتز قصد دارد 500 مغازه جدید را تا پنج سال آینده باز کند. اکثر این مغازه‌های جدید در چین، که به تازگی با کاهش رشد اقتصادی رو به رو شده، تاسیس خواهند شد.

مصنویت استارباکس از بحران‎‌های اقتصادی دلایل زیادی دارد که بخش اعظمی از آنها را مدیون شولتز است. اندازه بزرگ استارباکس موجب نشده تا تصور او از این کمپانی تغییر کند. استارباکس تنها به شما قهوه نمی‌فروشد! شولتز به شما تجربه و سبک زندگی خاصی را می‌فروشد. شولتز در کودکی سفری به ایتالیا می‌کند، در این سفر وی وارد کافه‌ای می‌شود و این آغاز ماجراست. شولتز، از این صحنه الهام می‌گیرد، تا تجربه بینظیری در استارباکس به شما عرضه کند.

شولتز به شدت به ارزشهایش پای بند است، زمانی که از او سوال شد که چگونه ارزشهایش را با تفکر استراتژیک تطبیق می‌دهد، پاسخ داد:

” هر جایی که به عنوان مشتری حضور میابیم، مردمی را می‌بینیم که نمی‌خواهند به قلب‌های ما راه پیدا کنند یا اینکه ما را بشناسند. آنها تنها قصد دارند، به جیب ما راه پیدا کنند و قدری پول به جیب بزنند. تنها راهی که برای موفقیت پایدار پیش رو داریم، پیوند دادن اصول تشکیل دهنده یک فنجان قهوه، یک مشتری و یک کافه‌چی، با هم در یک زمان است.”

شولتز بین استراتژی کمپانی و ارزش‌های شخصی خود، پیوند برقرار کرده است. به این منظور، وی مقدار پول زیادی را صرف بیمه کارکنان استارباکس کرده است (حتی کارکنان پاره وقت)، وی برای کارکنانش امکان تحصیل دانشگاهی رایگان را فراهم نموده و به کمپین حمایت از حقوق بشر پیوسته است.

وفاداری شولتز به آرمان‌های شخصی اش هر روز ساعت 4:30 صبح آغاز می‌شود. او صبح زود بیدار می‌شود تا برای کارکنان، خانواده و خودش زمان بگذارد. او روز خود را با فرستادن ایمیل‌های انگیزشی برای کارکنانش آغاز می‌کند. سپس به عنوان ورزش، سگش را برای پیاده روی، بیرون می‌برد. سپس از دنیای تکنولوژی قطع ارتباط کرده با همسرش صبحانه می‌خورد و قهوه فرانسوی می‌نوشد.

تعداد کمی از ما، امکان سرمایه‌گذاری کردن چند صد میلیون دلار بر روی ارزش‌هایمان داریم؛ اما همه ما می‌توانیم صبحمان را با اصولی که شولتز صبحش را آغاز می‌کند، آغاز کنیم. در نظر داشته باشید، این تنها قسمت آغازین صبح شولتز بود، وی در تمام روز به همین ترتیب با اصول خود عمل‌ می‌کند.

تحقیقات نشان داده، افرادی که صبح زود بیدار می‌شوند نسبت به افرادی که تا دیر وقت بیدارند، کارایی بیشتری دارند. این افراد بشاش ترند و آگاهی محیطی بالاتری دارند. در نهایت کسانی که صبح زود بیدار می‌شوند، از افرادی که تا دیروقت می‌خوابند، شادترند.

راه‌های بسیاری برای بهره‌وری مناسب از ساعات آغازین صبح وجود دارد، اما برخی از این ایده‌ها توسط افراد بسیار موفقی نظیر شولتز بنیان گذاری شده اند. در ادامه این مقاله هشت راه برای شروع صبحی پرانرژی را می‌خوانید.

  • آب لیمو بنوشید

نوشیدن آب لیمو بعد از بیدار شدن باعث افزایش سطح انرژی فیزیکی و روانی شما می‎‌شود. با بهبود جذب مواد غذایی در معده، به شما انرژی پایداری را در طول روز می‌دهد. لازم است آب لیمو را با معده خالی بنوشید تا کاملا جذب شود. پس از نوشیدن آن به مدت 15 تا 30 دقیقه چیزی نخورید (این بهترین زمان برای انجام فعالیت‌های ورزشی است).

لیمو سرشار از ویتامین و مواد غذایی، نظیر پتاسیم، ویتامین سی و آنتی اکسیدان است. در صورتی که وزن شما کمتر از 150 پوند است، به نوشیدن آب نصف لیمو اکتفا کنید (در صورتی که وزن شما بیش از 150 پوند است، آب یک لیمو را به طور کامل میل کنید). فراموش نکنید، حتما لیمو را با آب مخلوط کنید تا به دندان‌های شما آسیب وارد نشود.

  • صبح خود را مانند مالک استارباکس با ورزش، آغاز کنید.

تنها شولتز به ورزش صبحگاهی نمی‌پردازد. ریچارد برانسون، تیم کوک و باب ایگر نیز قبل از ساعت 6 صبح بیدار می‌شوند و ورزش می‌کنند. ممکن است بیدار شدن زود هنگام و ورزش صبحگاهی به نظر احمقانه بیاید، اما تحقیقات چیز دیگری را نشان می‌دهد.

مطالعه‌ای که در انستیتو تحقیقاتی انتاریوی شرقی انجام گرفت، نشان داد، افرادی که دو بار در هفته و به مدت ده هفته ورزش می‌کردند، از روابط اجتماعی سطح بالاتری برخوردارند. تحقیقات دیگری که در دانشگاه بریستول انجام شد، ثابت کرد افرادی که ورزش صبحگاهی دارند، انرژی بیشتر و دورنمای مثبت‌تری دارند.

تحرک بدن به مدت 10 دقیقه باعث آزاد شدن گابا می‌شود، گابا یک نوروترانسمیتر است که باعث آرام کردن مغز شما و افزایش کنترل شما در مقابل تنش‌ها می‌شود. ورزش را به عنوان اولین اولویت صبحگاهی خود در نظر بگیرد و مطمئن شوید وقت کافی برای انجام آن دارید. این امر باعث می‌شود در طول روز بر خود تسلط بیشتری داشته و سطح انرژی شما در طول روز افزایش یابد.

  • ارتباط خود را با دنیای مجازی قطع کنید

در حالیکه شولتز صبح خود را با ارسال ایمیل انگیزشی به کارکنان خود آغاز می‎‌کند، بقیه زمان فعالیت صبحگاهی خود را وقف خانواده و ورزش می‌کند. در صورتیکه بعد از بیدار شدن، اولین کاری که می‌کنید، چک کردن ایمیل‌، فیس بوک و پیام‌هایتان است، با احتمال زیاد تمرکز خود را از دست ‌‎می‌دهید و شروع روزتان را به جای خود، صرف احتیاجات سایرین می‎کنید. به منظور حفظ سلامتی خود، بهتر است اولین کاری که می‌کنید، انجام ریلکسیشن به منظور ایجاد آرامش و مثبت شدن رنگ و بوی صبحتان باشد.

  • صبحانه سالم بخورید

صبحانه خوردن به خودی خود، شما را در وضعیت بهتری نسبت به اغلب مردم قرار می‌دهد. افرادی که صبحانه می‌خورند کمتر چاق می‌شوند. سطح قند خون این افراد در حد پایداری قرار دارد و در طول روز کمتر گرسنه می‌شوند. توجه داشته باشید اینها تنها اثرات خوردن صبحانه است، در صورتی که صبحانه سالمی را میل کنید، اثرات مفید بسیار بیشتری را مشاهده می‌کنید. یک صبحانه سالم باعث افزایش انرژی و بهبود حافظه کوتاه مدت شده و به تمرکز داشتن شما برای مدت طولانی‌تری کمک می‌کند.

  • تمرینات آرام بخش ذهنی انجام دهید

مدیتیشن بین مدیران عالی رتبه افزایش یافته است. علت افزایش محبوبیت مدیتیشن به اثرات مثبت آن بر روی، حالت افراد و میزان بهره وری آنها باز می‌گردد. تحقیقات نشان داده، مدیتیشن باعث کاهش استرس، بهبود تمرکز، خلاقیت و هوش هیجانی می‌شود.

  • اهداف روزانه خود را معین کنید

بنجامین فرانکلین به انجام برنامه ریزی روزانه معروف بود. او هر روز ساعت 4 صبح بیدار شده و با دقت برنامه روزانه خود را تنظیم می‌کرد. پیام روشنی را از کار بنجامین فرانکلین می‌توان دریافت نمود، دقت در تعیین اهداف روزانه سودمند است. زمانی که اهداف روزانه خود را با دقت معین می‌کنید، شانس انجام دادن آنها را به شدت افزایش می‌دهید. من ترجیح می‌دهم برنامه روزانه خود را بعد از انجام مدیتیشن، تعیین کنم چرا که با آرامش بیشتر می‌توانم نسبت به تعیین اهداف مشخصی که در طول روز دارم، اقدام نمایم.

  • اهداف واقع گرایانه داشته باشید

اهداف تخیلی هیچ فایده‌ای ندارند. زمان کافی برای تنظیم زمان انجام دادن هر فعالیت روزانه خود در لیست کارهایی که می‌خواهید در طول روز انجام دهید، صرف کنید. تا جایی که می‌توانید برنامه روزانه خود را فشرده کنید و به هرکاری زمان مشخصی را اختصاص دهید.

به کارهایی که می‌تواند وضعیت شغلی شما را بهبود ببخشد، فکر کنید و حتما برای آنها برنامه ریزی داشته باشید. زمانی که کارهای سخت را انجام دادید، انرژی مثبت و کافی برای انجام سایر فعالیت‌های روزانه خود خواهید داشت.

اهداف مبهم، نظیر اینکه می خواهم نوشتن مقاله خود را تکمیل کنم، به شما کمکی نخواهد کرد. چرا که مشخص ننموده‌اید چگونه قصد دارید آن‌کار را به انجام برسانید. اهداف روزانه خود را به صورت واضح مشخص کنید، مثلا، می‌توانید بنویسید، مقاله خود را با نوشتن هر سه قسمت آن به اتمام خواهم رساند و برای هر قسمت تنها یک ساعت وقت صرف خواهم کرد. اکنون می‌توانید به سادگی، انجام کاری که قصد آن را دارید به پایان برسانید.

  • مهارت نه گفتن را در خود تقویت کنید

نه، یک کلمه قدرتمند است که از صبح باارزش شما محافظت می‌کند. زمانی که می‌خواهید به چیزی “نه” بگویید، وقت خود را با گفتن جملاتی نظیر، فکر نمی‌کنم بتوانم یا مطمئن نیستم، تلف نکنید. مهارت نه گفتن را به مهارت‌های خود اضافه کنید. تحقیقاتی که توسط دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو انجام شده، نشان می‌دهد، هرچقدر سختر نه بگویید، احتمال بروز استرس، فروپاشی روانی و افسردگی در شما افزایش میابد.

جمع بندی

داشتن عادت‌های مفید صبحگاهی به شما کمک می‌کند. در حالیکه استراتژی‌های ذکر شده، تماما امتحان شده و درستی آنها اثبات شده‌است، می توانید فعالیت‌های صبحگاهی دیگری را نیز که برای شما مفید است، انجام دهید.

.

منبع: entrepreneur

 ارسال نظر