coinex
راهنمای خرید تکراتو

دستگاه شبیه ساز نور خورشید در دانشگاه امیرکبیر ساخته شد!

دستگاه شبیه ساز نور خورشید در دانشگاه امیرکبیر ساخته شد!

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند تا دستگاه شبیه ساز نور خورشید را در شرایط استاندارد AM 1.5G طراحی کنند.

به گزارش تکراتو و به نقل از ایسنا، بهروز بذری، مجری طرح دستگاه شبیه ساز نور خورشید AM 1.5G  است و وی این دستگاه را به منظور تست ترکیبات تحت نور خورشید استاندارد، در شرایط کنترل شده آزمایشگاهی ساخته است. وی اعلام نمود که برای ساخت دستگاه شبیه ساز نور خورشید از راهنمایی‌های دکتر الهه کوثری، استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر استفاده کرده است.

وی در مورد این طرح اعلام نمود که با راه‌اندازی دستگاه شبیه ساز نور خورشید، امکان بررسی‌‌های متفاوت و طراحی آزمایش‌های جدید در شرایط کنترل شده و تحت نور خورشید وجود دارد. وی ادامه داد که پیش از این، اینکار تنها با قراردادن در معرض نور خورشید در طول روز، آن هم در شرایط جوی مناسب امکان پذیر بوده است.

به گفته وی دستگاه شبیه ساز نور خورشید ، به درک بیشتر از پاسخ نوری مواد در محیط و شرایط مختلف، قابلیت استفاده صنعتی از مواد با استفاده از نور خورشید آن هم برای تولید انرژی، کمک شایانی کرده است.

وی تاکید نمود که یکی از موضوعات به‌روز در جامعه علمی در زمینه شیمی، فیزیک و مواد، بررسی مواد سنتز شده جدید و کارایی آن‌ها در نور خورشید به منظور تولید انرژی است و نیاز رو به رشدی برای آن در مراکز تحقیقاتی وجود دارد.

بذری ادامه داد که بسیاری از تکنیک‌ها و آماده‌سازی‌های دستگاهی در مراجع وجود نداشت و ادامه داد که محققان تا امروز تنها از راه آزمون و خطا و تحلیل از داده‌های تجربی کار خود را پیش برده‌اند.

کاربردهای دستگاه شبیه ساز نور خورشید

بذری در ادامه در مورد صنایعی که می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند سخن گفت و اعلام نمود از این دستگاه می‌توان در زمینه‌های طراحی مواد فعال نوری، انرژی‌های تجدیدپذیر و به طور اختصاصی تولید هیدروژن از آب تحت نور خورشید بهره برد.

مجری طرح ادامه داد که آنها در فکر کوچک‌سازی دستگاه به منظور قابل حمل بودن آن هستند. همچنین افزودن تجهیزات جانبی بیشتر به منظور کنترل دقیق شرایط، بررسی نانومواد دارای خواص نوری به منظور تولید هیدروژن به عنوان انرژی پاک با استفاده از نور خورشید، نیز در دستور کار قرار دارد.

به گفته بذری کاربردهای این پروژه براساس خواص نوری مواد برای تولید انرژی با استفاده از نور خورشید از جمله شکست نوری آب برای تولید هیدروژن و بررسی پایداری و تخمین طول عمر در شرایط نوری – محیطی، مختلف است.

قابلیت‌های مهم دستگاه شبیه ساز نور خورشید

بذری در ادامه در مورد قابلیت‌های مهم دستگاه شبیه ساز نور خورشید سخن گفت و ویژگی‌های زیر را برای این دستگاه عنوان نمود:

  • استفاده حداقل از تجهیزات جانبی نور
  • قابل حمل بودن دستگاه در محیط آزمایشگاهی
  • امکان استفاده از مدوله کردن نور بدون نصب تجهیزات جانبی
  • کالیبره کردن آسان با استفاده از سلول خورشیدی کالیبره
  • گسترده بودن طیف لامپ در نواحی فرابنفش
  • نورهای مرئی و فروسرخ با امکان جدایی نواحی با استفاده از فیلترهای نوری
  • تنظیم کردن شدت نور با استفاده از منبع متغیر شدت جریان زنون
  • جبران کردن افت شدت در صورت استفاده از فیلترها و تجهیزاتی که موجب افت نور می‌شوند

قیمت دستگاه شبیه ساز نور خورشید

بذری اعلام نمود که در حال حاضر تنها نمونه داخلی موجود از این دستگاه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر وجود دارد. وی ادامه داد که نمونه‌های خارجی این دستگاه نیز در خارج از کشور وجود دارند که در مقایسه با نمونه داخلی مبلغ آنها بسیار بالاست.

وی قیمت دستگاه شبیه ساز نور خورشید را 7 میلیون تومان اعلام نمود و ادامه داد که این دستگاه علاوه بر مزایای گفته شده، مزایای رقابتی دیگری نیز دارد. وی هزینه کمتر در مقایسه با نمونه خارجی، طراحی آزمایش‌های جدید با استفاده از تجهیزات جانبی را از جمله مزیت‌های رقابتی این طرح اعلام کرد.

.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر