coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

امکان حذف برنامه‌های پیشفرض در اندروید 14 عرضه می‌شود

امکان حذف برنامه‌های پیشفرض در اندروید 14 ممکن خواهد شد. همیشه عدم حذف برنامه‌های پیش‌فرض اندروید، انتقاد سخت کاربران را به‌همراه داشته است.

امکان حذف برنامه‌های پیشفرض در اندروید 14 همزمان با با عرضه این نسخه از سیستم‌عامل اندروید از راه خواهد رسید. این ویژگی از سالیان پیش باید در اختیار کاربران قرار می‌گرفت زیرا وجود این برنامه‌ها هم فضای بسیار زیادی از حافظه ذخیره‌سازی به‌خود اختصاص می‌دهد و هم باعث کندی دستگاه می‌شود. ازاین‌رو این ویژگی قطعاً با استقبال کاربران اندروید همراه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: نخستین نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید 14 منتشر شد

امکان حذف برنامه‌های پیشفرض در اندروید 14 میسر می‌شود

گوگل به‌تازگی اولین پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید ۱۴ را برای گوشی‌های سری پیکسل 4a و بالاتر منتشر کرد. از جمله ویژگی‌های جدید این نسخه، امکان حذف برنامه‌های پیش‌فرض و مزاحم موسوم به «بلوت‌ویر» است. اگرچه این گزینه به‌طور مستقیم قابل رویت نیست، اما از طریق یک منوی مخفی که برنامه‌های پس‌زمینه را نشان می‌دهد، قابل استفاده است.

برنامه‌های مزاحم که اصطلاحا Bloatware نام دارند، به موارد از پیش نصب شده‌ای گفته می‌شوند که معمولا بی‌استفاده باقی مانده و فضای ذخیره‌سازی و رم را اشغال می‌کنند. از آنجاکه در حال حاضر برخی از این برنامه‌ها قابل حذف نیستند، گوگل با افزودن یک منوی مخفی برای پاک‌سازی آنها، این کمبود را رفع کرده است. انتظار می‌رود این منو در نسخه‌های آینده Android 14 به بخش اصلی تنظیمات منتقل شود.

امکان حذف برنامه‌های پیشفرض در اندروید 14 میسر می‌شود

گوگل برنامه های پیش‌فرض را به‌عنوان دسته‌ای در نظر گرفته که توسط سازنده دستگاه یا شرکت مخابراتی نصب شده است. این شرکت هم‌چنین خاطرنشان کرده که اپلیکیشن‌های مذکور برای عملکرد عادی گوشی هوشمند ضروری نیستند و کاربر در صورت تمایل می‌تواند آنها را حذف کند.

به‌نقل از میشل رحمان از وب‌سایت XDA، منوی جدید احتمالا برنامه‌هایی را نشان خواهد داد که از طریق ADB یا سرویس‌های پیش‌زمینه نظیر فروشگاه گوگل پلی نصب نشده‌اند. حال باید دید دسترسی به این منو در نسخه نهایی اندروید 14 به‌ چه صورت خواهد بود.

دیگر ویژگی‌‌های Android 14

علاوه بر امکان حذف برنامه‌های پیش فرض، نسخه توسعه‌دهنده اندروید 14 با قابلیت مدیریت چند سیم‌کارت نیز همراه شده است. این ویژگی کار را برای افرادی که از دو سیم‌کارت در گوشی خود استفاده می‌کنند، آسان‌تر خواهد کرد. به‌گفته پایگاه 9to5Google، گزینه جدید که در بخش تنظیمات سیم‌کارت قرار گرفته، این امکان را می‌دهد تا بسته به اینکه کدام‌یک ارتباط بهتری برای تماس یا اینترنت دارند، به‌طور خودکار بین دو سیم‌کارت جابجا شود.

این ویژگی در صورت دریافت سیگنال ضعیف، سیم‌کارت ثانویه پشتیبان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. قابلیت مدیریت خودکار سیم‌کارت‌ها به‌طور استاندارد به اندروید ۱۴ اضافه خواهد شد و نیازی به فعال‌سازی توسط کاربر ندارد.

پیش‌نمایش جدید اندروید 14 هم‌چنین شامل تغییراتی در سطح API مانند مجوزهای جدید، رفتارها و بهبودهای امنیتی بوده و در جهت ارتقا توسعه یافته است. از جمله دیگر ویژگی‌های جدیدی که به اندروید 14 اضافه خواهد شد، شبیه‌سازی برنامه‌های بومی است.

امکان حذف برنامه‌های پیشفرض در اندروید 14 میسر می‌شود

اگرچه این قابلیت برای سال‌ها توسط برنامه‌های جانبی یا رابط کاربری سایر سازندگان نظیر وان‌پلاس یا از طریق ایجاد نمایه کاربری امکان‌پذیر بوده، اما وان‌پلاس با افزودن امکان شبیه‌سازی برنامه‌های بومی به اندروید ۱۴ آن‌ را یک گام جلوتر خواهد برد.

هم‌چنین در نسخه توسعه‌دهندگان اندروید 14، گوگل در حال آماده‌سازی ابزار خود برای کپی کردن اپلیکیشن‌ها است. اکنون تنظیمات برنامه شامل بخش جدید به‌نام Clone Application شده که به کاربران اجازه می‌دهد برنامه‌های اندرویدی مورد نظر خود را کلون کنند. این ویژگی امکان در اختیار داشتن دو برنامه یکسان را فراهم خواهد کرد. برای مثال، از این طریق می‌توان دو اپلیکیشن واتساپ با شماره‌های مختلف تنظیم کرد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره امکان حذف برنامه‌های پیشفرض در اندروید 14 چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر