OMPFinex
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

کشف یک نقاشی سه‌بعدی در غارهای پارینه‌سنگی اسپانیا با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی موفق به کشف یک نقاشی سه‌بعدی در غارهای پارینه‌سنگی اسپانیا شد. ظاهراً قدمت این نقاشی به 4هزار سال قبل برمی‌گردد.

کشف یک نقاشی سه‌بعدی در غارهای پارینه‌سنگی اسپانیا به‌وسیله تکنولوژی هوش مصنوعی و با استفاده از سبک عکاسی برجسته‌بینی (عکاسی استریوسکوپی) میسر شد. به تازگی روش‌های مشاهده و ضبط سه‌بعدی در بین دانشمندان رواج پیدا کرده که این کار منجربه به ایجاد وضوح بالا و تصاویر باکیفیت از سوژه مورد نظر می‌شود. کشف این نقاشی نیز به‌وسیله همین سبک میسر شده است.

بیشتر بخوانید: تماشا کنید: پیشرفته ترین ربات انسان نما نقاشی می‌کشد

کشف یک نقاشی سه‌بعدی در غارهای پارینه‌سنگی اسپانیا با هوش مصنوعی

به گزارش تکراتو و به نقل از ایلنا، محققان با استفاده از روشی غیر متعارف که قرن‌ها قدمت دارد، پیکرهای حیوانات را روی دیواره‌های غاری در اسپانیا شناسایی کردند. این تکنیک، عکاسی استریوسکوپی نام دارد و به اوایل دهه ۱۸۰۰ بازمی‌گردد. برجسته‌بینی یا استریوسکوپی‌ (stereoscopy) و شیوه‌ای است برای ایجاد تصور سه‌بعدی در بیننده بوسیله‌ی دید دوچشمی. در بیشتر روش‌های برجسته‌بینی دو تصویر معمولی دوبعدی با اندکی تفاوت مقابل چشم راست و چپ قرار می‌گیرند. این دو تصویر دوبعدی در مغز تلفیق شده و دیدن تصویری سه‌بعدی را به بیننده القاء می‌کنند.

نقاشی‌های غار؛ یک رسانه هنری شناخته شده و قدیمی در اروپا است که قدمت آن حداقل به ۴۰۰۰۰ سال می‌رسد. اگرچه باستان‌شناسان بیش از یک قرن است که این هنر باستانی را مورد مطالعه قرار داده‌اند، اما تمرکز آنها معمولاً بر ویژگی‌های دو بعدی طرح‌ها بوده است و هنگام ثبت این هنر، بر طرح‌ها، ردیابی‌ها و عکس‌ها تکیه می‌کنند.

اخیراً روش‌های ضبط و مشاهده سه بعدی در بین باستان‌شناسان رایج شده است. این روش‌ها جزئیات بیشتری از هنر صخره‌ای را نسبت به روش‌های دوبعدی ثبت می‌کنند، اما همچنان معمولاً به‌عنوان تصاویر دوبعدی روی صفحه رایانه مشاهده و مطالعه می‌شوند.

مطالعه جدیدی که منتشر شده نشان از تحقیقات روی نقاشی‌های غار La Pasiega در شمال مرکزی اسپانیا دارد. بیش از ۷۰۰ تصویر از حیوانات، نمادها، نقطه‌ها و خطوط دیوارهای La Pasiega را پوشانده است که برای اولین بار در سال ۱۹۱۱ کشف شدند.

برخی از این تصاویر مانند اسب‌ها به راحتی در تصاویر با وضوح بالا قابل مشاهده است. اما در تصاویری که به صورت دیجیتالی اصلاح شده‌اند می‌توان تصاویر دیگری را زیر تصاویر واضح، شاهد بود. ازآن جمله می‌توان به تصاویر گوزن، یال، گردن و اسب دیگری اشاره داشت که در این غار تصویر شده‌اند.

کشف یک نقاشی سه‌بعدی در غارهای پارینه‌سنگی اسپانیا با هوش مصنوعی

در هنر غارهای پارینه‌سنگی، هنرمندان از اشکال طبیعی غارها برای خلق نقاشی‌های خود استفاده می‌کردند؛ شاید از این جهت بود که می‌خواستند حسی سه‌بعدی به نقاشی‌های خود بدهند و آن را طبیعی‌تر کنند. عکس دیجیتال به ما کمک می‌کند تا این سه بعدی‌سازی را در هنر غار پارینه سنگی بیشتر درک کنیم.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره هدست‌های جدید مایکروسافت چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر