coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

استفاده از تجهیزات چینی برای گسترش شبکه 5G کشور تایید شد

استفاده از تجهیزات چینی برای گسترش شبکه 5G کشور مورد تأیید قرار گرفت.

استفاده از تجهیزات چینی برای گسترش شبکه 5G کشور توسط وزیر ارتباطات تأیید شد. عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد که تمامی تجهیزات فناوری 4G مورد استفاده در ایران نیز از چین آمده است و این کشور درنظر دارد تجهیزات شبکه پرسرعت 5G را نیز در اختیار ایران قرار دهد. یکی از غول‌های مخابراتی جهان (هواوی) در کشور چین قرار دارد و احتمالاً از تجهیزات این کشور بدین‌منظور استفاده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: وزیر ارتباطات از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات تا پایان دولت سیزدهم خبر داد

استفاده از تجهیزات چینی برای گسترش شبکه 5G کشور تایید شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت بسیاری از تجهیزات اینترنت نسل چهارم در کشور ما نیز ساخت کشور چین بوده و برای اینترنت نسل پنجم هم می‌توانیم از تجهیزات چینی استفاده کنیم. «عیسی زارع‌پور» با اشاره به همکاری‌های ایران و چین در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت:

«در سفر اخیر رئیس‌جمهور به چین، وزیر امور خارجه تفاهم‌نامه مشترکی را در حوزه نرم‌افزار، سخت‌افزار و حوزه‌های فضایی با چین به امضا رساند که دارای بند‌های مختلفی است و می‌تواند به توسعه کشورمان در این زمینه کمک کند.»

استفاده از تجهیزات چینی برای گسترش شبکه 5G کشور تایید شد

وزیر ارتباطات درباره گسترش اینترنت نسل پنجم، اضافه کرد: «بسیاری از تجهیزات اینترنت نسل چهارم در کشور ما چینی است و طبیعی است که برای اینترنت نسل پنجم هم بتوانیم از تجیزات چینی استفاده کنیم.»

گفتنی است در بند «د» از ضمایم شماره ۲ قرارداد ۲۵ساله همکاری ایران و چین که در سال گذشته حواشی و ابهام‌هایی داشت؛ بخشی به اسم «همکاری در زمینه فناوری و ارتباطات و رادیو» وجود داشت که در آن به توسعه نسل پنجم تلفن همراه اشاره شده بود. ناگفته نماند در بهمن ماه سال گذشته نیز وزیر ارتباطات از ارتقای کیفیت اینترنت ثابت و نسل پنجم اینترنت همراه با کمک چین صحبت کرده بود. او در این زمینه گفته بود:

«ما در همکاری‌هایی که با کشورهای مختلف از جمله چین داریم، توسعه فناوری‌های لازم برای هم حوزه ۵G و هم کیفیت بخشی ارتباطات و اینترنت ثابت را در دستور کار قرار داده‌ایم.»

خاطر نشان می‌شود وزیر ارتباطات چندی پیش همکاری با چین برای راه‌اندازی اینترنت ملی را شایعه‌ای بی اساس دانست. در تابستان سال گذشته برخی شرکت‌های ایرانی توانسته بودند به توسعه 5G‌ در کشور بدون کمک از سایر کشورها دست پیدا کنند. آنها خواستار حمایت‌های مالی برای ادامه راه خود شدند اما به نظر می‌رسد که توسعه این مسیر از سمت دولت، همکاری‌های چین را لازم دارد و تولید بومی در این مسیر چندان اولویت ندارد.

استفاده از تجهیزات چینی برای گسترش شبکه 5G کشور تایید شد

برخی از کارشناسان این احتمال را می‌دهند که توسعه نسل پنجم تلفن همراه با کمک شرکت‌های چینی نظیر هوآوی در جریان است هرچند هنوز هیچ چیزی در این مورد به‌طور رسمی اعلام نشده است اما در توسعه نسل چهارم 4G این شرکت همکاری‌های زیادی با ایران داشت. این در حالی است که تاکنون چندین کشور فعالیت شرکت هواوی برای توسعه اینترنت «فایو جی» را به دلایل امنیتی در کشور خود ممنوع کرده‌اند.

از اکتبر سال 2022 تاکنون، بیش از 230 اپراتور در سراسر جهان خدمات تجاری 5G را ارایه کرده‌اند و در مجموع، فعالان این صنعت بیش از سه میلیون ایستگاه پایه 5G راه‌اندازی کرده است که به بیش از 700 میلیون مشترک خدمات ارایه می‌دهد. در ایران نیز ایرانسل و همراه اول از سالیان گذشته به عرضه 5G در نقاط مختلف کشور دست زدند و این دو اپراتور بیش از ۱۰۰ دکل 5G در کشور احداث کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره استفاده از تجهیزات چینی برای گسترش شبکه 5G چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها در میان گذاشته و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر