ثبت نام سامانه جامع روابط کار از فردا آغاز می شود

مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و راه اجتماعی اعلام کرد که فرایند ثبت نام سامانه جامع روابط کار از فردا آغاز می شود.

به گزارش تکراتو، اسماعیل ظریفی آزاد جزئیات آغاز به کار سامانه جامع روابط کار را تشریح کرده است. به گفته وی سه زیر سامانه قراردادهای کار، ثبت شکایت و دادرسی‌های کار در مرحله اول راه‌‌اندازی شده و بعد از دوره پایلوت یک ماهه، قرار است سایر زیرسامانه‌ها نیز راه‌اندازی شوند.

آغاز ثبت نام سامانه جامع روابط کار

اسماعیل ظریفی آزاد، مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که ثبت نام سامانه جامع روابط کار از چهارشنبه همین هفته در دفاتر پیشخوان دولت فعلا در تهران انجام خواهد شد و کارگران باید به دفاتر پیشخوان مراجعه کرده و کد کاربری برای ورود به سامانه دریافت کنند.

مرحله اول راه اندازی سامانه جامع روابط کار

مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مرحله اول راه‌اندازی این سامانه را زیرسامانه‌های قرارداد کار، ثبت شکایت و دادرسی کار اعلام کرد و ادامه داد که دو زیرسامانه قرارداد کار و دادخواست، ثبت شکایات کارگران و کارفرمایان هستند اما زیرسامانه دادرسی کار مربوط به کارکنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مراجع حل اختلاف دعاوی کارگری و کارفرمایی است.

سامانه ثبت قراردادهای کار که به عنوان هسته اصلی سامانه جامع روابط کار محسوب می‌شود، قرار است موجبات مدیریت و نظارت بر تنظیم روابط کار، تعیین و بازتعریف مقررات کار حاکم بر جامعه کار را فراهم کند.

مزیت ثبت نام سامانه جامع روابط کار

این سامانه می تواند مزیت های زیر را به همراه داشته باشد:

  • فراهم کردن امنیت
  • ایجاد روابط سالم بین کارگر و کارفرما
  • تسهیل سیاست های تنظیمی بازارکار
  • بهینه سازی و ارتقای نظام اجرایی حوزه کار
  • ارتقای نظام مبتنی بر خدمات الکترونیک و بسترسازی جمع آوری اطلاعات آماری دقیق و به روز به عنوان مبنای هرگونه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی
  • نظارت بر عملکرد واحدها و سازمان‌های ارایه دهنده خدمات
  • وجود رویه یکسان در ارایه خدمات به مردم
  • امکان تشخیص درصد مشکلات در مناطق جغرافیایی کشور به منظور ارائه راهکارهای صحیح و عملی

همچنین سامانه ثبت دادخواست نیز که یکی دیگر از مجموعه ۳۰ زیرسامانه جامع روابط کار است، با این هدف طراحی شده که کارگران و کارفرمایان با صرف هزینه به مراتب کمتر، از یک نظام رسیدگی الکترونیکی سالم و عادلانه در هر شرایط و هر مکانی بدون مراجعه حضوری برخوردار شوند.

.

منبع: farsnews

آیا در زمینه ای تخصص و تجربه کافی را دارید؟ دانش خود را با کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.ارسال نظر