فیلترینگ آژانس های مسافرتی آنلاین به دستور معاون وزیر راه ؛ وقتی قوانینی برای فیلترینگ وجود ندارد

تعدادی از استارتاپ‌های حوزه گردشگری و فروش بلیط هواپیما که از شامگاه پنجشنبه 22 شهریور ماه بی‌دلیل فیلتر شده بودند، اکنون رفع فیلتر شدند.

به گزارش تکراتو، کسب و کارهای آنلاین از ابتدای فعالیت در ایران تاکنون دچار مشکلات بسیاری شده‌اند که فیلترینگ یکی از بدترین این مشکلات است. پیش از این فیلترینگ استارتاپ‌هایی در حوزه تبلیغات آنلاین را شاهد بودیم و اکنون استارتاپ‌های حوزه گردشگری؛ فعالیتی که تاکنون نسبت به آن بسیار اهمیت داده شده است.

 وقتی قوانینی برای فیلترینگ وجود ندارد

از جمله استارتاپ‌هایی که فیلتر شده بودند، می‌توان به مستر بلیط و اسنپ تریپ اشاره کرد. آنگونه که مدیران این کسب و کارها گفته‌اند این فیلترینگ بدون هیچ اخطار قبلی و بدون هیچ دلیلی اتفاق افتاده است و توانسته ضررهای مالی بسیاری را برای این استارتاپ‌ها به همراه داشته باشد.


بیشتر بخوانید : از فیلترینگ تلگرام تا مسدودسازی فیلترشکن ها ؛ تیشه به ریشه کسب و کارهای آنلاین


فیلترینگ استارتاپ‌های سفر و گردشگری به دستور چه کسی بوده است؟

اینکه دستور فیلتر این سایت‌ها را چه کسی صادر کرده در ابتدا مشخص نبود اما سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی احتمال داده بود که این فیلترینگ به درخواست سازمان هواپیمایی کشور بوده باشد.

اما اکنون آنگونه که پیوست گفته است، معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در کانال شخصی خود در پیام رسان سروش اعلام کرده که فیلتر برخی از سایت‌های غیر مجاز فروش بلیت هواپیما به درخواست معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری انجام شده است.


بیشتر بخوانید: کمپین نه به فیلترینگ ؛ گفتگو اختصاصی تکراتو با عادل طالبی در الکامپ ۹۷


فیلترینگ اسنپ تریپ

عبدالصمد خرم آبادی درباره فیلتر برخی از سایت‌های غیر مجاز فروش بلیط هواپیما اعلام کرد:

سازمان هواپیمایی کشوری یکی از علل بالا رفتن قیمت بلیط هواپیما و برخی دیگر از نابسامانی‌های مربوط به حوزه فروش بلیط را، فعالیت سایت‌های غیرمجاز مربوط به خدمات مسافرتی اعلام کرده و با ارائه فهرست برخی از این سایت‌ها از دستگاه قضایی درخواست کرده به منظور جلوگیری از اجحاف به مسافران و ممانعت از اخلال در شبکه فروش بلیط از ادامه فعالیت آن‌ها جلوگیری کنند.

براساس اظهارت او، به موجب تبصره ۱ ماده ۷ قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی، وزارت راه مرجع صدور و تمدید مجوز دفاتر خدمات مسافرتی است و به موجب تبصره ۲ ماده مذکور فعالیت دفاتر مسافرتی فاقد مجوز، جرم است و باید از ادامه فعالیت آن‌ها جلوگیری شود.

بنابراین مشخص شد که درخواست فیلتر سایت‌های فاقد مجوز از ناحیه سازمان هواپیمایی کشور در چارچوب وظایف قانونی آن سازمان به عمل آمده است. وی در ادامه تصریح کرد که سایت‌های فیلترشده به محض دریافت مجوز و اعلام سازمان هواپیمایی کشوری رفع فیلتر خواهند شد.

رضا الفت نسب نیز در گفتگو با دیجیاتو احتمال داده بود که ممکن است پای یک مجوز جدید برای شرکت‌هایی که بلیت هواپیما را به شکل آنلاین می‌فروشند در میان باشد.

بیانیه اسنپ تریپ در مورد فیلترینگ این کسب و کار

بعد از فیلترینگ، اسنپ تریب بیانیه‌ای را صادر نمود:

اسنپ تریپ که یکی از استارتاپ‌های موفق در حوزه فروش خدمات گردشگری از جمله هتل و پرواز است و طی سه سال اخیر توانسته به بیش از 130 هزار مسافر خدمت رسانی کند، شامگاه پنجشنبه 22 شهریور ماه 1397 بدون دریافت هیچگونه اخطار و اطلاع رسانی از سوی مراجع ذی ربط فیلتر شد.

تاکنون هیچ اطلاعاتی درباره فیلتر شدن این سایت به اسنپ تریپ اعلام نشده است و مدیران ارشد این مجموعه در حال بررسی این موضوع هستند. امیرعلی مهاجر، مدیر ارشد عملیاتی اسنپ تریپ فیلتر ناگهانی سایت را ضربه به کسب و کار اسنپ تریپ و کسب و کارهای نوین در صنعت گردشگری اعلام کرد.

امیرعلی مهاجر، مدیر ارشد عملیاتی اسنپ تریپ یادآور شد که آنها در طول سه سال فعالیت خود در بازار توریسم ایران سعی کرده‌اند در جهت رشد این صنعت گام بردارند و اکنون انتظار دارند که در شرایط کنونی که اقتصاد ایران نیازمند فعالیت‌های مثبت در جهت ارزآوری است، بی جهت متوقف نشوند.

بالاخره علت فیلترینگ چی بود؟

امیر ناظمی عضو غیرموظف هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات، اطلاعاتی را درباره چرایی این مسدودسازی اعلام کرده است:

بیانیه فیلترینگ اسنپ تریپ

براساس گفته‌های وی فیلترینگ حدود ۱۸۰ سایت بر اساس استعلام دادستانی از سازمان هواپیمایی درخصوص اسامی سایت‌های فاقد مجوز فروش از این سازمان بوده است.

رئیس سازمان گردشگری به فیلترینگ ۱۸۰ سایت که خدمات گردشگری همچون فروش بلیط هواپیما و رزرو هتل انجام می‌دادند اعتراض نمود و اعلام کرد که وی این فیلترینگ را که در زمان حساسی نیز اتفاق افتاده است، پیگیری خواهد نمود.

بیانیه فیلترینگ

ضرر مالی این استارتاپ‌ها جبران ناپذیر است!

به گفته کارشناسان اشتباهاتی چون فیلترینگ جبران ناپذیر هستند و خسارات زیادی نیز می‌توانند به استارتاپ‌ها وارد کنند. خصوصا این استارتاپ‌ها که در حوزه سفر فعالیت دارند با فیلتر شدن در آخر هفته بسیار متضرر شدند. بهتر است پیش از گرفتن هر تصمیم و انجام اقدام تمام جوانب بررسی شود و سپس تصمیم گرفته شده اجرایی شود زیرا تصمیماتی که بی دلیل باشند می‌تواند مشکلاتی بزرگ را ایجاد کنند.

 

آیا در زمینه ای تخصص و تجربه کافی را دارید؟ دانش خود را با کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

.

 ارسال نظر