سومین المپیاد تکنسین های ایران ؛ سامسونگ و سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای برگزار می‌کنند

سامسونگ و سازمان فنی و حرفه‌ای برگزار می‌کنند؛ سومین المپیاد تکنسین های ایران
سومین المپیاد تکنسین های ایران با حمایت سامسونگ برگزار می‌شود. سامسونگ الکترونیکس با همکاری سازمان آموزش  فنی‌وحرفه‌ای کشور، در راستای شناسایی افراد حرفه‌ای در رشته‌های مختلف، سومین المپیاد تکنسین‌های ایرانی را برگزار می‌کنند.

امروز صبح، چهارشنبه 8 آذرماه، طی نشست خبری که با حضور مدیران ارشد سامسونگ ایران و سازمان فنی‌وحرفه‌ای برگزار شد، جزئیاتی در رابطه با برگزاری سومین المپیاد تکنسین‌ها در ایران مطرح گردید.

سومین المپیاد تکنسین های ایران چگونه خواهد بود؟

سومین المپیاد تکنسین‌ های ایران چگونه خواهد بود

حمید رضا ثابت‌نژاد، معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش  فنی‌وحرفه‌ای در ابتدای این نشست خبری از سطح کیفی المپیادهای گذشته اعلام رضایت کرد و هدف از برگزاری این آزمون را شناسایی افراد ماهر و به‌کارگیری آنها در شغل‌های مختلف دانست.

به گفته ثابت‌نژاد، المپیاد تکنسین‌ها به عنوان یک مسابقه آزاد مهارت، راه میانبر مناسبی برای اشتغال زایی افراد خواهد بود. او  از مشارکت بخش خصوصی در این جریان به عنوان یک اصل مهم یاد کرد.

ثابت‌نژاد از شرکت‌های خصوصی خواست تا به این موضوع توجه بیشتری کنند. به گفته معاون برنامه‌ریزی و سنجش مهارت سازمان فنی‌وحرفه‌ای، این سازمان پیش از این نیز تجربیات خوبی از برگزاری این المپیاد با سامسونگ داشته و امیدوار است تا سومین المپیاد تکنسین های سامسونگ بهتر از دو دوره قبلی برگزار شود.

ثابت‌نژاد از شرکت‌های خصوصی خواست تا به این موضوع توجه بیشتری کنند. به گفته معاون برنامه‌ریزی و سنجش مهارت سازمان فنی‌وحرفه‌ای، این سازمان پیش از این نیز تجربیات خوبی از برگزاری این المپیاد با سامسونگ داشته و امیدوار است تا سومین المپیاد تکنسین های سامسونگ بهتر از دو دوره قبلی برگزار شود. 

ثابت نژاد به این نکته نیز اشاره کرد که هر شرکت خصوصی و یا بنگاه اقتصادی می‌تواند یک مسابقه مهارت را در یک حوزه خاص برگزار کند و سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور نیز از آنان حمایت خواهد کرد.

در ادامه فرهاد هجرت، مدیر ارشد بخش بازاریابی سامسونگ الکترونیکس در مورد برنامه‌های مسئولیت اجتماعی این شرکت در ایران گفت:

فعالیت‌های اجتماعی سامسونگ یک کار تبلیغاتی نیست و بر روی اشتغالزایی و کارآفرینی تمرکز دارد. ما طی سال‌های اخیر با همکاری سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای توانسته‌ایم فعالیت‌هایی همچون راه‌اندازی آکادمی مهندسی و المپیاد تکنسین‌های ایران را انجام دهیم که تاکنون با استقبال گسترده جوانان و علاقه‌مندان بسیاری روبر شده است.

آکادمی مهندسی سامسونگ یکی از برترین طرح‌های این شرکت برای افزایش مهارت تکنسین‌های ایرانی است. به گفته هجرت، این آکادمی به برترین فناوری‌های روز دنیا مجهز بوده و از این نظر تفاوتی با نمونه‌های مشابه خود در اروپا ندارد.

آکادمی سامسونگ در سال 1393 با حمایت و همکاری سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای راه‌اندازی شد. دانشجویان این آکادمی در طول دوره‌های دو تا سه ماهه‌ای که به صورت رایگان ارائه می‌شود، تعمیر محصولات لوازم الکترونیکی شامل موبایل و تبلت، سیستم‌های صوتی و تصویری، ماشین‌ لباس‌شویی، کولر گازی و یخچال‌ را فرا می‌گیرند.

هجرت تاکید کرد که سامسونگ به اشتغال جوانان ایرانی بسیار اهمیت داده و چیزی در حدود 85 درصد از نیروهای سامسونگ ایران را جوانان این کشور تشکیل می‌دهند.

مدیر بازاریابی سامسونگ ایران به این موضوع اشاره داشت که سالانه حدودا 2000 نفر به آکادمی مهندسی سامسونگ وارد شده، آموزش‌های حرفه‌ای را فرا گرفته و در نهایت به بازار کار معرفی می‌شوند.
از راست به چپ، فیاضی، فرهاد هجرت، ثابت‌نژاد، محمودی و مهناز نجیب زاده

مدیر بازاریابی سامسونگ ایران به این موضوع اشاره داشت که سالانه حدودا 2000 نفر به آکادمی مهندسی سامسونگ وارد شده، آموزش‌های حرفه‌ای را فرا گرفته و در نهایت به بازار کار معرفی می‌شوند.

از زمان تاسیس آکادمی مهندسی سامسونگ تاکنون، چیزی در حدود 3000 نفر به بازار کار وارد شده‌اند. فرهاد هجرت این موضوع را امر بسیاری مهمی دانست و از رسانه‌ها خواست تا این موارد را بیشتر اطلاع رسانی کنند.

او در پایان صحبت‌های خود المپیاد تکنسین های ایران را تنها بخشی از برنامه‌های سامسونگ ایران دانست و بیان کرد که به جز المپیاد تکنسین های سامسونگ، این شرکت با همکاری دانشگاه امیرکبیر و در فضای داخلی این دانشگاه، مرکز مدرنی را بر اساس فناوری‌های روز خود ایجاد کرده است.

مهناز نجیب‌زاده، مدیر کل دفتر مسابقات سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور، در نشست خبری سومین المپیاد تکنسین‌های ایران از سامسونگ الکترونیکس به عنوان بازوی توانمند دفتر مسابقات سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای نام برد.

به گفته وی المپیاد تکنسین ها به عنوان یک مسابقه آزاد مهارت برگزار می‌شود که به دلیل تنوع رشته‌ها و عدم محدودیت سنی با استقبال بیشتر تکنسین‌ها و نخبگان فنی مواجه می‌شود.

نجیب‌زاده با بیان اینکه سامسونگ بزرگترین حامی مسابقات جهانی مهارت است، از مدیران این شرکت خواست تا علاوه بر المپیاد تکنسین‌ها از مسابقات ملی مهارت هم حمایت کنند.

حسین محمودی، مدیر کل دفتر سنجش و ارزیابی سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای در مورد چگونگی برگزاری آزمون‌های المپیاد تکنسین ها گفت:

کارگروه‌های زیادی در سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای برای تدوین سوالات و مراحل مقدماتی و نهایی المپیاد تشکیل شده است. در مرحله مقدماتی با تجربیات خوبی که ما در سازمان فنی‌وحرفه‌ای کسب‌ کرده‌ایم، آزمون به صورت الکترونیکی در مراکز استان‌ها برگزار خواهد شد.

مسعود فیاضی، مدیر روابط عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی شرکت سامسونگ نیز در ادامه برنامه گفت:

سامسونگ چند سالی است که با هدف ترویج فرهنگ مهارت‌‏آموزی، شناسایی نخبگان و استعدادهای برتر مهارتی، قدردانی از برترین تکنسین های ماهر ایران و ارتقا سطح استانداردهای آموزش مهارت، حمایت و برگزاری المپیاد تکنسین های ایران را در فعالیت‌های گسترده مسئولیت اجتماعی خود گنجانده است.

وی ادامه داد: «سامسونگ در چهار حوزه آموزش، سلامت، محیط زیست و اشتغال فعالیت‌هایی را در سرتاسر جهان تحت عنوان مسئولیت‌های اجتماعی انجام می‌دهد که در ایران هم این شرکت با راه‌اندازی کتابخانه‌های گویا برای نابینایان،  مرکز فناوری سامسونگ-امیرکبیر و آکادمی مهندسی برنامه‌هایی را برای ارتقا سطح آموزش و اشتغال جوانان ایرانی اجرا کرده است.»

المپیاد تکنسین های ایران را تنها بخشی از برنامه‌های سامسونگ ایران

به گفته مدیر روابط عمومی سامسونگ، این دوره از مسابقات همچون دوره‌های پیشین آن، در ۴ گرایش موبایل و تبلت، لوازم خانگی (یخچال و ماشین لباسشویی)، دستگاه‏های تهویه مطبوع (کولر گازی) و لوازم صوتی و تصویری (تلویزیون و سینمای خانگی) برگزار می‌شود.

بر این اساس، مرحله اول المپیاد تکنسین‌های ایران یک آزمون الکترونیکی خواهد بود که به صورت هماهنگ در مراکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای استان‌های کشور برگزار می‌شود. پس از آن ۱۰ نفر برتر هر گرایش، به مرحله نهایی و عملی این المپیاد راه پیدا می‌کنند. در پایان دو مرحله نیز به نفرات اول تا سوم هر رشته به ترتیب ۳۰، ۲۰ و ۱۰ سکه بهار آزادی اهدا می‌شود.

اولین دوره المپیاد تکنسین های ایران در بهمن ماه سال ۹۴ به ابتکار شرکت سامسونگ و طی همکاری با سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای برگزار شد. دوره دوم این المپیاد سال گذشته با حضور نزدیک به دو هزار شرکت‌کننده برگزار شد و نفرات برتر علاوه بر دریافت جوایز مالی خود به عنوان ناظر به مسابقات جهانی مهارت ۲۰۱۷ اعزام شدند تا از نزدیک مسابقات را شاهد بوده و به تجربیاتشان اضافه شود.

ثبت نام شرکت در سومین المپیاد تکنسین های ایران از روز شنبه، ۴ آذرماه آغاز شده و تا روز ۲۰ آذر نیز ادامه خواهد داشت. کارت ورود به جلسه از ساعت 8 صبح 22 آذر تا ساعت 24 روز 23 آذرماه توزیع شده و با برگزاری مرحله نهایی در اوایل دی ‌ماه امسال به پایان می‌رسد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت‌نام در سومین دوره المپیاد تکنسین‌های ایران و کسب اطلاعات بیشتر از روند برگزاری این رویداد به سایت Samsungtecholympiad.ir مراجعه کنند.ارسال نظر