همکاری مایکروسافت و شیائومی در حوزه هوش مصنوعی و سخت افزار

دو شرکت مایکروسافت و شیائومی قرار است در حوزه‌هایی نظیر هوش مصنوعی، رایانش کوانتومی و تولید سخت‌افزار با یکدیگر همکاری نمایند.

به گزارش تکراتو، اولین همکاری مایکروسافت و شیائومی در  سال ۲۰۱۵ بود که براساس آن توافق شد تا از ویندوز ۱۰ روی محصولات شیائومی استفاده شود. همکاری این دو کمپانی ادامه یافت تا اینکه شیائومی و مایکروسافت در سال ۲۰۱۶ نیز برای استفاده از سرویس‌های مایکروسافت روی محصولات شیائومی به توافق رسیدند. حال گزارش‌ها نشان از این دارند که دو کمپانی شیائومی و مایکروسافت قراردادی با عنوان Strategic Framework Memorandum of Understanding یا MoU امضا کرده‌اند تا در حوزه‌هایی نظیر هوش‌ مصنوعی و به‌خصوص استفاده از دستیار صوتی کورتانا، رایانش ابری و سخت‌افزار با یکدیگر همکاری کنند.

شیائومی تا به امروز توجه اصلی خود را معطوف گوشی‌های هوشمند و به‌ویژه بازار آسیا کرده است. بازار گوشی‌ هوشمند بنابر گزارش اخیر گارتنر برای اولین بار شاهد رکود در سال جاری خواهد بود؛ ولی شیائومی و هواوی تنها شرکت‌هایی هستند که سهم خود از بازار را افزایش داده‌اند. همکاری مایکروسافت و شیائومی را می‌توان بهترین روش برای آغاز حضور پررنگ‌تر شیائومی در بازارهای غربی دانست. این کمپانی چینی در پی ورود به بازار بورس با ارزشی نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار است.

قرارداد همکاری مایکروسافت و شیائومی

براساس قرارداد همکاری مایکروسافت و شیائومی لازم بود تا مایکروسافت در سال‌های گذشته حضور خود در حوزه‌ی سخت‌افزار را کمرنگ‌تر کند. این سیاست پس از شکست تصاحب نوکیا قوت بیشتری گرفته است و مایکروسافت تقریبا فعالیت آن‌چنان زیادی در حوزه‌ی تولید گوشی‌ هوشمند ندارد.

البته باید پذیرفت که مایکروسافت هیچ‌گاه از حوزه‌ی موبایل به‌صورت کامل کناره‌گیری نخواهد کرد و در مقابل، در نظر دارد به‌جای حضور مستقیم در این حوزه، همکاری با سایر شرکت‌ها را در دستور کار قرار دهد تا بدین طریق سرویس‌های خود را در اختیار تعداد بیشتری از مخاطبان و کاربران محصولات شرکت‌های مختلف بگذارد.

بررسی مزایای همکاری مایکروسافت و شیائومی

به‌طور حتم همکاری با مایکروسافت منافع زیادی برای شیائومی دارد و این کمپانی می‌تواند به فناوری‌های بسیار پیشرفته‌ای دست یابد که مایکروسافت در اختیار دارد. از جمله‌ی مهم‌ترین فناوری‌های مایکروسافت باید به دستاوردهای این کمپانی در حوزه‌ی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین اشاره کرد که نتیجه‌ی آن انواع تکنولوژی‌های تشخیص چهره و صدا است که در دستیار صوتی هوشمند کورتانا می‌توان آن را مشاهده کرد. در مقابل مایکروساف می‌تواند با همکاری شیائومی به جامعه‌ی کاربری این کمپانی دست یابد که تعداد آن‌ها کم نیست.

یکی از جذاب‌ترین حوزه‌هایی که احتمالا همکاری مایکروسافت و شیائومی در آن امکان پذیر خواهد بود، تولید اسپیکر‌های هوشمند مبتنی بر دستیار صوتی هوشمند کورتانا است. همچنین باید به تولید لپ‌تاپ‌ و تبلت‌ مبتنی بر ویندوز اشاره کرد. البته رایانش ابری و استفاده از سرویس آژور مایکروسافت توسط شیائومی برای سرویس‌دهی بهتر را نیز باید در نظر داشت.

.

منبع : zoomitارسال نظر