coinex
otetmarket
خرید بلیط هواپیما

قدرت زلزله مراکش برابر با 25 بمب هسته‌ای بود

یک استاد زلزله‌شناسی بیان کرده است که قدرت زلزله مراکش برابر با 25 بمب هسته‌ای بود. این زلزله تاکنون بیش از 2 هزار نفر را به کام مرگ فرستاده است.

عید الطرزی استاد زلزله شناسی و حوادث طبیعی در دانشگاه الهاشمیه اردن در اظهارنظری عجیب عنوان کرد، قدرت زلزله مراکش برابر با انفجار 25 بمب اتمی است. روز جمعه ساعت ۲۳:۱۱ به وقت محلی (۲۲:۱۱ گرینویچ) زلزله‌ای به قدرت 7 ریشتر در مرکز مراکش به وقوع پیوست که تاکنون باعث ایجاد خسارات زیادی به ساختمان‌ها و مراکز مختلف این کشور شده و طبق آمار رسمی، تاکنون 2 هزار نفر برا اثر این زمین‌لرزه بزرگ جان خود را از دست داده‌اند. در همین حین «محمد ششم»، پادشاه مراکش نیز سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

بیشتر بخوانید: بزرگترین زلزله های جهان و ایران؛ 24 مورد از شدیدترین زمین لرزه های دنیا

قدرت زلزله مراکش به اندازه انفجار 25 بمب هسته‌ای است

به گزارش تکراتو و به نقل از مهر؛ «عید الطرزی» استاد زلزله‌شناسی و حوادث طبیعی در دانشگاه الهاشمیه اردن تاکید کرد که قدرت زلزله ویرانگری که اخیراً مراکش را لرزاند برابر با ۲۵ بمب هسته‌ای است.

وی در ادامه افزود: «این زلزله به قدرت ۷ ریشتر بسیار شدید بوده و تأسیسات و ساختمان‌هایی را که اصولی ساخته نشده ویران کرده است.»

الطرزی در خصوص تأثیر این زلزله بر کشورهای اطراف گفت:

بعید می‌دانم این زلزله قدرتمند بر گسل‌های فعال در مناطق اطراف به ویژه کشورهای شمال آفریقا و یا خاورمیانه تأثیر گذاشته باشد و یا اینکه عامل به وجود آمدن زلزله‌های ویرانگر مشابهی در این مناطق شود.

قدرت زلزله مراکش به اندازه انفجار 25 بمب هسته‌ای است

وی اضافه کرد: «دانشمندان زمین‌شناسی وقوع زلزله‌هایی با این شدت و قدرت در منطقه مذکور یعنی مراکش را بعید می‌دانستند چرا که این منطقه از مرزهای گسل‌ها به ویژه گسل آفریقا و اوراسیا دور است اما با وقوع این زلزله بسیاری از نظریات در این زمینه تغییر خواهد کرد. دور بودن صدها کیلومتری مغرب از حد فاصل میان گسل‌ها باعث شده بود دانشمندان به این نتیجه برسند که وقوع یک زمین‌لرزه در این کشور با این قدرت تقریباً غیرممکن باشد.»

از سوی دیگر صلیب سرخ جهانی اعلام کرد که ممکن است مراکش برای از بین بردن پیامدهای ناشی از وقوع این زمین‌لرزه به دریافت کمک‌های بین‌المللی طی چندین سال نیاز داشته باشد.

یونس السراج یکی از فعالان سیاسی در مراکش اعلام کرد که تعداد مفقودین زلزله این کشور به هزار و ۲۰۰ تن رسیده که البته این آمار غیررسمی به شمار می‌رود.

وزارت کشور مراکش با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد که طبق جدیدترین آمار غیر نهایی قربانیان زمین‌لرزه شامگاه جمعه در مرکز این کشور، تاکنون دست‌کم دو هزار و ۱۲ نفر جان خود را از دست دادند و دو هزار و ۵۹ تن دیگر نیز زخمی شدند که جراحت هزار و ۴۰۴ تن از آنان خطرناک است.

گفتنی است مؤسسه ملی ژئوفیزیک مراکش، ساعت ۲۳:۱۱ شامگاه جمعه به وقت محلی اعلام کرد که یک زمین‌لرزه به بزرگی ۷ درجه در مقیاس ریشتر، در عمق هشت کیلومتری زمین روی داده که کانون آن منطقه الحوز بوده و چندین شهر از جمله رباط، پایتخت این کشور، کازابلانکا، مکناس، فاس، اگادیر و تارودانت را لرزاند.

به دنبال آن نیز، «محمد ششم»، پادشاه مراکش در جلسه‌ای با حضور مقامات بلندپایه در کاخ پادشاهی شهر رباط، سه روز عزای عمومی صادر کرد و طی این مدت نیز پرچم‌های بر فراز تمامی ساختمان‌های دولتی به حالت نیمه برافراشته درآیند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص قدرت زلزله مراکش و مقایسه قدرت آن با بمب هسته ای چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر