coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

کمیسیون اصل 90 مجلس خواستار توقف پروژه ریال دیجیتال شد

بنابر خبری عجیب، کمیسیون اصل 90 مجلس خواستار توقف پروژه ریال دیجیتال شده است. آیا این پروژه وجهه غیرقانونی دارد؟

طبق اعلام علی خضریان، نماینده‌ مجلس و سخنگوی کمیسیون اصل 90، این کمیسیون به‌دلیل غیرقانونی بودن پروژه ریال دیجیتال و براساس قانون پولی و بانکی بانک مرکزی، خواستار توقف پروژه ریال دیجیتال شده است. این طرح از سال گذشته چندین‌بار مورد بررسی قرار گفته و حتی مقرر شد که در بهمن‌ماه 1401 اجرایی شود، اما این اتفاق نیفتاد و حالا نیز احتمال توقف این پروژه وجود دارد.

بیشتر بخوانید: ایلان ماسک: سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال را به کسی توصیه نمی‌کنم!

توقف پروژه ریال دیجیتال توسط کمیسیون اصل 90 مجلس مطرح شد

طرح ریال دیجیتال از پاییز و زمستان سال گذشته در مراحل پیش‌آزمایشی و آزمایشی قرار گرفته و بنا بود از ۱۸ بهمن وارد مرحله عملیاتی شود‌. حالا سخنگوی کمیسیون اصل نود این‌طرح را غیر‌قانونی خوانده است.

علی خضریان، نماینده‌ مجلس، در گفت‌وگو با خانه‌ ملت اعلام‌ کرده است: «بر‌اساس قانون فعلی پولی و بانکی، ورود بانک مرکزی به‌پروژه‌ ریال دیجیتال وجاهت قانونی ندارد.» این در حالی است که ماه‌هاست از اجرایی‌شدن این طرح و گذراندن مراحل آزمایشی آن اخبار مختلفی منتشر شده است.

توقف پروژه ریال دیجیتال توسط کمیسیون اصل 90 مجلس مطرح شد

سخن‌گوی کمیسیون اصل نود مجلس در تشریح این موضوع گفت:

بر‌اساس قانون پولی و بانکی، بانک مرکزی اجازه استفاده از ابزارهای مالی غیر‌فیزیکی را ندارد و تنها می‌توانند با در‌نظر‌گرفتن مصالح اقتصادی و پشتوانه‌ لازم شکل فیزیکی انواع مسکوکات و اسکناس را منتشر کند.

او در‌ ادامه از درخواست مجلس برای توقف اجرای طرح ریال دیجیتال خبر داد و اعلام کرد: «صرف‌نظر از اینکه آیا ورود به‌موضوع ریال دیجیتال از منظر اقتصادی و با در‌نظر‌گرفتن تهدیدات موجود نیازی مهم برای اقتصاد کشور است یا خیر، لازم است برای این امر، قانون‌گذار، یعنی مجلس شورای اسلامی، در چهارچوب طرح یا لایحه اعلام نظر کند. در قانون پولی و بانکی موجود، هیچ‌جا چنین اجازه‌ای به‌ بانک مرکزی برای ورود به‌موضوع ریال دیجیتال یا انتشار پول غیرفیزیکی به‌ هر نحوی داده نشده است؛ بنابراین، کمیسیون اصل 90 برای این نکته تأکید کرد که بانک‌ مرکزی ضمن توقف روند موجود در‌ زمینه‌ ورود به‌ عرصه‌ ریال دیجیتال، باید مستندات قانونی در این زمینه را ارائه کند.»

به‌نظر می‌رسد طرح ریال دیجیتال هم مانند سایر حوزه‌های مربوط به‌ارزهای دیجیتال که‌ قانون‌گذاری برای آن انجام نشده است یا شفافیتی در رگولاتوری آن وجود ندارد، دچار مشکلات قانونی شده و بعد از ماه‌ها تلاش حالا مجلس آن را غیر‌قانونی خوانده و خواستار توقف اجرای آن شده است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره‌ درخواست توقف پروژه ریال دیجیتال توسط کمیسیون اصل 90 مجلس چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر