اکسکوینو

مسابقه هفتگی تکراتو و فیگار در اینستاگرام
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

بیمه فعالان کسب و کارهای مجازی ؛ افزایش افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی

بخشنامه مربوط به طرح بیمه فعالان کسب و کارهای مجازی به تازگی از سوی مدیر سازمان تامین اجتماعی کشور برای افراد این حوزه صادر شده است.

به گزارش تکراتو، مشاور عالی اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران خبر صدور بخشنامه بیمه فعالان کسب و کارهای مجازی را اعلام نمود. محمدباقر مجتبایی افزود که به دلیل استقبال شاغلان کسب و کارهای مجازی از خدمات بیمه‌ای، پیش‌بینی شده که تا پایان سال جاری افرادی از این صنف که قرار است تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند، به ۱۰۰ هزار نفر افزایش خواهند یافت.

قیمت روز گوشی های بازار ایران

طرح بیمه فعالان کسب و کارهای مجازی

مجتبایی در ادامه‌ی صحبت‌هایش در مورد بیمه فعالان کسب و کارهای مجازی بیان نمود که چنانچه اعضای خانواده هر یک از فعالان کسب و کارهای مجازی اعم از راننده خودرو یا موتورسیکلت سه نفر درنظر گرفته شود، در مجموع سه برابر ارقام ذکر شده تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت.

مجتبایی تصریح کرد که بخشنامه بیمه فعالان کسب و کارهای مجازی به تازگی از سوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی صادر شده و مشمولان این بخشنامه آن دسته از شاغلان کسب و کارهای فضای مجازی خواهند بود که فاقد رابطه مزدبگیری باشند، دارای تاییدیه از اتحادیه کشوری صنف کسب و کار مجازی بوده و تحت پوشش مقررات حمایتی خاصی نباشند.

وی تاکید نمود که بر این اساس، مبلغ حق‌بیمه به طور کامل از سوی فعال صنفی پرداخت می‌شود و کارفرمای مربوطه فقط لیست بیمه شدگان را به سازمان تامین اجتماعی اقدارائه می‌کند. به گفته وی، سایر کارکنان که رابطه استخدامی و مزدبگیری با کارگاه‌های ذیربط دارند، مشمول بند الف ماده ۴ قانون تأمین اجتماعی بوده و کارفرما باید مطابق مواد ۲۸، ۳۶ و ۳۹ قانون تأمین اجتماعی نسبت به ارسال لیست و پرداخت حق‌بیمه اقدام کنند.

بیمه فعالان کسب و کارهای مجازی

چه کسانی تحت پوشش بیمه فعالان کسب و کارهای مجازی قرار می‌گیرند؟

مجتبایی اظهار کرد که تمام رانندگان واجد شرایط اعم از اسنپ، تپسی ، الو پیک و موارد مشابه برای بهره‌مندی از مزایای بیمه تامین اجتماعی می‌توانند از مهرماه امسال به کارفرمای مربوطه مراجعه کنند تا کارفرما از طریق اتحادیه کسب و کارهای مجازی نسبت به بیمه آنان اقدام کند.

وی ادامه داد که اتاق اصناف ایران برای رانندگان به عنوان یک قشر زحمت کش که دائم در معرض خطر قرار دارند، بیمه آنان را با همکاری اتحادیه کسب و کارهای مجازی به سازمان تامین اجتماعی پیشنهاد کرد که مورد موافقت قرار گرفته و اکنون وارد مرحله اجرایی شده است.

دستیابی به جزئیات بیشتر در مورد بیمه فعالان کسب و کارهای مجازی

جزئیات بیشتر و شرایط بهره مندی از بیمه شاغلان فعالان صنفی کسب و کارهای مجازی مشمولان یادشده باید از سوی اتحادیه کشوری صنف کسب و کار مجازی و یا نمایندگی آن در استان‌ها به سازمان تأمین اجتماعی معرفی شود. سن متقاضی در تاریخ شروع بیمه (ثبت معرفی‌نامه در واحدهای اجرائی سازمان ) حداکثر باید 50 سال تمام باشد.

درصورتی که متقاضی دارای سابقه پرداخت حق‌بیمه قابل قبول نزد سازمان تأمین اجتماعی باشد، معادل مدت سابقه پرداخت حق‌بیمه قبلی جهت ورود به دایره شمول به سقف سنی مجاز (۵۰ سال ) وی اضافه و در صورت احراز شرایط، بعنوان مشمول پذیرفته می‌شود. نرخ حق‌بیمه معادل ۲۷% مبنای پرداخت حق‌بیمه است و مبنای پرداخت حق‌بیمه متقاضیانی که ۵ سال و یا کمتر از ۵ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه دارند، به انتخاب متقاضی بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و حداکثر دستمزد مبنای پرداخت حق‌بیمه در زمان ثبت معرفی نامه در واحد اجرایی مربوطه خواهد بود.

مبنای پرداخت حق‌بیمه متقاضیانی که بیش از ۵ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه دارند، بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تا حداکثر میانگین دستمزد آخرین ۳۶۰ روز قبل از ثبت معرفی‌نامه در واحد اجرایی به انتخاب متقاضی خواهد بود.

با توجه به اینکه این گروه از بیمه‌شدگان، فاقد رابطه مزدبگیری با اتحادیه کشوری صنف کسب و کار مجازی و یا نمایندگی های مربوطه می‌باشند، لذا از شمول قانون بیمه بیکاری خارج بوده و بر این اساس حق‌بیمه مربوطه (۳% مبنای کسر حق‌بیمه) نیز وصول نخواهد شد.

کلیه حمایت های مقرر در قانون تأمین اجتماعی به استثنای بند “ج” (غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری) با رعایت مقررات مربوطه و تغییرات بعدی به این گروه از متقاضیان ارائه خواهد شد. شرایط برقراری و میزان تعهدات کوتاه‌مدت، مستمری‌های بازنشستگی، بازماندگان، ازکارافتادگی کلی و همچنین استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی با توجه به مفاد این بخشنامه و درچارچوب قانون تأمین اجتماعی و تغییرات بعدی آن خواهد بود.

متقاضیانی که مشمول بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد یا ادامه بیمه به طور اختیاری هستند، در صورت عدم انقطاع در پرداخت حق‌بیمه می‌توانند پس از پایان دوره پیش پرداخت بدون در نظر گرفتن شرایط سن و سابقه مقرر در بندهای “۱” و “۲” این بخشنامه با ارائه معرفی نامه از مرجع معرفی‌کننده ویا نمایندگی‌های مربوطه و رعایت سایر شرایط مقرر، از جمله انجام معاینات پزشکی موضوع بند۷ (در صورت عدم انجام معاینات پزشکی قبل از قرارداد) صرفاً در مرحله تغییر نوع بیمه، بدون انجام معاینات مجدد پزشکی در زمره مشمولین قرار گیرند.

بدیهی است درصورتیکه این افراد پرداخت حق‌بیمه را بعد از شروع بیمه قطع نمایند، ورود مجدد آنان منوط به رعایت مقررات مربوطه مطابق سایر مشمولین خواهد بود. بیمه‌شدگان مربوطه در صورت تمایل می‌توانند درهر مرحله نسبت به قطع بیمه‌پردازی بیمه‌های توافقی و ادامه پرداخت حق‌بیمه حسب ضوابط مقرر در چارچوب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، ادامه بیمه به طور اختیاری و … اقدام کنند.

 

آیا در زمینه ای تخصص و تجربه کافی را دارید؟ دانش خود را با کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

.

منبع: boursenews

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر