coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

تماشا کنید: ناسا اولین تصاویر رنگی تلسکوپ جیمز وب را منتشر کرد

اولین تصاویر رنگی تلسکوپ جیمز وب پیش چشم جهانیان قرار گرفت و عصر جدیدی در علم نجوم آغاز شد. ناسا در برنامه‌ای رسمی که هم‌اکنون در حال پخش است، از تصاویر رنگی دیگری که توسط جیمز وب ثبت شده، رونمایی کرد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب که با همکاری آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی کانادا (CSA) طراحی و ساخته شده، قابلیت‌های خارق‌العاده‌ای دارد که فقط بخش کوچکی از آن، امروز به نمایش عموم درآمده است.

اولین تصاویر جیمز وب ، بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان، قدرت و قابلیت‌های فوق‌العاده این دستاورد بزرگ علمی مهندسی را نشان می‌دهند. جیمز وب آماده است که ماموریت خود را برای افشای جهانی فروسرخ آغاز کند.

در ادامه، اولین تصاویر رنگی تلسکوپ جیمز وب را مشاهده می‌کنید.

اولین تصاویر رنگی تلسکوپ جیمز وب

ناسا به‌صورت زنده، اولین تصاویر تمام رنگی و داده‌های طیف‌سنجی جیمز وب را معرفی می‌کند. عکس‌هایی که مشاهده می‌کنید، اولین موج از تصاویر و طیف‌های علمی تمام رنگی را نشان می‌دهند که توسط جیمز وب جمع‌آوری شده و آغاز رسمی عملیات علمی عمومی این تلسکوپ محسوب می‌شود. این عکس‌ها توسط یک کمیته بین‌المللی، تشکیل شده از نمایندگان ناسا، ESA ،CSA و موسسه علمی تلسکوپ فضایی انتخاب شدند.

تماشا کنید: ناسا اولین تصاویر رنگی تلسکوپ جیمز وب را منتشر کرد
اولین تصاویر رنگی تلسکوپ جیمز وب از سجابی کارینا – Carina Nebula

این منظره از «کوه‌ها» و «دره‌ها» مملو از ستاره‌های درخشان، درواقع لبه منطقه ستاره‌زایی جوان و جوانی به نام NGC 3324 در سحابی کارینا است. این تصویر که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب جدید ناسا در نور فروسرخ گرفته شده است، برای اولین بار مناطق نامرئی تولد ستاره‌ها را نشان می‌دهد.

تصویر سه بعدی وب که «صخره‌های کیهانی» نامیده می‌شود، مانند کوه‌های سنگی در یک عصر مهتابی به نظر می‌رسد. در واقع، این لبه‌ی حفره غول‌پیکر گازی درون NGC 3324 است و بلندترین قله‌های موجود در این تصویر حدود 7 سال نوری ارتفاع دارند. ناحیه غارمانند توسط تابش شدید فرابنفش و بادهای ستاره‌ای ستارگان بسیار عظیم، داغ و جوانی ایجاد شده که در مرکز حباب قسمت بالایی تصویر دیده می‌شوند.

تماشا کنید: ناسا اولین تصاویر رنگی تلسکوپ جیمز وب را منتشر کرد
اولین تصاویر رنگی تلسکوپ جیمز وب از پنج قلوی استفان – Stephan’s Quintet

پنج قلوی استفان، گروهی از پنج کهکشان است که بیشتر به دلیل حضور برجسته در فیلم کلاسیک «It’s a Wonderful Life» شناخته می‌شود. امروز، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، پنج قلوی استفان را در نوری جدید نشان می‌دهد. این تصویر عظیم، بزرگ‌ترین تصویر وب تا به امروز است که حدود یک پنجم قطر ماه وسعت دارد. تصویر پنج قلوی استفان شامل بیش از 150 میلیون پیکسل است که از تقریبا 1000 فایل تصویری جداگانه ساخته شده است. داده‌های جیمز وب، بینش‌های جدیدی را در مورد اینکه چگونه فعل و انفعالات کهکشانی ممکن است باعث تکامل کهکشان‌ها در جهان اولیه شده باشد، ارائه می‌دهد.

وب با دید قدرتمند، مادون قرمز و وضوح فضایی بسیار بالا، جزئیاتی را نشان می‌دهد که قبلا هرگز در این گروه کهکشانی دیده نشده بود. خوشه‌های درخشان میلیون‌ها ستاره جوان و نواحی ستاره‌باران از تولد ستاره‌های تازه، این تصویر را زیبا می‌کنند. به دلیل فعل و انفعالات گرانشی، دنباله‌های گسترده‌ای از گاز، غبار و ستارگان از چندین کهکشان بیرون کشیده می‌شوند. از همه مهمتر، Webb امواج ضربه‌ای عظیم به هنگام برخورد کهکشان‌ NGC 7318B از میان خوشه را ثبت کرده است.

تماشا کنید: ناسا اولین تصاویر رنگی تلسکوپ جیمز وب را منتشر کرد
اولین تصاویر رنگی تلسکوپ جیمز وب از سحابی حلقه جنوبی – Southern Ring Nebula

ستاره کم نور در مرکز این چشم‌انداز، هزاران سال است که حلقه‌هایی از گاز و غبار را به همه جهات می‌فرستد و تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا برای اولین بار نشان داد که این ستاره در غبار پوشیده شده است.

دو دوربین تلسکوپ جیمز وب، آخرین تصویر از این سحابی سیاره‌ای را گرفتند که با نام NGC 3132 فهرست‌بندی شده و به‌طور غیررسمی به عنوان سحابی حلقه‌ی جنوبی شناخته می‌شود. این سحابی تقریبا 2500 سال نوری از ما فاصله دارد.

وب به اخترشناسان این امکان را می‌دهد تا جزئیات بیشتری را درباره سحابی‌های سیاره‌ای مانند این مورد بررسی کنند؛ ابرهای گاز و غباری که توسط ستاره‌های در حال مرگ بیرون رانده می‌شوند. درک اینکه کدام مولکول‌ها وجود دارند و در کجای پوسته‌های گاز و غبار قرار گرفته‌اند، به محققان کمک می‌کند تا دانش خود را اصلاح کنند.

اولین تصاویر تلسکوپ جیمز وب
اولین تصاویر رنگی تلسکوپ جیمز وب از خوشه کهکشانی SMACS 0723

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا عمیق‌ترین و واضح‌ترین تصویر مادون قرمز از جهان دور را تا به امروز ثبت کرده است. این تصویر از خوشه کهکشانی SMACS 0723 که به عنوان اولین میدان عمیق وب شناخته می‌شود، مملو از جزئیات است.

هزاران کهکشان (از جمله کم‌نورترین اجرام مشاهده شده در مادون قرمز) برای اولین بار در دید وب ظاهر شده‌اند. این تصویر از جهان پهناور، تنها بخش بسیار کوچکی از آسمان را نشان می‌دهد؛ بخش کوچکی که می‌توان آن را به دانه‌ای شن روی انگشت تشبیه کرد.

تماشا کنید: ناسا اولین تصاویر رنگی تلسکوپ جیمز وب را منتشر کرد
اولین تصاویر رنگی تلسکوپ جیمز وب از سیاره گازی

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، نشانه مشخصی از آب را به همراه شواهدی از ابرها و مه در اتمسفر اطراف یک سیاره غول پیکر گازی داغ و پف‌دار ثبت کرده است که به دور ستاره‌ای دوردست شبیه به خورشید می چرخد.

این داده‌ها که حضور مولکول‌های گاز خاصی را بر اساس کم‌سویی در روشنایی رنگ‌های دقیق نور نشان می‌دهد، تا به امروز دقیق‌ترین نوع خود است و توانایی بی‌سابقه‌ جیمز وب را برای تحلیل اتمسفرهایی که صدها سال نوری از ما فاصله دارند، ‌نشان می‌دهد.

تلسکوپ فضایی هابل طی دو دهه گذشته، جو سیارات فراخورشیدی متعددی را تجزیه و تحلیل کرده است و اولین کشف واضح آب را در سال 2013 ثبت کرده است؛ با این‌حال، رصد فوری و دقیق‌تر وب نشان‌دهنده یک جهش عظیم به جلو در تلاش برای شناسایی سیاراتی هستند که پتانسیل سکونت دارند.

.

نظر شما درباره اولین تصاویر رنگی تلسکوپ جیمز وب چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو به اشتراک بگذارید.

منبع: nasa

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (1 نظر)

    سلام. بسیار عالی وخیره کننده هست این تصاویر و حالا تصویر های قافلگیر کننده از اعماق فضا و سر منشاء حیات هم خواهد فرستاد. البته از تلسکوپ فضایی هابل باید تشکر کرد که باعث ساخت جیمز وب شد.عکسهای هابل فراموش نشدنیه.!!

    پاسخ