هوش مصنوعی امکان ساخت عطر دلخواه را فراهم می‌کند

ساخت عطر دلخواه با استفاده از هوش مصنوعی ممکن شد. این دستگاه سازنده عطر دلخواه مبتنی بر هوش مصنوعی است و از یادگیری ماشینی بهره می‌برد.

به گزارش تکراتو، شرکت تحقیقاتی IBM با کمپانی Symrise  که یکی از سازندگان طعم و عطر است، همکاری کرده تا با هم بتوانند یک دستگاه مبتنی بر هوش مصنوعی که می‌تواند عطر دلخواه کاربران را بسازد، تولید کنند.

ساخت عطر دلخواه با هوش مصنوعی

دستگاه متنی بر هوش مصنوعی با الهام از الهه‌ی بوی خوش یونان باستان، فیلیرا (Philyra) نام گرفته و با کمک یادگیری ماشینی می‌تواند میان هزاران ماده‌ی اولیه، فرمول و روش‌های مختلف، بگردد و بهترین گزینه را بر اساس سلیقه‌ی یک کاربر انتخاب نماید. پژوهشگران شرکت IBM مدعی شده‌اند که سیستم جدید طراحی شده توسط آنها می‌تواند ترکیبات خاصی را بیافریند و عطرهای منحصر به فردی تولید کند.

کمپانی Symrise هدف خود از توسعه‌ی چنین سیستمی را تولید رایحه‌های خاص‌تر یا کمک به تولیدکنندگان توصیف کرده و مدعی شده که قصد ندارد ماشین‌ها را جایگزین بینی انسان کند.

ساخت عطر دلخواه

نحوه عملکرد فیلیرا برای ساخت عطر دلخواه

نحوه عملکرد فیلیرا بدین صورت است که این ماشین، هزاران فرمول و ماده‌ی اولیه را بررسی می‌کند تا الگو‌ها یا ترکیبات جدیدی از میان انها پیدا کرده و عطر جدیدی که مشابه آن در بازار وجود ندارد را تولید نماید.

برای مثال فیلیرا می‌تواند میزان مواد اولیه فرمول‌های قبلی را بالا و پایین ببرد یا اینکه جایگزین‌هایی برای مواد اولیه بیابد. پس از این اتفاق سیستم یاد شده می‌تواند با بازخوردگیری از مخاطب، درصد درست میزان مواد اولیه یا فرمول انتخابی خود را ثبت نماید.

همچنین این ماشین می‌تواند عطر‌های ساخته شده توسط خود را با دیگر موارد مشابه موجود در بازار مقایسه کند و بهترین گزینه را انتخاب نماید. این مسئله هم می‌تواند به کمک متخصین بیاید و هم ممکن است در آینده‌ای نزدیک جایگزین آنها گردد.

 

آیا در زمینه ای تخصص و تجربه کافی را دارید؟ دانش خود را با کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

.

منبع: engadgetارسال نظر