فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

تخصیص سیمکارت بدون فیلتر به توریست‌ها ؛‌‌ اینترنت طبقاتی اینبار برای گردشگران!

براساس اعلام وزیر ارتباطات، طرح تخصیص سیمکارت بدون فیلتر به توریست‌ها در راستای اجرای اینترنت طبقاتی به‌زودی اجرایی می‌شود.

تخصیص سیمکارت بدون فیلتر به توریست‌ها یکی دیگر از طرح‌های وزارت ارتباطات در راستای اجرای اینترنت طبقاتی بوده که وزیر ارتباطات صراحتاً به آن اشاره کرده است. این طرح در زمانی انجام می‌گیرد که خود مردم ایران درگیر فیلترینگ‌های شدید و محدودیت‌های اینترنت هستند. به گفته زارع‌پور این اقدام به‌منظور بهره‌گیری توریست‌ها از اینستاگرام و واتس‌اپ انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید: واکنش وزیر ارتباطات به درخواست بازگشت اینترنت به شرایط عادی ؛ نامه‌ای ندیدم!

تخصیص سیمکارت بدون فیلتر به توریست‌ها

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگویی که با خبرگزاری میراث آریا انجام داده است گفته: «شنیده شده است که توریست‌ها و گردشگران خارجی در کشور به دلیل فیلترینگ دو پلتفرم واتس‌اپ و اینستاگرام کمی دچار مشکل شده‌اند.»

زارع‌پور برای حل این مشکل از اختصاص سیم‌کارت‌های خاص به گردشگران خبر داده و گفته:

در نظر داریم با توجه به محدودیت استفاده از این دو پلتفرم، برای گردشگران خارجی که به کشورمان سفر کرده‌اند، سیم‌کارت‌های خاصی را طراحی کنیم که این افراد بتوانند در مدت حضور خود در ایران راحت‌تر و بهتر از فضای‌مجازی استفاده کنند.

تخصیص سیمکارت بدون فیلتر به توریست‌ها

در حالی که تعریف دقیق و مشخص از اینترنت طبقاتی وجود ندارد وزیر ارتباطات پیش از این وجود آن را رد کرده و گفته بود: «چیزی به اسم اینترنت طبقاتی نداریم و همه مردم برای ما خاص هستند.» اندکی پس از شروع محدودیت‌های اینترنتی در نیمه امسال، یکی از نمایندگان مجلس به نام احمد راستینه از «سطوح دسترسی» سخن به میان آورده و گفته بود:

در تمام دنیا سطوح دسترسی تعریف شده است، من فکر می‌کنم هیچ‌کس نمی‌پذیرد که اگر کسی کار بازرگانی و تجارت بین‌المللی انجام می‌دهد، سطح دسترسی‌اش به فضای مجازی و اینترنت محدود باشد. همین‌طور استاد دانشگاهی که باید از ظرفیت‌های کتابخانه‌های دیجیتالی سراسر دنیا، پژوهشکده‌ها و وبگاه‌های آماری در دنیا استفاده کند، نمی‌توانیم سطح دسترسی‌اش را محدود کنیم.

از آن زمان ایجاد سطوح دسترسی خاص برای عده‌ای به اینترنت طبقاتی شهرت یافت.

با وجود گفته‌های زارع‌پور دو هفته بعد از آن نامه‌هایی منتشر شد که مسئولان آنها از وزارت ارتباطات درخواست اینترنت بدون فیلتر کرده بودند.

پیش از آن نیز اتحادیه فناوران رایانه تهران از جمله اولین نهادهای صنفی کشور بود که به دارندگان پروانه کسب این اتحادیه گفته بود برای دریافت اینترنت بدون فیلتر، آی‌پی‌های خود را اعلام کنند. پیش از اتحادیه فناوران رایانه نیز اعضای اتاق بازرگانی که از منتقدان محدودیت‌های اینترنتی بودند، توانستند اینترنت بدون فیلتر دریافت کنند.

پس از شروع محدودیت‌های اینترنت از اواخر شهریور ماه، تعدادی از نمایندگان مجلس درخواست کردند دسترسی‌های خاص برای برخی از افراد مانند اساتید دانشگاه، دانشجویان و تجار ایجاد شود. حال به نظر می‌آید قرار است توریست‌ها نیز به جمع اقشاری اضافه شوند که به اینترنت آزاد و بدون فیلتر دسترسی پیدا خواهند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره تخصیص سیمکارت بدون فیلتر به توریست‌ها چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر (1 نظر)

    چیزی که من برداشت میکنم اینه که توریست های خارجی شعور دارن اما ایرانی ها ندارند و باید حکومت براشون تصمیم بگیره

    پاسخ