همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

ثروتمندترین کشورهای اروپا با بیشترین میزان درآمد سرانه

اغلب کشورهای اروپایی به عنوان ثروتمندترین کشورهای جهان شناخته می‌شوند. در این مطلب با ثروتمندترین کشورهای اروپا با بیشترین درآمد سرانه آشنا خواهید شد. 

در تاریخ اروپا نوآوری های زیادی برای رشد تمدن ها شکل گرفته و رشد کرده اند و هم اکنون این قاره در حال پیشرفت در زمینه های تکنولوژی، صنعت، صادرات، مهندسی و خدمات است.

کشورهایی که در لیست زیر مشاهده خواهید کرد همگی بر اساس تولید ناخالص داخلی در ازای یک نفر از مردم همان کشور “GDP per capita” رده بدی شده اند، به این مقدار درآمد سرانه نیز گفته می‌شود.

برای محاسبه در آمد سرانه یک کشور باید میزان تولید ناخالص داخلی در آن کشور را تقسیم به جمعیت آن کرد.

میزان تولید ناخالص داخلی در ازای هر نفر نشان دهنده کیفیت زندگی در آن کشور نیز هست. کشورهایی که در این لیست قرار گرفته اند همگی جزو کشورهایی هستند که در دنیا از کیفیت بالایی برای زندگی برخوردار میباشند. البته کشورهایی که تولید ناخالص داخلی بیشتری دارند روی قیمت یورو تاثیر بیشتری خواهند داشت. در ادامه 10 کشور ثروتمند اروپا را به اختصار معرفی مینماییم.

ثروتمندترین کشورهای اروپا

10. اتریش

اتریش یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپا است. این کشور در جایگاه دهم با درآمد سرانه 48.005 دلار را دارد. بخش خدمات اتریش بیشترین سهم را از این میزان دارد. بخش مشاوره و مالی در اتریش در کل اروپا از جایگاه شناخته شده ای برخوردار است. بانک ها و موسسات مالی که در حقیقت در این بخش قرار دارند از شرکت های برتر در اروپا به حساب می آیند.

گردشگری در اتریش از ستون های دیگر درآمد زایی این کشور است. پیست های اسکی معروف آن مانند “Kitzbühel” هر ساله ورزشکاران زیادی را از آمریکا، اروپا و روسیه به خود جذب میکند.

بخش صادرات نیز ستون دیگر تولید ناخالص داخلی اتریش است. در حال حاضر اتریش محصولات زیادی مانند کاغذ، فلزات، مقوا، پارچه، مواد غذایی و قطعات خودرو را به کشورهای دنیا و بیشتر به کشورهای اروپایی صادر می‌کند.

9. آلمان

آلمان با درآمد سرانه 48.111 دلار، در جایگاه نهم لیست ثروتمندترین کشورهای اروپا قرار دارد. صادرات آلمان در سال 2016 در حدود 1.33 تریلیون دلار بوده و شامل وسایل نقلیه، فلزات، پلاستیک، محصولات شیمیایی، تولیدات غذایی، تجهیزات الکتریکی و حمل نقل و هم چنین لاستیک بوده است.

آلمان دارای منابع غنی مس، نمک، پتاس، گاز طبیعی و چوب و نیکل است. کشور آلمان خانه 53 عدد از شرکتهایی است که در لیست 2000 شرکت برتر در دنیا قرار دارند مانند بایر، فولکس واگن، بی ام و، آلیانز و مونیخ ریل.

نرخ بیکاری در آلمان 5.6 درصد است.

آلمان، فرانسه و اسپانیا به همراه انگلستان بیشترین میزان تولید ناخالص داخلی در اروپا را داشته و نسبت به سایر کشورها در حوزه یورو، بیشترین تاثیر را بر قیمت یورو امروز دارند. میزان تولید ناخالص داخلی به طور مستقیم بر واردات و ارزش پولی یک کشور تاثیرگذار است.

8. ایسلند

کشور ایسلند با درآمد سرانه 49.136 دلار در جایگاه هشتم است. این کشور اصلاحات بازار آزاد را در دهه 1990 انجام داد. این اقدامات در ابتدا موفق عمل کرد، اما بعد از رسیدن به دوران رکود اقتصادی در دنیا و بیشتر در سال های 2007 تا 2010 ایسلند را با چالش مواجه کرد تا جایی که کشور مجبور شد تا برای حفظ اقتصاد خود اقدام به دریافت وام از کشورهای اروپایی نموده و حتی از صندوق بین المللی پول نیز کمک بگیرد. در حال حاضر اقتصاد ایسلند رو به بهبودی است.

کشور ایسلند با درآمد سرانه 49.136 دلار

ایسلند از منابع برق-آبی و انرژی زمین گرمایی غنی خود برای تامین انرژی کارخانه ها و صنایع خود استفاده میکند. مهمترین این کارخانه ها صنایع ذوب آلومینیوم بوده و ماهیگیری نیز 20% از اقتصاد ایرلند را در بر می‌گیرد.

7. سوئد

میزان درآمد سرانه در سوئد 49.836 دلار است و در جایگاه هفتم لیست کشورهای ثروتمند اروپا قرار می‌گیرد. سنگ بنای اقتصاد سوئد بر پایه صادرات سنگ آهن، چوب و انرژی برق-آبی قرار گرفته است. تجهیزات دقیق، خوردو، آهن و فولاد، محصولات شیمیایی، ماشین آلات صنعتی و لوازم خانگی از صنایع بزرگ اقتصادی سوئد است.

سوئد همچنین خانه شرکتهای معروفی در جهان مانند Dyno Nobel، Ericsson، AGA و SKF است. شرکتهای خصوصی در سوئد 90 درصد شرکت ها را شامل می‌شوند.

از آن جایی که این کشور در جنگ جهانی دوم اعلام بی طرفی کرد اقتصادش مانند کشورهای دیگر اروپایی دچار فروپاشی نشد. امروزه اقتصاد این کشور رو به بهبود است و قیمت کرون سوئد نیز با توجه به رشد این کشور در مقابل سایر ارزها نیز بهبود یافته است.

6. هلند

درآمد سرانه مردم هلند 51.049 دلار محاسبه شده و در جایگاه ششم جدول ما قرار گرفته است. کشور هلند یکی از ثروتمندترین کشورهای اتحادیه اروپا ، عضو ناتو و هم چنین منطقه شنگن است.

شهر روتردام در هلند از اهمیت زیادی برخوردار هست. این شهر میزبان یکی از شلوغترین بنادر تجاری در دنیاست. این بندر تنها به این کشور خدمت رسانی نمیکند و خدماتش بر روی کل اروپا تاثیر میگذارد. مقصد اکثر مواد خامی که به بندر روتردام وارد میشوند کشور آلمان است.

5. سن مارینو

سن مارینو یکی از کوچکترین کشورهای دنیاست که توسط ایتالیا احاطه شده است. درآمد سرانه آن 59.058 دلار بوده و جایگاه پنجم لیست ثروتمندترین کشورهای اروپا را به خود اختصاص می‌دهد.

اقتصاد این کشور شامل بخش هایی چون الکترونیک، شراب، مبلمان، لباس و بانکداری است. صادرات تمبر های خاص هم به عنوان منبع درآمدی خوب برای این کشور کوچک به شمار میرود. پنیر و شراب از تولیدات سنتی این کشور به حساب می آید. این کشور هیچ بدهی خارجی ندارد و حتی دارای مازاد بودجه است.

4. سوئیس

یکی دیگر از کشورهای ثروتمند اروپا کشور سوئیس است که با درآمد سرانه 59.561 دلار در جایگاه چهارم لیست قرار می‌گیرد. ساعت های کشور سوئیس از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند، این ساعت ها به کشورهای آمریکا، اقیانوسیه، اروپا، آفریقا و آسیا صادر می‌شوند.

صادرات ساعت در سوئیس در سال 2011 بیش از 20 میلیارد دلار ارزش داشت. این کشور یکی از با ارزشترین پول های دنیا را در اختیار دارد.

بیشتر بخوانید: با ارزش ترین واحدهای پولی جهان

این کشور خانه کمپانی معروف غذایی نستل نیز هست که در دنیا محصولاتش به مصرف میرسد. صنایع این کشور شامل مواد شیمیایی و داروها را شمال میشوند و سوئیس در دنیا به عنوان بهشت سرمایه گذاران شناخته میشود. به خاطر وجود سیستم بانکداری موفق و ثبات اقتصادی، قیمت فرانک سوئد امروزه جزو با ثبات ترین ارزهای دنیاست. سوئیس به شدت با آلمان، ایالات متحده، ایتالیا، فرانسه و اتریش روابط تجاری دارد.

3. ایرلند

کشور ایرلند با درآمد سرانه 69.231 دلار در جایگاه سوم کشورهای ثروتمند قاره سبز قرار دارد. بخش نوشیدنی های الکلی جزو ارکان اقتصادی ایرلند به شمار میرود، طبق سر شماری ها 92.000 نفر در این بخش مشغول به کار است.

داروها، خدمات مالی، نرم افزار، فناوری های پزشکی و لیزینگ هواپیما از دیگر بخش های بزرگ اقتصادی در این کشور است. ایرلند یکی تولید کنندگان اصلی سرب و روی در اروپاست.

2. نروژ

کشور نروژ با درآمد سرانه 69.249 دلار در جایگاه دوم لیست ثروتمندترین کشورهای اروپا است. این کشور منابع غنی گاز طبیعی، مواد معدنی، نفت، ماهی، نیروگاههای برق-آبی و جنگلهای بسیار را داراست. دولت نروژ درآمد حال از بخش پتروشیمی را با دقت به قسمت های مختلف تخصیص داده است. نروژ از کشورهایی است که در آن نابرابری درآمد حداقل است زیرا که سیاست های دولت و نوآوری ها در بخش های مختلف باعث شده تا مردم این کشور میانگین درآمدی مناسب و نسبتا برابری داشته باشند.

این کشور بخش اعظم درآمد نفتی خود را در یک صندوق دارایی مجزا نگهداری میکند، ارزش این صندوق تا به امروز به بیش از 900 میلیارد دلار رسیده است که این میزان بیشترین در جهان است.

 

1. لوگزامبورگ

این کشور بیشترین درآمد سرانه را در اروپا دارد و ثروتمندترین کشور اروپایی به حساب می‌آید. درآمد سرانه 104.003 دلار در سال 2016 در این کشور ثبت شده است. لوگزامبوگ دهه ها پایدار بوده است و حکومت داری خوب در آن سبب شده تا اقتصادش شکوفا شود. بخش آهن و فولاد 7 درصد از اقتصاد کشور را شامل می‌شود، کمپانی “ArcelorMittal” جزو شرکتهای بزرگ کشور در زمینه تولید آهن آلات است.

مشوق های دولتی، مالیات شرکت های کوچک، محیط کسب و کار مطلوب و نیروی کار پایدار، همه را برای رفاه اقتصادی کشور بسیج کرده است.

برخی از این اسامی که در لیست ثروتمندترین کشورهای اروپا هستند، عضو اتحادیه اروپا بوده و برخی عضو آن نیستند، اما یورو به عنوان یک ارز رایج در این کشورها در معاملات استفاده می‌شود. با توجه به این موضوع کشورهای زیادی نیستند که بر قیمت یورو امروز در بازارهای جهانی تاثیرگذار باشند. همانطور که گفته شد کشورهای فرانسه، اسپانیا، آلمان و انگلستان با توجه به تولید ناخالص داخلی بر ارزش یورو تاثیر بیشتری دارند.

گالری تصاویر ثروتمندترین کشورهای اروپا

.

بیشتر بخوانید:

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |ارسال نظر