coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

جک دورسی به پشتوانه بیت کوین، شبکه غیرمتمرکز Web 5.0 را ایجاد می‌کند

زیرمجموعه شرکت Block به نام TBD که توسط جک دورسی تأسیس شده است، قصد ساخت شبکه غیرمتمرکز Web 5.0 را دارد که قدرت خود را از بیت کوین می‌گیرد.

به عقیده جک دورسی، بزرگترین شبکه بلاکچین دنیا نقش گسترده‌ای در تحول اینترنت ایفا خواهد کرد. پروژه جدید جک با نام Web5، نمایانگر آخرین تلاش‌های او در راستای استفاده از بیت کوین، پس از کناره‌گیری از سمت مدیرعاملی توییتر در نوامبر 2021 است.

شبکه غیرمتمرکز Web 5.0

شبکه غیرمتمرکز Web 5.0 یک سیستم مبتنی بر هویت به شمار می‌رود. بر خلاف پلتفرم Web 3.0 که از فناوری‌های بلاک چین و توکن سازی برای غیرمتمرکز کردن اینترنت استفاده می‌کند، Web 5.0 تنها از بلاک چین بیت کوین استفاده خواهد کرد.

جک دورسی به پشتوانه بیت کوین، شبکه غیرمتمرکز Web 5.0 را ایجاد می‌کند

یک کاربر توییتر با نام Namcios در مجموعه‌ای از توییت‌ها، مفهوم واقعی Web 5.0 را توصیف کرد. در این پلتفرم چندین مولفه نرم‌افزاری با یکدیگر در جهت ایجاد تجربه کاربری بهتر فعالیت می‌کنند. از دیگر اقدامات این پلتفرم می‌توان به ایجاد امکان مدیریت غیرمتمرکز هویت اشخاص اشاره کرد.

به گفته Namcios، پلتفرم Web 5.0 از ION استفاده می‌کند. ION یک شبکه DID باز عمومی و بدون مجوز است که بر روی بلاک چین بیت کوین اجرا می‌شود. بنیاد Web 3.0 تعریف به خصوص خود را از DID ارائه داده است. طبق تعریف این بنیاد، DID به شناسه‌های غیرمتمرکزی گفته می‌شود که هویت غیرمتمرکز دیجیتالی را فعال می‌کند.

بیت کوین در آینده به ارز اصلی اینترنت تبدیل خواهد شد

Web 5.0 اساسا یک پلتفرم غیرمتمرکز است که با استفاده از DIDها امکان ساخت نرم‌افزارهای غیرمتمرکز را برای توسعه‌دهندگان میسر خواهد کرد. Web 5.0 دارای یک شبکه پولی با محوریت بیت کوین خواهد بود. این شبکه بازتابی از دیدگاه جک دورسی در زمینه بیت کوین است.

به عقیده جک دورسی بیت کوین در آینده‌ای نه چندان دور به ارز اصلی اینترنت تبدیل خواهد شد. انگیزه اصلی جک دورسی در جهت ایجاد پلتفرم Web5، عدم اعتقاد وی به غیرمتمرکز بودن Web 3.0 است. بنیانگذار شرکت Block در گذشته انتقادهای خود از Web 3.0 و شرکت‌های سرمایه‌گذار آن را اعلام کرده بود.

در دسامبر 2021، دورسی در توییتر خود به این نکته اشاره کرد که اشخاص، صاحب اصلی Web 3 نخواهند بود. مالکیت Web 3 بر عهده VCها و شرکای محدود قرار دارد. به عقیده جک دورسی Web 3 تنها یک نهاد متمرکز با نام جدید است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره ساخت شبکه غیرمتمرکز Web 5.0 توسط جک دورسی چیست؟ لطفا نظرات خود را در بخش کامنت با تکراتو و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: cointelegraph

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر