راهنمای کامل مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی و اعتراض به کسری سابقه

سوابق میلیون ها بیمه شده اصلی اجباری و خویش فرما سازمان تامین اجتماعی در سامانه سوابق سایت tamin.ir‌ در دسترس است. برای اطلاع از علمکرد سامانه سابقه بیمه در ادامه با تکراتو همراه باشید.

همه سوابق بیمه پردازی شما از قبل از انقلاب تا به امروز، در این سامانه به ترتیب سال ارائه شده و نام کارفرما و شعبه پرداخت بیمه و همچنین مبلغ حقوق و میزان کارکرد، در دسترس خواهد بود. اگر اعتراضی به عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما دارید، از طریق این سامانه،‌ اعتراض الکترونیکی خود را ثبت کنید تا بررسی شود.

مشاهده سوابق، سوابق تلفیقی، اعتراض به کسری بیمه، ارسال سابقه بیمه به موسسات، ارسال سابقه متقاضیان امتیاز آور شرکت های پیمانکاری برای دریافت رتبه از سازمان برنامه و بودجه و درخواست دفترچه، همه از طریق این سامانه که در این گفتار تکراتو به صورت کامل معرفی شده، در اختیار بیمه شدگان گرامی و کارفرمایان قرار دارد.

پرسش های خود را از طریق بخش کامنت با ما به اشتراک بگذارید. با تکراتو همراه باشید.

راهنمای سامانه مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی

به منظور مشاهده سوابق بیمه پردازی خود، بایستی به سامانه سوابق بیمه تامین اجتماعی در این لینک مراجعه کنید. همان طور که در عکس پایین مشاهده می کنید، همه کاربران برای ورود به سامانه مشاهده سابق بیمه پردازی خود در سایت سازمان تامین اجتماعی، بایستی کد کاربری و رمز عبور داشته باشند.

همه کاربران برای ورود به سامانه مشاهده سابق بیمه پردازی خود در سایت سازمان تامین اجتماعی، بایستی کد کاربری و رمز عبور داشته باشند.

منظور از کد کاربری، کد ملی هر بیمه پرداز است. دریافت گذر واژه یا رمز عبور، نیازمند ثبت نام در سامانه است. البته شما می‌توانید هر زمان که نیاز دارید، رمز عبور خود را تغییر دهید. رمز عبور بایستی ترکیب از حروف الفبای انگلیسی و اعداد باشد. مثل: Ab1234. سعی کنید رمز عبور را کلمات قابل پیش بینی مثل ۱۲۳۴۵۶ یا abc123 نگذارید تا اگر کسی کد ملی شما را دانست، با چند پیش بینی رمز عبور، به سوابق شما دسترسی داشته باشد.

راهنمای ثبت نام در سامانه مشاهده سوابق سازمان تامین اجتماعی در گفتار دیگری در تکراتو ارائه خواهد شد. فرض بر این است که شما کد کاربری و رمز عبور دارید. لذا وارد کرده و کلمه «ورود» را که در عکس بالا هم مشاهده کردید، کلیک کنید.

پیش از ورود به صفحه اصلی و وارد کردن کد کاربری و رمز عبور، از شما خواسته می‌شود که به منظور ورود به پروفایل، صبور باشید. پیغام بالا به نمایش در می‌آید.

همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، پیش از ورود به صفحه اصلی و وارد کردن کد کاربری و رمز عبور، از شما خواسته می‌شود که به منظور ورود به پروفایل، صبور باشید. پیغام بالا به نمایش در می‌آید.  بعد از گذشت چند ثانیه، شما به صفحه‌ای که تصویر آن در عکس زیر به نمایش درآمده است، منتقل خواهید شد.

ورود شما به درگاه متمرکز خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی، خوش آمد گفته شده و نام و نام خانوادگی شما نیز درج می‌شود.

همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، ورود شما به درگاه متمرکز خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی، خوش آمد گفته شده و نام و نام خانوادگی شما نیز درج می‌شود. این سایت، درگاه خدمات الکترونیکی طرح ملی  دکتر نوربخش بوده و بسیاری از خدمات سازمان تامین اجتماعی به بیمه شدگان، کارفرمایان و مستمری بگیران از طریق این درگاه در دسترس است. بنابراین، اگر بیمه پرداز اجباری یا خویش فرما سازمان هستید، از جمله سایت‌ها و درگاه‌هایی که هر ماه باید به آن رجوع کنید، همین سایت است.

این سامانه، سامانه یکپارچه ارائه خدمات الکترونیکی به مخاطبان سازمان تامین اجتماعی است.

این سامانه، سامانه یکپارچه ارائه خدمات الکترونیکی به مخاطبان سازمان تامین اجتماعی است.

در این صفحه، ۳ لینک مهم ارائه شده است که در بالا سمت راست بوده و در عکس فوق، با کادر و فلش زرد رنگ به  نمایش درآمده است. شما به منظور مشاهده سوابق خود بایستی به قسمت «بیمه شدگان» مراجعه کنید. وقتی روی قسمت بیمه شدگان کلیک می‌کنید، منوی آبشاری که تصویر آن را در عکس زیر مشاهده می‌کنید، به نمایش درخواهد آمد.

وقتی روی قسمت بیمه شدگان کلیک می‌کنید، منوی آبشاری که تصویر آن را در عکس زیر مشاهده می‌کنید، به نمایش درخواهد آمد.

منوی مشاهده سوابق خدمت بیمه شدگان تامین اجتماعی

این منوی آبشاری شامل موارد زیر است که یکی از آن‌ها مربوط به خدمات سابقه است که در  عکس مشاهده می‌کنید:

 • خدمات عمومی: خدمات عمومی شامل آدرس و تلفن شعب و کارگزاری های سازمان تامین اجتماعی در تهران و ۳۱ استان کشور به همراه موقعیت کلیه مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور و فهرست کلیه مراکز
 • خدمات نام نویسی: شامل نام نویسی بیمه شدگان برای نخستین بار، اعلام تغییرات بیمه‌ای، نمایش و اعلام تغییرات افراد خانواده (افراد تحت پوشش)، استعلام اطلاعات هویتی و شماره تامین اجتماعی، استعلام شماره حساب های ثبت شده و اعلام شماره حساب بانکی
 • خدمات پرونده الکترونیک: پرونده الکترونیک من
 • خدمات سابقه: شامل مشاهده کلیه سوابق، سوابق و ریز دستمزد بعد از سال ۱۳۸۶، سوابق تلفیقی،‌ اعلام سابقه به موسسات (مثل دفتر امور پیمانکاران و مشاوران سازمان برنامه و بودجه جهت اخذ گرید پیمانکاری توسط بیمه شده امتیاز آور)
 • خدمات درمانی و دفترچه: شامل درخواست دفترچه غیر حضوری، استعلام برخورداری از حمایت درمانی، راهنمای تصویری استفاده از بخش خدمات درمانی و دفترچه
 • حمایت کوتاه مدت: شامل استعلام استحقاق دریافت کم هزینه ازدواج و درخواست غرامت دستمزد بیماری
 • بازرسی های انجام شده از محل اشتغال: مشاهده بازرسی انجام شده توسط دیگران
 • امور فنی بیمه شدگان: محاسبه خرید خدمت سربازی و محاسبه مبلغ کمک هزینه ازدواج
 • بازنشستگی: شامل نحوه محاسبه مبلغ مستری بازنشستگان

بنابراین، همان طور که در عکس زیر مشاهده می‌کنید، خدمات سابقه بیمه شدگان در سامانه مشاهده سوابق سازمان بیمه تامین اجتماعی، شامل موارد زیر است:

بنابراین، همان طور که در عکس زیر مشاهده می‌کنید، خدمات سابقه بیمه شدگان در سامانه مشاهده سوابق سازمان بیمه تامین اجتماعی، شامل موارد زیر است

 • مشاهده کلیه سوابق
 • مشاهده سوابق و ریز دستمزد بعد از سال ۱۳۸۶
 • سوابق تلفیقی
 • اعلام سابقه به موسسات
 • اعتراض به سابقه دارای کسری کارکرد یا اشکال
 • اعتراض به سوابق ناموجود
 • مشاهده عناوین شغلی
 • محاسبه میانگین دستمزد ۲ سال آخر

اگر روی گزینه «کلیه سوابق» کلیک کنید، صفحه‌ای که تصویر آن را در عکس بالا مشاهده می‌کنید، به نمایش درخواهد آمد.

اگر روی گزینه «کلیه سوابق» کلیک کنید، صفحه‌ای که تصویر آن را در عکس بالا مشاهده می‌کنید، به نمایش درخواهد آمد. در بخش اطلاعات هویتی، شماره بیمه، کد ملی، نام پدر، نام، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، محل صدور و شماره مسلسل شناسنامه درج شده است. اگر اطلاعات هویتی نمایش داده شده فوق، با اطلاعات هویتی شما که در سازمان ثبت احوال کشور ثبت شده،‌ مغایرت دارد، در اسرع وقت برای رفع مغایرت به شعبه بیمه مراجعه کنید تا با ارائه مستندات، نسبت به رفع مغایرت‌ها اقدام شود.

وقتی روی گزینه مشاهده سوابق کلیک کنید، فهرست کامل از سوابق بیمه پردازی شما در کلیه شعب سراسر کشور از روز اول تا آخرین روز پرداخت بیمه، به نمایش در می‌آید. همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، نام شعبه، نوع سابقه، سال پرداخت، شماره کارگاه و نام کارگاه و ماه‌های پرداخت شده در هر سال، ارائه می‌شود.

وقتی روی گزینه مشاهده سوابق کلیک کنید، فهرست کامل از سوابق بیمه پردازی شما در کلیه شعب سراسر کشور از روز اول تا آخرین روز پرداخت بیمه، به نمایش در می‌آید. همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، نام شعبه، نوع سابقه، سال پرداخت، شماره کارگاه و نام کارگاه و ماه‌های پرداخت شده در هر سال، ارائه می‌شود.

اگر احیانا با بررسی سوابق خود متوجه شدید که یک یا چند روز در یک ماه یا چند ماه در یک سال، سابقه بیمه صفر منظور شده، اما در آن روز و ماه و سال، نزد فلان کارفرما، کارکرد داشته و حقوق برای شما رد شده و ۷ درصد حق بیمه کارگری از فیش حقوق شما کسر شده است، بایستی به  شعب بیمه مراجعه کرده و درخواست احیای سابقه  کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنید.

فرم احیای سابقه بیمه را بایستی براساس اطلاعات شناسنامه و کارت ملی تکمیل کرده و مستندات خود از جمله فیش حقوق، رونوشت قرارداد با کارفرما و هر مستنداتی که نشان‌دهنده رابطه کارگری-کارفرمایی است، در اختیار اداره نام نویسی شعبه مربوطه قرار دهید.

به منظور راستی آزمایی ادعای بیمه شده، کمیته بدوی در شعبه تشکیل و با حضور شما و نماینده دعوت شده کارفرما، ادعا را بر اساس مستندات، بررسی می‌کند. در صورتی که ادعای شما پذیرفته شود، مبلغ روز و ماه‌هایی که بیمه پرداخت نشده محاسبه و توسط واحد درآمد به کارفرما اعلام می‌شود تا نسبت به پرداخت حق بیمه های پرداخت نشده در روز و ماه و سال مورد ادعا، ‌اقدام کند.

پس از پرداخت کارفرما، روزهای ادعایی، به سابقه شما باز می‌گردد. البته حق اعتراض کارفرما به رای کمیسیون درباره کسری سابقه بیمه  شده، محفوظ است.

گاها برخی از شعب، کارگران را برای احیای سابقه، به کمیسیون حل اختلاف کارگری و کارفرمایی در اداره کار ارجاع می‌دهند تا آن کمیسیون، با بررسی مستندات و دعوت از کارفرما و کارگر، رای صادر کرده و آن را به شعبه بیمه، ابلاغ کند.

به هر حال، به منظور تماشای سوابق پرداخت بیمه تامین اجتماعی، بایستی به سبک و سیاق فوق اقدام کنید.

امکان دیگری که سایت سازمان تامین اجتماعی در اختیار شما قرار می‌دهد، ارائه لیست سوابق تلفیقی است. همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌فرمایید، به جای این که اطلاعات شعبه و کد کارگاه کارفرما و نام کارفرما در سوابق لیست بیمه شما به نمایش درآید، صرفا سال و ماه سوابق بیمه پردازی شما به نمایش در خواهد آمد.

امکان دیگری که سایت سازمان تامین اجتماعی در اختیار شما قرار می‌دهد، ارائه لیست سوابق تلفیقی است. همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌فرمایید، به جای این که اطلاعات شعبه و کد کارگاه کارفرما و نام کارفرما در سوابق لیست بیمه شما به نمایش درآید، صرفا سال و ماه سوابق بیمه پردازی شما به نمایش در خواهد آمد.

مثلا در عکس بالا مشخص است که صاحب سوابق فوق، در سال ۱۳۸۹، شاهد ۲۷۴ روز پرداخت بیمه بوده و ۱۱ روز کسری بیمه دارد. یا در سال ۱۳۹۳، ۳۵۲ روز سابقه پرداخت بیمه داشته  و ۱۴ روز کسری بیمه  دارد. چون آبان ۱۳۹۳، صرفا ۱۷ روز کارکرد داشته و ۱۳ روز، کسری این ماه دارد.

اگر کسری ۱۷ روز، قصور کارفرما است، بایستی با مدارک مثبته به شعبه بیمه یا اداره کار مراجعه و از کارفرما بابت عدم رد کردن ۱۳ روز بیمه، شکایت کند. اما اگر برای کارفرما فقط ۱۷ روز کار کرده است، پس کارکرد، صحیح است و اعتراض، پذیرفتنی نیست.

در لیست فوق مشاهده می‌شود که بیمه پرداز، ۴۷۶۸ روز سابقه بیمه داشته که معادل ۱۳ سال و ۲۳ روز می‌شود. اگر خواهان دریافت فایل سابقه هستید، بایستی روی قسمت «دانود فایل سابقه» کلیک کنید. شما می‌توانید با ایجاد صندوق شخصی، نسبت به ارسال سابقه به صندوق شخصی خود برای استفاده‌های بعدی، اقدام کنید.

یکی از خدمات بخش سوابق سایت سازمان تامین اجتماعی که شاید برای بسیاری از خوانندگان گرامی تکراتو، ناشناس باشد، امکان ارسال سابقه به موسسات مورد نظر است. شما در منوی سابقه، بخش «اعلام سابقه به موسسات» را انتخاب کنید که نام انگلیسی آن: INSTITUTION ANNOUNCEMENT HISTORY است.

یکی از خدمات بخش سوابق سایت سازمان تامین اجتماعی که شاید برای بسیاری از خوانندگان گرامی تکراتو، ناشناس باشد، امکان ارسال سابقه به موسسات مورد نظر است. شما در منوی سابقه، بخش «اعلام سابقه به موسسات» را انتخاب کنید که نام انگلیسی آن: INSTITUTION ANNOUNCEMENT HISTORY است.

درخواست اعلام سابقه به موسسات به ۳ صورت ممکن است:

 • کلیه سوابق
 • سوابق و ریز دستمزد بعد از سال ۱۳۸۶
 • سوابق تلفیقی

اعتراض به سابقه دارای کسر کارکرد یا اشکال

یکی از خدمات فوق‌العاده سایت سوابق تامین اجتماعی، بخش اعتراض اینترنتی به سابقه دارای کسری کارکرد است. همان طور که در بالا اشاره کردیم، بخشی از مشکلات کارگری و کارفرمایی در کشور مربوط به عدم رد کردن لیست بیمه پرسنل به صورت عمدی یا سهوی بوده که زمینه کسری کارکرد سوابق بیمه پردازان را به دنبال خواهد داشت. تامین اجتماعی در سامانه خود از سال ۱۳۹۶، تلاش کرده تا بررسی درخواست مشتریان را اینترنتی کند.

لذا، شما می‌توانید با مراجعه به بخش «اعتراض به سابقه دارای کسری کارکرد یا اشکال»، در منوی سابقه خدمت، نسبت به اعتراض اینترنتی اقدام کنید.

همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، به منظور اعتراض به هر سال سابقه بیمه پردازی خود که کسری کارکرد داشته یا با اشکال روبرو است،‌ باید روی قسمت ویرایش کلیک کنید.

همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، به منظور اعتراض به هر سال سابقه بیمه پردازی خود که کسری کارکرد داشته یا با اشکال روبرو است،‌ باید روی قسمت ویرایش کلیک کنید. وقتی کلیک کنید، عکسی که تصویر آن در زیر نمایش داده شده نمایان می‌شود:

همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، اعتراض به کسری سوابق در هر ماه در هر سال، با بلوک‌های سفید رنگ فراهم شده است.

همان طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، اعتراض به کسری سوابق در هر ماه در هر سال، با بلوک‌های سفید رنگ فراهم شده است. اگر فکر می‌کنید در ماه خاصی در فلان سال، کارکرد داشتید، عدد تعداد روز کارکرد را وارد و روی گزینه سبز رنگ تایید، ‌‌کلیک کنید.

اگر فکر می‌کنید در ماه خاصی در فلان سال، کارکرد داشتید، عدد تعداد روز کارکرد را وارد و روی گزینه سبز رنگ تایید، ‌‌کلیک کنید.

در پایین صفحه اعتراض به کسری کارکرد، پس از ثبت ویرایش روزهای کارکرد در ماه و سال مورد نظر، گزینه سبز رنگ به نام تایید و ارسال است که در باکس قرمز رنگ فوق مشاهده می‌کنید. وقتی روی آن کلیک کنید،‌ پیغامی که عکس آن در تصویر زیر ارائه شده،‌ به نمایش در خواهد آمد.

برای ثبت درخواست اعتراض شما به کسری کارکرد یا اعلام اشکال، روی گزینه موافقم کلیک کنید. این پیغام، موافقت نامه بهره برداری از سرویس های غیرحضوری ثبت اعتراض سازمان تامین اجتماعی است.

برای ثبت درخواست اعتراض شما به کسری کارکرد یا اعلام اشکال، روی گزینه موافقم کلیک کنید. این پیغام، موافقت نامه بهره برداری از سرویس های غیرحضوری ثبت اعتراض سازمان تامین اجتماعی است. در صورت تایید و ثبت نهایی درخواست، تا زمان رسیدگی کامل به درخواست ثبت شده، امکان ثبت درخواست مجدد فراهم نیست. لطفا دقت کنید که تکرار ثبت درخواست بی‌مورد، به دلیل ایجاد ترافیک کاری و تضییع حقوق سایر بیمه شدگان، موجب لغو امکان ثبت درخواست های آتی برای شما خواهد شد.

همان طور که در این اطلاعات تکراتو ارائه شد، بایستی به درستی از صحت کارکرد سوابق بیمه پردازی خود در سامانه تامین اجتماعی مطلع شوید تا شاهد دردسر احیای سابقه و اعتراض و وارد شدن به پروسه وقت‌گیر و زمان بر و هزینه بر ادعای سابقه نشوید. هر ماه، با ورود به پروفایل خود، از صحت پرداخت حق بیمه خود در فلان ماه سال توسط فلان کارفرما، اطمینان حاصل کنید.

توجه کنید که این سامانه هم برای بیمه پرداز خویش فرما و هم بیمه پرداز اجباری بوده و تفاوتی ندارد. فرق بیمه اجباری با بیمه خویش فرما، در بیمه بیکاری است. لذا اگر کارفرما ندارید،‌ از طریق روش اختیاری (خویش فرما یا صاحبان حرفه و مشاغل آزاد)، خود را بیمه کنید تا از خدمات درمانی و بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی بهره مند شوید. بش از ۴۰ میلیون نفر از هموطنان، تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی، بزرگ ترین سازمان دولتی بیمه‌ای کشور هستند.

اگر با سوالی روبرو شدید، پرسش های خود را با تکراتو در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید:ارسال نظر (1 نظر)

  سلام
  برای سالهای گذشته که حق بیمه برای من رد نشد، در صورتی که در اعتراض، موفق به گرفتن حق خود نشوم، آیا امکان پرداخت حق بیمه به صورت خویش فرما برای جبران کسری وجود دارد؟

  0

  0
  پاسخ