مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا ، دو سدان کوچک شهری ارزان قیمت

 مقایسه پژو 206 صندوقدار و رانا

بازار خودروی ایران در محدوده قیمتی کمتر از ۵۰ میلیون تومان تهی از هر گونه خودروی جدید و با کیفیت بوده و تنها با نمونه‌هایی از سلسله پر تعداد پراید و دایناسورهایی ساخته شده بر پایه پژو ۴۰۵ دهه ۱۹۸۰ میلادی پر شده است. در ادامه به مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا که با قیمتی کمتر از ۴۰ میلیون تومان به فروش رفته خواهیم پرداخت که عمر کمتری از سری پژو ۴۰۵ داشته و از لحاظ ظاهری و امکانات و پیشرانه‌ها نمونه‌های قابل اعتماد‌تری به شمار می آیند.

پژو ۲۰۶ صندوقدار ( پژو ۲۰۶ اس دی یا سدان )

پژو ۲۰۶ اس دی یا صندوقدار در سال ۲۰۰۶ با همکاری شرکت ایران خودرو و شرکت فرانسوی پژو طراحی شده و راهی بازار ایران و چند کشور جهان سومی دیگر مانند الجزایر، مراکش، ونزوئلا، چین و مالزی و نمونه‌هایی مانند اینها شد. دلیل اصلی ساخت این خودرو نیز که با پایه قرار دادن خودروی محبوب و موفق پژو ۲۰۶ ، ایجاد فضای بیشتر برای صندوق عقب و قرار دادن مخزن سوخت گاز CNG در داخل آن بود که با توجه به ناسازگاری با موتور و پیشرانه استاندارد موجود برای این خودرو، علاوه بر بهم ریختن ظاهر زیبای پژو ۲۰۶ هاچ بک، عملکردی نامناسب را برای آن به وجود می آورد.

مقایسه پژو 206 اس دی و رانا

پژو ۲۰۶ اس دی در ابتدا در تیپ‌های مختلف با پیشرانه‌های ۴ سیلندر ۱.۴ لیتری ۸ سوپاپه و ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری ۱۶ سوپاپه با کدهای V1-V2-V8-V9-V10-V20 به فروش رسید اما در حال حاضر تنها در مدل‌های V2، V8، V9 و V20 در فهرست محصولات شرکت ایران خودرو قرار گرفته است. البته این تیپ‌ها فرق خاصی نداشته و تنها پیشرانه آنها از مدل بنزینی و یا دوگانه سوز است. در این نوشته به بررسی پژو ۲۰۶ اس دی تیپ V8 خواهیم پرداخت.

رانا ( Runna )

رانا یکی دیگر از محصولات به ظاهر ملی شرکت ایران خودرو است که در سال ۱۳۸۸ به نمایش عمومی درآمد و قرار شد که از سال ۱۳۸۹ با قیمتی در حدود ۱۰ میلیون تومان به فروش برسد. البته این وعده مانند سایر وعده‌های دولت عملی نشد و رانا در سال ۱۳۹۱ با قیمتی در حدود ۲ برابر مبلغ اعلام شده توسط پاک ترین دولت چند هزار ساله تاریخ ایران به فروش رسید. این خودرو بر خلاف اعلام عبدالله بابایی، از مدیران وقت شرکت ایران خودرو که رانا را یک خودرو بر پایه یک پلتفرم جدید اعلام کرده بود، بر پایه خودروی ۲۰۶ اس دی یا صندوق دار ساخته شده و در بخش جانبی کاملا مشابه با آن بوده و از موتور و پیشرانه و امکاناتی مشابه آن استفاده می کند.

مقایسه پژو 206 صندوقدار و رانا

موتور استفاده شده نیز مانند پژو ۱۰۶ صندوقدار همان موتور ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری مشهور و محبوب موجود در پژو ۲۰۶ تیپ ۵ استاندارد بوده که با توجه به قدرت، شتاب و مصرف سوخت مناسب به نمونه مورد علاقه مدیران شرکت ایران خودرو تبدیل شده است.

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا : طراحی ظاهری

همانطور که اشاره شد رانا و پژو ۲۰۶ اس دی بر پایه یک پلتفرم مشترک ساخته شده و می توان رانا را یک فیس لیفت (Facelift – ایجاد تغییراتی در ظاهر و نمای خودرو بدون تغییر در طراحی کلی) نامید.

پژو ۲۰۶ اس دی طولی برابر با ۴.۱۸۸ میلیمتر، پهنایی برابر با ۱.۶۵۵ میلیمتر، ارتفاعی برابر با ۱.۴۵۶ میلیمتر و فاصله دو محور عقب و جلویی برابر با ۲.۴۴۳ میلیمتر دارد. وزن خالص این خودرو نیز بر اساس اطلاعات منتشر شده در وب سایت رسمی شرکت ایران خودرو برابر با ۱.۰۸۶ کیلوگرم است. این خودرو از زاویه جلو و زاویه عقب (در صورتیکه اندکی از خودرو فاصله گرفته و با زاویه‌ای در خط افق به آن نگاه کنید) کاملا شبیه با پژو ۲۰۶ هاچ بک بوده و نشان از تلاش فراوان مهندسین در طراحی و صرف خلاقیت بی حد و حصر آن دارد.

رانا اندکی بزرگ‌تر از حریف خود بوده و طولی برابر با ۴.۲۹۲ میلیمتر، پهنایی برابر با ۱.۶۸۴ میلیمتر، ارتفاعی برابر با ۱.۴۵۳ میلیمتر و فاصله دو محور عقب و جلویی برابر با ۲.۴۴۵ میلیمتر دارد. وزن این خودرو نیز بر اساس اطلاعات رسمی شرکت سازنده برابر با ۱.۱۰۹ کیلوگرم است. این خودرو نیز تنها در نمای عقبی و جلویی و با استفاده از فرم چراغ‌ها متمایز با پژو ۲۰۶ اس دی شده و از زاویه کناری کاملا مشابه با رقیب خود طراحی شده است.

در مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا در بخش طراحی می توان گفت که در بخش جلویی، پژو ۲۰۶ صندوقدار با توجه به دقت و کیفیت طراحی، این خودرو ظاهری برتر از رانا داشته که البته این امر تا حد زیادی به سلیقه خریدار بستگی دارد. البته نمی توان از هماهنگی طراحی جلو پنجره کوچک با ورودی‌های هوای تبیه شده در بخش پاننی سپر و چراغ‌های کشیده آن گذشت. در بخش عقبی رانا بسیار هماهنگ‌تر و حساب شده تر از پژو ۲۰۶ اس دی طراحی شده و با وجود مشاهده ایراداتی از لحاظ طراحی، هماهنگی بیشتری با ستون عقبی موجود در خودرو دارد.

اما در بخش جانبی همه چیز یکسان بوده و کار از شباهت گذشته و تنها طراحی روکش رینگ های وجه تمایز این دو خودرو در نگاه اول است. فرم طراحی سپر عقب رانا رو به بالا بوده که در یک نگاه آن را بلندتر از پژو ۲۰۶ صندوقدار نشان می‌دهد.

در مجموع هر دو خودرو طراحی مشابهی داشته و انتخاب نمونه برتر تنها به نظر مشتریان بستگی داشته، هر چند نباید این نکته را از نظر دور داشت که پژو ۲۰۶ صندوقدار در بخش طراحی جلویی، مشابه با زیباترین خودروی برگزیده سال ۱۹۹۸ میلادی است که تبدیل به یکی از خودروهای ماندگار کلاس بدنه هاچ بک در جهان شده است.

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا : موتور و پیشرانه

پژو ۲۰۶ اس دی و رانا هر دو از پیشرانه مشابه TU5 موجود بر روی پژو ۲۰۶ تیپ ۵ ساخت فرانسه استفاده می کنند. این پیشرانه یک موتور ۴ سیلندر خطی ۱.۶ لیتری به حجم دقیق ۱.۵۹۷ سی. سی. بوده که توان تولید نیرویی معادل ۱۰۵ اسب بخار در دور موتور ۵.۸۰۰ RPM را داشته و حداکثر گشتاور تولیدی آن که در دور موتور ۴.۰۰۰ RPM حاصل می شود، برابر با ۱۴۲ نیوتون متر است. این نیرو توسط یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی قدیمی به چرخ های جلویی (FWD) منتقل می گردد.

پژو ۲۰۶ اس دی با توجه به وزن کمتر عملکرد بهتری داشته و برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت از حالت سکون به زمانی در حدود ۱۱.۵ ثانیه نیاز دارد. حداکثر سرعت این خودرو نیز بنا بر اطلاعات مندرج در وب سایت رسمی شرکت ایران خودرو، ۱۹۳ کیلومتر در ساعت است. مصرف سوخت آن نیز در شرایط آرمانی در حدود ۹.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر مسیر شهری، ۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر مسیر بزرگراهی و ۷ لیتر در سیکل ترکیبی است.

رانا با توجه به وزن بیشتر اندکی کندتر از پژو ۲۰۶ اس دی بوده و برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زمانی در حدود ۱۲ ثانیه نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز در حدود ۱۹۰ کیلومتر در ساعت است. رانا در مجموع مصرفی در اندازه‌های پژو ۲۰۶ اس دی داشته و در هر ۱۰۰ کیلومتر مسیر شهری به ۱۰ لیتر بنزین، در هر ۱۰۰ کیلومتر مسیر بزرگراهی به ۶ لیتر سوخت و در سیکل ترکیبی به ۷ لیتر سوخت نیاز دارد. بر اساس اعلام ایران خودرو، هر دو این خودروها موفق به کسب استاندارد یورو ۴ در زمینه آلایندگی محیط زیست شده اند. مخزن سوخت هر دو خودرو نیز مشابه بوده و ظرفیت ۵۰ لیتر بنزین بدون سرب را دارد.

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا : طراحی داخلی و کابین

کابین پژو ۲۰۶ صندوقدار دقیقا مشابه با اتاق پژو ۲۰۶ هاچ بک بوده که نسبت به زمان طراحی این خودرو (اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی) نمایی زیبا داشته و ابزار و ادوات با چینش مناسب خود، به راحتی در دسترس راننده قرار می گیرند. اما طراحی داخلی رانا برگرفته از ذوق و قریحه و ژن خوب ایرانی بوده و رگه هایی از پراید شرکت سایپا و سایر خودروهای تولید ایران خودرو مانند داچیا لوگان (Dacia Logan) کشور رومانی که در ایران با نام تندر ۹۰ یا ال ۹۰ شناخته می شود، را به نمایش می گذارد. کیفیت مواد اولیه استفاده شده در پایین ترین سطح ممکن (اما بالاتر از خانواده پراید) بوده و اتاق بعد از مدت کوتاهی شاهد صداهایی ناهنجار است.

پشت آمپر رانا و ۲۰۶ اس دی دقیقا مشابه بوده و شامل دو دایره کوچک در دو بخش انتهایی برای نمایش میزان سوخت موجود در باک و درجه حرارت موتور بوده که همپوشانی اندکی با دو دایره بزرگ وسطی که به نمایش دور موتور و سرعت اختصاص یافته است، دارند. در مجموع نمای داخلی هردو خودرو یادآور نمونه‌های ۲ دهه پیش اروپایی بوده و برتری خاصی نسبت به هم ندارند. فضای موجود برای محفظه بار و صندوق عقب در رانا اندکی بیشتر بوده و فضایی معادل ۴۵۰ لیتر را در مقایسه با فضای ۴۰۰ لیتری موجود در پژو ۲۰۶ اس دی را ار اختیار سرنشینان قرار می دهد. فضای اتاق هر دو خودرو در ردیف دوم صندلی ها محدود بوده و افراد با قد بیشتر از ۱۷۰ سانتیمتر از آسایش مناسبی حتی در طی مسافت‌های کوتاه نیز برخوردار نیستند.

در مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا می توان گفت که پژو ۲۰۶ اس دی با تکیه و حفظ طراحی داخلی یکی از بهترین خودروهای هاچ بک سایز کوچک جهان، نمای بهتری را در معرض دید سرنشینان قرار می دهد.

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا : امکانات و تجهیزات رفاهی

تجهیزات رفاهی در خودروهای داخلی اهمیت چندانی نداشته و مواردی مانند نمایشگر دمای محیط بیرون خودرو به عنوان یک امکان رفاهی برای سرنشینان درنظر گرفته می شود. تجهیزات و امکانات موجود در این دو خودرو تا حد زیادی مشابه بوده و شامل مواردی مانند نمونه‌های فهرست زیر می گردد:

 • فرمان هیدرولیک (!)
 • صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع به صورت دستی
 • شیشه بالابرهای برقی در جلو
 • سیستم صوتی با قابلیت پخش CD و MP3 مجهز به چهار بلندگوی مجزا
 • رینگ های فولادی ۱۴ اینچی مجهز به قالپاق (!) با تایرهای سایز ۱۸۵/۶۵/۱۴
 • صفحه نمایش LCD مونوکروم در بخش میانی داشبورد
 • آیینه‌های جانبی با قابلیت تنظیم به صورت الکتریکی مجهز به چراغ راهنما

رانا نسبت به پژو ۲۰۶ اس دی از تجهیرات رفاهی (!) بیشتری سود برده که شامل مواردی مانند شیشه بالابر برقی در هر چهار پنجره می گردد. سیستم تهویه مطبوع نیز از نوع نسل قدیم (Air Conditioning) بوده که در پژو ۲۰۶ صندوقدار به صورت اتوماتیک و در رانا به صورت دستی عمل می کند.

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا : امکانات و تجهیزات رفاهی

با توجه به اصرار و پافشاری راهنمایی و رانندگی بر ناامنی بیش از حد خودروهای داخلی، سایپا و ایران خودرو مجبور به استفاده از تجهیزات پایه و استاندارد دهه پیش موجود در خودروهای اروپایی و آمریکایی شده اند. از تجهیزات ایمنی و کمکی رانندگی موجود در این دو خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترمز ضد قفل (ABS)
 • سیستم توزیع الکتریکی نیروی ترمز (EBD)
 • سیستم ضد سرقت (ایموبیلایزر)
 • ترمزهای جلو و عقب دیسکی
 • قفل مرکزی با کنترل از راه دور
 • چراغ مه شکن در دو بخش عقبی و جلویی خودرو
 • دو عدد کیسه هوا (راننده و سرنشین جلویی)
 • سنسور کمکی پارک در بخش عقبی
 • کمربند ایمنی سه نقطه‌ای در صندلی های جلویی

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا : قیمت در بازار ایران

پژو ۲۰۶ صندوقدار ( پژو ۲۰۶ اس دی ) اندکی گران تر از رانا بوده و با قیمتی در حدود ۴۰ میلیون تومان (معادل ۱۰.۰۰۰ دلار) در برابر قیمت ۳۵ میلیون تومانی (۸.۵۷۰ دلاری) رانا به فروش می رسد. هر دو خودرو محصول یک کارخانه بوده و با وجود تجهیز رانا LX به سیستم گارانتی ۳ ستاره (!) پایین ترین کیفیت ممکن در سطح حتی آسیا را به مشتریان ارائه می کنند. با این قیمت هیچ نمونه با کیفیتی در بازارهای خودروی جهان وجود نداشته و نزدیک‌ترین رقیب به این دو خودرو، نیسان ورسا (Nissan Versa) است که با سطح بالاتری از امکانات و کیفیت ساخت مناسب تر و موتور و پیشرانه قدرتمندتر، با قیمتی در حدود ۱۲.۰۰۰ دلار (معادل ۴۸ میلیون تومان – معادل قیمت پژو ۲۰۷) به فروش می رشد.

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا : رقبا در بازار ایران

از رقبای این دو خودرو در بازار ایران می توان از نمونه های زیر نام برد که کیفیتی کم و بیش مشابه با ابن دو داشته و شاید تنها در خصوص امکانات و تجهیزات و نمای ظاهری و یا کمی فضای بیشار در داخل کابین، تفاوت اندکی با آنها داشته باشند:

 • پژو پارس (Pars) با قیمتی در حدود ۳۷ میلیون تومان
 • ال ۹۰ با قیمتی در حدود۳۷ میلیون تومان
 • ام وی ام ۳۱۵ با قیمتی در حدود ۴۲ میلیون تومان
 • برلیسانس H230 با قیمتی در حدود ۴۱ میلیون تومان

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا : نتیجه نهایی

در مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا هیچدام توانایی برتری مطلق بر دیگری را نداشته و با توجه به پلتفرم یکسان در ساخت، استفاده از مواد اولیه با کیفیت پایین در ساخت ابزار و ادوات داخلی کابین، موتور و پیشرانه یکسان با قدرت و عملکردی نسبتا مشابه و تجهیزات در پایین ترین سطح ممکن، هر دوی این خودروها جایگاه یکسانی را به خود اختصاص می دهند. خدمات پس از فروش و کیفیت لوازم یدکی هر دو خودرو پایین بوده و قیمت نمونه‌های اصلی و استوک موجود با توجه به تولید در کشورهایی مثل فرانسه و مراکش بالا بوده ولی کارایی بهتری نسبت به نمونه های موجود در نمایندگی ها دارد.

اما کیفیت ساخت پژو ۲۰۶ اس دی نسبت به رانا اندکی بالاتر بوده و نشانه‌هایی از خودروی موفق ۲۰۶ هاچ بک در آن وجو دارد. هر چند که امکان زیبا کردن طراحی آن با در نظر گرفتن چراغ‌های کشیده شده به سمت بالا، می توانست بدون بهم ریختن ظاهر ۲۰۶ هاچ بک، ۲۰۶ اس را نیز به یک خودروی ماندگار تبدیل کند. اما در مجموع و در مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا می توان گفت که هرچند از لحاظ فنی و طراحی برتری با اندکی اختلاف در اختیار پژو ۲۰۶ اس دی است اما سلیقه حرف اول را در انتخاب زده و مشاهده کمتر رانا (به نسبت دو مدل پژو ۲۰۶ در طی ۱۵ سال گذشته) در خیابان‌ها، شاید عامل موثری در انتخاب آن باشد.

مقایسه پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا در یک نگاه

پژو ۲۰۶ اس دی رانا
حجم موتور (سی سی) ۱.۵۹۷ ۱.۵۹۷
تعداد سیلندر ۴ ۴
قدرت موتور (اسب بخار) ۱۰۵ ۱۰۵
گشتاور (نیوتون. متر.) ۱۴۲ ۱۴۲
تعداد سوپاپ ۱۶ ۱۶
گیربکس ۵ دستی ۵ دستی
سیستم انتقال قدرت چرخ‌های جلو چرخ‌های جلو
مصرف سوخت  (شهر) ۹.۵ ۱۰
مصرف سوخت (بزرگراه) ۶ ۶
مصرف سوخت (ترکیبی) ۷ ۷
تولید CO2 در هرکیلومتر (گرم.) یورو ۴ یورو ۴
ظرفیت باک (لیتر.) ۵۰ ۵۰
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۱۱.۵ ۱۲
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۱۹۳ ۱۹۰
طول ﴿میلیمتر.﴾ ۴.۱۸۸ ۴.۲۹۲
پهنا ﴿میلیمتر.﴾ ۱.۶۵۵ ۱.۶۸۴
ارتفاع ﴿میلیمت.ر﴾ ۱.۴۵۶ ۱.۴۵۳
فاصله دو محور ﴿میلیمتر﴾. ۲.۴۴۳ ۲.۴۴۵
ارتفاع از زمین ﴿میلیمتر.﴾ . .
وزن ﴿کیلوگرم﴾ ۱.۰۸۶ ۱.۱۰۹
حجم محفظه بار (لیتر.) ۴۵۰ ۴۰۰
ظرفیت سرنشین (نفر.) ۵ ۵
قیمت پایه (میلیون تومان) ۴۰ ۳۵

گالری تصاویر پژو ۲۰۶ صندوقدار و رانا

منابع :

وب سایت رسمی شرکت ایران خودرو

تکراتو


ارسال نظر