کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

بازار فعلی ایران بهشت خودروسازان است!

بازار فعلی ایران به بهشت خودروسازان تبدیل شده است. خودروسازان کشور هیچ مشکلی برای جذب مشتری و فروش محصولات خود ندارند.

به گزارش تکراتو، رییس هیات تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی کشور اعلام کرد که عزم شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا و همت وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مدیریت بازار مصرف به ویژه مدیریت بازار خودرو بسیار ممدوح است، اما این عزم و همت ضرورتا باید براساس ساختارها و واقعیتهای موجود با دقت نظر کارشناسی، ترسیم و تعریف شود در غیر این صورت کارکرد مورد انتظار را نخواهد داشت.

آرون گروپس

بازار فعلی ایران بهشت خودروسازان

نماینده مردم تهران در مجلس، ورود وزارت صنعت، معدن و تجارت به مقوله قیمت گذاری کالا را دارای تعارض منافع با مسؤولیت‌ها دانست و اعلام کرد که:

برایم سوال است که ورود این وزارتخانه از طریق سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به نظام قیمتگذاری کالا برای حمایت از کدام یک از ذی نفعان است؟ آیا این وزارتخانه و این سازمان قصد حمایت از مصرف کننده را دارند یا تولیدکننده؟ به عقیده بنده دوگانگی در این مسئله زمانی به اوج می‌رسد که وزارتخانه‌ای که باید در نقش سیاستگذار بازار تولید و توزیع، ایفای نقش کند در نقش بنگاهدار و تولیدگر ظاهر می‌شود.

وی در ادامه‌ی صحبت‌هایش اعلام کرد که شرکت‌ها و واحدهای اقتصادی زیادی زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند که به عنوان تولید کننده و عرضه کننده کالا به بازار، ایفای نقش می‌کنند. وزارت صنعت و سازمان زیر مجموعه این وزارتخانه از یک سو ملاحظات کاری، سازمانی و نهادی خود را به عنوان یک تولید کننده دارند و از طرف دیگر در نقش مصرف کننده ایفای مسؤولیت می کنند هر چند که ممکن است با درایت و رفتارهای ایمانی و اخلاقی گاها موفق شوند بر این تعارض ساختاری منافع و مسؤولیت‌ها غلبه کنند.

رییس هیات تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی کشور تصریح کرد که اگر این وزارتخانه بخواهد نظام قیمت گذاری کالا به ویژه نظام قیمت گذاری خودرو را از شورای رقابت سلب و از طریق سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده انجام دهد باید تدبیری برای این تعارض ساختاری بیندیشد.

وی ادامه داد که مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا درباره سلب اختیار قیمت گذاری خودرو قاعدتا استثناء هم دارد و آن استثناء درباره کالاهایی است که مثل خودرو به صورت انحصاری تولید می‌شوند. کالاهای انحصاری کماکان مشمول قیمت گذاری توسط  مراجع تخصصی از جمله شورای رقابت هستند.

به گفته وی زمانی امکان اجرای این مفاد مصوبه شورای رقابت فراهم می‌شود که خودرو از لیست کالاهای انحصاری خارج شود اما تا زمانی که در شمار کالاهای انحصاری باشد به گمانم به همان دلیل تعارض ساختاری، دچار مسئله شده و شاید اجرای مصوبات سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برای خودرو و سایر کالاهای انحصاری امکان اجرا پیدا نکند به بیان دیگر برای اجرای مصوبات قیمت‌گذاری سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده مقدماتی لازم دارد که این سازمان باید به فکر انها باشد.

آیا تغییر مرجع قیمت گذاری کالا به نفع تولیدکننده است؟

نماینده مردم تهران تصریح کرد که اگر تغییر مرجع قیمت گذاری کالا برای افزایش قیمت به نفع تولیدکننده باشد با آن مخالف است چون فضای موجود، بهشت خودروسازان خواهد بود.

وی تاکید کرد که اکنون که برای ثبت نام ده هزار خودرو صدهزار نفر ثبت نام می‌کنند، به معنای ان است که  خودروساز هیچ زحمت و مشکلی برای جذب مشتری ندارد. وقتی برای هر دستگاه خودرو صف کشیده می‌شود و چند صد هزار نفر ثبت نام می‌کنند و پول اولیه را به حساب شرکت خودروساز واریز می‌کنند، یعنی شرکت خودروساز از ناحیه تامین نقدینگی هم آسوده خاطر است.

وی همچنین ادامه داد که این شرایط به ظاهر تهدیدی برای خودروسازان است. شرکت‌های خودروساز با برنامه ریزی اصولی قادرند زنجیره تولید و تامین را بهبود بدهند و ظرفیت‌های تولیدی باید در شرکت‌های خودروساز نهادینه شوند.

 

آیا در زمینه ای تخصص و تجربه کافی را دارید؟ دانش خود را با کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

.

منبع: isna

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر