همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

وی پی ان چیست و چه تفاوتی با پروکسی دارد؟

وی پی ان

وی پی ان یکی از واژه‌هایی است که با رشد اینترنت، بر سر زبان‌ها افتاده است. هرچند وی پی ان مفهوم بسیار ساده‌ای دارد، اما در ادامه این مقاله برخی از موارد استفاده آن آورده شده است.

وی پی ان (VPN) مخفف عبارت شبکه خصوصی مجازی (Virtual Private Network) بوده که یک روش امنیتی محبوب در اینترنت است. حروف اختصاری، بیانگر روشی است که به وسیله آن یک لایه امنیتی به شبکه‌های خصوصی و عمومی افزوده می‌شود.

بنابرین وی پی ان، یک راهکار امن و محرمانه در اینترنت است که به کاربران (اشخاص، سازمان‌ها یا مشاغل) اجازه می‌دهد، در جایی که نیاز به ارسال و دریافت امن و محرمانه‌ی اطلاعات دارند، از آن استفاده کنند.

این بدان معناست که شما می‌توانید کانال امنی برای ارتباط با کمپانی خود بسازید و از امکانات محرمانه سیستم داخلی لذت ببرید. همچنین می‌توانید به گشت و گذار محرمانه در فضای آنلاین بپردازید و به محتواهایی که در حالت عادی به آن دسترسی ندارید (مثلا بی بی سی آی پلیر) دسترسی پیدا کنید.

وی پی ان به حفظ حریم خصوصی شما کمک می‌کند اما نه کاملا!

وی پی ان به حفظ حریم خصوصی شما کمک می‌کند اما نه کاملا!

تمام ترافیکی که از طریق وی پی ان عبور می‌کند، به لحاظ تئوری، قابل مشاهده و دستکاری توسط افراد دیگر نیست؛ از این رو استفاده از وی پی ان، تبدیل به سریع‌ترین روشی شده که می‌توان با استفاده از آن به صورت محرمانه از اینترنت استفاده کرد (البته بعضا نه به طور ناشناس!).

توجه داشته باشید، استفاده از وی پی ان، ضعیف‌ترین حلقه زنجیر حفظ امنیت در اینترنت است، بنابرین در صورتی که دستگاه شما توسط بدافزار آلوده شده باشد، استفاده از وی پی ان مانع جاسوسی از شما نمی‌شود (هرچند یک آنتی ویروس خوب می‌تواند این کار را انجام دهد).

اگر در هنگام استفاده از تکنولوژی و اینترنت، تنها یک نگرانی وجود داشته باشد، آن حفظ حریم شخصی است. با استفاده از وی پی ان ، از دسترسی ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنتی و دولت به تاریخچه‌ استفاده خود از اینترنت، جلوگیری می‌کنید.

وی پی ان همچنین به عنوان یک ابزار برای حرکت‌های مبتنی بر آزادی بیان مطرح شده است. شما به وسیله وی پی ان می‌توانید از سانسوری که توسط سازمان‌ها یا دیگران بر شما تحمیل می‌شوید، جلوگیری کنید؛ به عنوان مثال، در صورتی‌که از مطالبی بازدید می‌کنید که برخلاف اصول کارفرمای شما باشد نیازی به نگرانی از فهمیدن این موضوع توسط آن نخواهید داشت.

مردم از طریق تکنولوژی وی پی ان قادر خواهند بود تا مکان جغرافیایی اتصال خود به اینترنت را تغییر دهند. در نتیجه شما می‌توانید مکان جغرافیایی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که از سرویس‌های ارائه شده در کشورهای دیگر استفاده نمایید. یک مثال خوب از فوائد این قابلیت، تماشای برنامه تلویزیونی یا محصولات آنلاینی است که تنها در یک کشور خاص قابل مشاهده اند (احتمالا به علت موارد قانونی یا مشکلات مربوط به مجوز آنها).

حفظ حریم خصوصی یک اولویت است

حفظ حریم خصوصی یک اولویت است

شما می‌توانید از وی پی ان به عنوان ابزاری برای محافظت از خود در برابر هکرها نیز استفاده کنید. در صورتی که بیرون از منزل هستید و به یک نقطه اتصال عمومی، وصل شوید (مثلا به وای فای یک کافه یا کتابخانه)، احتمال اینکه کسی بتواند به دستگاه شما نفوذ کند وجود دارد. این مساله می‌تواند موجب از دست‌ رفتن اطلاعات پر اهمیتی نظیر پسوردهای شما شود.

تکنولوژی VPN برای مشاغل نیز مزایای استفاده‌ی خاص خود را دارد. در صورتی که دائما برای ملاقات‌های مختلف در سفر هستید، طبیعی است که از شبکه‌های عمومی برای اتصال به اینترنت استفاده کنید. با استفاده از شبکه خصوصی مجازی (وی پی ان) می‌توانید به شبکه داخلی شرکت خود متصل شوید، بدون اینکه نگران باشید که طعمه مجرمین سایبری خواهید شد.

سرویس های وی پی ان زیادی وجود دارند (نزدیک به 400 ارائه دهنده وی پی ان برای موبایل و کامپیوتر وجود دارد که سرویس‌های متنوعی ارائه می‌دهند). بنابرین باتوجه به نیاز شما در استفاده از VPN، می‌توانید به هولو (Hulu) یا بی بی سی آی پلیر از نقاط مختلفی دسترسی داشته باشید، به شبکه اداره خود متصل شوید یا تنها از مزایای امنیت در فضای مجازی استفاده کنید. در هر صورت مطابق با نیازی که دارید، به راحتی می‌توانید سرویس مناسب خود را پیدا کنید.

علاوه بر این، وی‌پی‌ان می‎تواند سرعت اینترنت شما را بهبود ببخشد. البته بنا به گزارشات دریافتی، با توجه به سیاست آی اس پی‌های مختلف برخی آی اس پی‌ها، در هنگام استفاده از نت فیلیکس، سرعت اینترنت شما را محدود می‌کنند. بنابراین شما زمانی که از سرویس نامحدود اینترنت این آی اس پی‌ها استفاده می‌کنید، با تلفن هوشمندتان در این وب سایت نمی‌توانید از کیفیت بالاتر از 480p بهرمند شوید.

یکی از ارائه دهندگان سرویس وی پی ان، نورد وی پی ان (NordVPN)، اعلام داشت، برخی کاربران در هنگام استفاده از وب سایت نت فیلیکس از طریق وی پی ان، سرعت سه برابری اینترنت را تجربه کرده‌اند. در واقع این کاربران، سیاست شرکت آی اس پی ورایزون را دور زده‌اند و این نکته‌ قابل توجهی است. البته باتوجه به سرعت پایین اینترنت و برخی دلایل دیگر، در ایران نمی‌توان انتظار افزایش سرعت اینترنت را در هنگام استفاده از وی پی ان داشت.

همچنین با استفاده از وی پی ان جلوی بسیاری از خراب کاری‌های اینترنتی از جمله بدافزارها گرفته می‌شود اما در مورد فیشینگ، وی پی ان کمکی به شما نمی‌کند.

پروکسی چه تفاوتی با وی پی ان دارد؟

پروکسی چه تفاوتی با وی پی ان دارد؟

پروکسی‌ها نیز محبوبند و همواره در مورد تفاوتشان با VPNها سوالاتی پرسیده می‌شود. هر دو روش به حفاظت از هویت کاربران یا تغییر مکان جغرافیایی اتصال کمک می‌کنند، درحالی‌که ‌تکنولوژی‌های متفاوتی هستند. بسیاری از وی‌پی‌ان ها، امکان استفاده از خدمات پراکسی (Proxy) را نیز فراهم آورده‌اند.

عملکرد پروکسی به گونه‌ای است که بین کامپیوتر شما و وب سایتی که قصد استفاده از آن را دارید، پلی ایجاد می‌کند. اطلاعات مورد نظر شما از طریق پروکسی بین کامپیوتر شما و وب سایت هدف مخابره می‌شود. با توجه به اینکه، پروکسی‌ها آی پی مختص به خود را نیز دارند، اطلاعات ردوبدل شده، قادر به رهگیری تا کامپیوتر شما نیستند.

وجوه اشتراک زیادی بین خدمات ارائه شده توسط وی پی ان و پروکسی وجود دارد اما پروکسی تنها قادر است مرورگر اینترنتی شما یا سرویس تورنت شما را ایمن نماید و وی پی ان، تمام اطلاعات رد و بدل شده شما از طریق اینترنت را به صورت رمزنگاری شده درمی‌آورد و به این صورت، امنیت بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

منبع: techradar

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |ارسال نظر