فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

پدرخوانده هوش مصنوعی از احتمال نابودی بشریت توسط هوش مصنوعی می‌گوید!

پدرخوانده هوش مصنوعی در یک اظهارنظر ترسناک عنوان کرد که احتمال نابودی بشریت توسط هوش مصنوعی دور از انتظار نیست.

جفری هینتون دانشمند علم کامپیوتر که به او لقب “پدرخوانده هوش مصنوعی” اعطا شده است در یک نظر جنجالی و البته ترسناک عنوان کرد که احتمال نابودی بشریت توسط هوش مصنوعی غیرقابل تصور نیست و احتمالاً روزی با آن مواجه خواهیم شد.

سرمایه گذاری پرسود و تضمینی دلاری

این نظریه خیلی به واقعیت نزدیک است چرا که در همین مدت کوتاهی که از عمر فناوری هوش مصنوعی می‌گذرد شاهد اخراج بسیاری از نیروهای انسانی به‌علت بکارگیری این فناوری در صنایع و مشاغل مختلف بودیم.

بیشتر بخوانید: سم آلتمن مدیرعامل OpenAI: ایلان ماسک عوضی است اما از وجودش خوشحالم!

نابودی بشریت توسط هوش مصنوعی اجتناب‌ناپذیر است

«جفری هینتون»، دانشمند کامپیوتری که با لقب «پدرخوانده هوش مصنوعی» شناخته می‌شود، اخیراً در مصاحبه‌ای پیرامون آینده این فناوری صحبت کرده است. او می‌گوید غیرقابل‌تصور نیست که هوش مصنوعی یک روز به نقطه‌ای برسد که بشریت را از بین ببرد.

هینتون به‌تازگی با برنامه CBS News مصاحبه‌ای انجام داده و پیش‌بینی‌هایی را درباره آینده هوش مصنوعی انجام داده است. او خلق این فناوری را به اختراع برق یا چرخ تشبیه کرده است. او که در گوگل و دانشگاه تورنتو کار می‌کند، می‌گوید توسعه هوش جامع مصنوعی سریع‌تر از آن‌چه تصورش را می‌کنید، درحال پیشروی است. جفری هینتون درباره آینده پیش‌بینی می‌کند:

تا همین چند وقت پیش فکر می‌کردم 20 تا 50 سال دیگر زمان لازم است تا به هوش مصنوعی همه‌کاره برسیم. حالا معتقدم احتمالاً 20 سال یا کمتر زمان لازم داریم.» او همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا هوش مصنوعی می‌تواند بشریت را از بین ببرد یا نه، گفت: «فکر می‌کنم غیرقابل‌تصور نیست. تنها همین را می‌گویم.

نابودی بشریت توسط هوش مصنوعی اجتناب‌ناپذیر است

هوش جامع مصنوعی یا AGI به سیستمی اشاره می‌کند که بتواند مانند انسان‌ها همه فعالیت‌های ذهنی را فرابگیرد. چنین سیستمی هنوز به‌وجود نیامده است، اما با ظهور ابزارهای جدید هوش مصنوعی ازجمله ChatGPT، این بحث دوباره داغ شده است. هینتون باور دارد که کامپیوترها درنهایت می‌توانند قابلیت تفکر و ایده‌پردازی پیدا کنند تا خودشان را بهبود ببخشند.

پدرخوانده هوش مصنوعی می‌گوید متخصصان باید درباره این مسئله فکر کنند و ببینند که چطور می‌توانند چنین سیستم‌هایی را تحت کنترل دربیاورند. بااین‌حال، او خاطرنشان می‌کند که اکثر نگرانی‌های مردم پیرامون خودآگاهی هوش مصنوعی در آینده نزدیک محقق نخواهد شد.

هینتون می‌گوید: «فکر می‌کنم خیلی منطقی است که مردم نگران چنین مسائلی باشند، ولی چنین اتفاقاتی در یک یا دو سال آینده رخ نخواهد داد.» البته او اعتقاد دارد که حرف‌زدن و فکرکردن پیرامون این موضوعات مفید است.

گفتنی است که «سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI هم چندی پیش درباره توسعه ChatGPT و هوش مصنوعی گفته بود:

«باید در این مسیر مراقب باشیم. فکر می‌کنم مردم باید خوشحال باشند که ما کمی در این باره واهمه داریم.»

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره نابودی بشریت توسط هوش مصنوعی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر